Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"

23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"
23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"
Magda Łucyan | Fakty TVN
23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"Magda Łucyan | Fakty TVN

Polskiej onkologii brakuje praktycznie wszystkiego z wyjątkiem pacjentów. Kto i za co ma ich leczyć? Lekarze omijają tę specjalizację szerokim łukiem. Miejsca dla rezydentów świecą pustkami. Tylko liczba chorych systematycznie rośnie.

Onkologia skradła moje serce - takie słowa z ust studentów medycyny padają coraz rzadziej. Ci, którzy chcą się specjalizować w kierunkach związanych z onkologią, należą do mniejszości.

- Jest to na pewno dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie, mimo że jest dość ciężką specjalizacją - mówi Weronika Radecka, studentka medycyny.

To nie tylko nie jest rozchwytywany kierunek, ale jest on wręcz pomijany przez studentów. Na specjalizacjach związanych z onkologią są dziesiątki wolnych miejsc dla rezydentów. Często jest ich nawet trzykrotnie więcej niż tych zajętych. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia - na 93 miejsca dla onkologów klinicznych w 2019 roku chętnych było tylko 36 osób. Jeszcze gorzej jest w przypadku onkologii dziecięcej. Na 21 miejsc chętne były 3 osoby.

- Z czasem dojdzie do tego, że po prostu nie będzie komu tych ludzi leczyć. Poza tym, pociąga to za sobą też brak możliwości profilaktyki. Kto ma badać tych ludzi? Kto ma tych ludzi szkolić, żeby się leczyli, żeby się przygotowywali do tego, żeby zapobiegali nowotworom? - pyta doktor Grzegorz Luboiński, onkolog z Polskiej Unii Onkologii.

Lekarze od lat alarmują, że specjalistów jest coraz mniej.

- Ta grupa w moim wieku, czyli dobrze wykształconych z wieloletnim stażem, jest coraz mniejsza. Ludzie przechodzą na emerytury i za chwilę z tego powodu będzie kolejny wielki krach - mówi profesor Alicja Chybicka z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

"Powinna być wybitnie priorytetową specjalizacją"

Sytuacja onkologii jest szczególnie zła. Po pierwsze, specjalizacja jest niezwykle trudna i obciążająca psychicznie. Po drugie, lekarz onkolog rzadko ma możliwości dorobić poza szpitalem i jest skazany na szpitalną pensję. Po trzecie, chorych jest coraz więcej.

- Są oddziały, na których możemy leczyć pacjentów na naprawdę światowym poziomie, ale są również takie dziedziny i takie oddziały, gdzie niestety jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o sposoby leczenia - mówi doktor Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Wynika to z ogromnego niedofinansowania onkologii. Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem, choć przekonuje, że nie jest aż tak duży.

- Wprowadzamy dziedziny priorytetowe w finansowaniu specjalizacji. Czyli te dziedziny, na które nakłady na rezydentury są wyższe niż w innych segmentach medycyny - zapewnia Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

- Ja wiem, że onkologia jest specjalizacją priorytetową, ale ona powinna być "wybitnie priorytetową" specjalizacją - odpowiada doktor Magdalena Wiśniewska.

W innym przypadku nie tylko nie będzie za co leczyć chorych na raka, ale i nie będzie komu ich leczyć.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najważniejsi polscy wojskowi i szef BBN-u wzięli udział we wtorkowym posiedzeniu rządu. Były ku temu powody, bo jest pomysł na tzw. "żelazną kopułę w Europie", podobną do tej w Izraelu. Do propozycji Niemiec przyłączyło się już 19 państw, a premier Donald Tusk chce, żeby dołączyła też Polska. Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości, bo - jak mówi - to "niemiecki projekt biznesowy".

Andrzej Duda krytykuje inicjatywę Donalda Tuska. "To jest biznesowy projekt niemiecki"

Andrzej Duda krytykuje inicjatywę Donalda Tuska. "To jest biznesowy projekt niemiecki"

Źródło:
Fakty TVN