Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"

28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"Marek Nowicki | Fakty TVN

Operacja specjalna z ponad dziesięcioma operacjami na raz. Lekarze z Europy robili to, co potrafią najlepiej, a lekarze z całego świata patrzyli, jak to się robi. Nad pacjentami stali nie tylko chirurdzy, stały też kamery, a transmisja szła w świat.

Londyn, dziewiąta rano, Guy's Hospital. Sala operacyjna przypomina studio telewizyjne. Wśród wielu kamer jest także nasza. Jednym z operowanych będzie John Shor. Lekarze usuną mu guza tarczycy.

- Od dawna czułem, że coś z tą moją tarczycą jest nie w porządku, ale nie miałem pewności. Dopiero przy okazji badania serca wyszedł ten guz na tarczycy - wspomina sam pacjent.

W tym samym czasie, co Johna Shor w Londynie, lekarze w Poznaniu operują Przemysława Tabakę. Usuwają mu guzki krtani, też w obecności kamer. Pacjenta zaatakował wirus HPV. - Nie mogę czytać na głos, nie mogę komunikować się w sposób swobodny - mówił przed operacją pacjent lekarzy w Poznaniu.

Transmisja na cały świat

Tę operację w Poznaniu, i tę londyńską, i wszystkie podobne zabiegi wykonywane w tym samym czasie przed kamerami w sumie w dziesięciu renomowanych szpitalach w Europie, obejrzało szesnaście tysięcy lekarzy w 85 krajach.

- Trzeba pamiętać, że jesteśmy w Europie, że transmitujemy 19 operacji wykonywanych w najlepszych ośrodkach europejskich. Ogląda nas świat, gdzie nie zawsze te operacje są na wysokim poziomie. W takich krajach jak Laos, Tadżykistan, Kazachstan, Panama ten poziom medycyny jest niższy. To jest dla nich ogromna szansa zobaczyć "aha, w tym kierunku idzie świat" - komentuje prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Transmisję oglądali jednak też lekarze z takich krajów jak Nowa Zelandia, Meksyk, Japonia, Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone. Najwięcej widzów było z Chin.

- Dążymy, i to już bezpowrotnie, w stronę globalizacji, więc unifikujemy się na całym świecie. Jesteśmy skazani na współpracę - ocenia prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Lekarzu, ucz się sam

Na całym świecie lekarze są skazani na nieustanną edukację. Na drukowanie aktualnych podręczników nie ma czasu. Pozostaje internet.

Centralne studio koordynujące środową transmisję znajdowało się właśnie w Poznaniu. Były pytania, odpowiedzi i dyskusja interaktywna.

- Możemy taki obraz zatrzymać na żywo i każda ze stron, lekarz w klinice lub moderator, ma funkcję typu "rysowanie na ekranie", by zaznaczyć jakieś fragmenty. Może zaznaczyć jakiś ważny fragment i opowiedzieć o nim, ma też możliwość zaznaczenia punktów, jeśli są to jakieś punktowe rzeczy. Każda strona oczywiście to widzi, każda strona może coś dorysować - opisuje Piotr Pawłowski z firmy informatycznej medVC.

Operacje w Londynie i w Poznaniu zakończyły się powodzeniem. Chirurdzy z Guy's Hospital zdają sobie sprawę, że byli w środę wykładowcami na światowym uniwersytecie medycznym.

- Ci, którzy zajmują się medycyną, muszą nieustannie się uczyć. Postęp w tej dziedzinie dokonuje się bez przerwy i w coraz szybszym tempie. Kto nie nadąża, wypada z obiegu - komentuje otolaryngolog, prof. Ricard Simo z Guy's Hospital.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS