Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?

30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet.  Ustawa o IPN przeciwskuteczna?
30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?
Fakty TVN
30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?Fakty TVN

Ustawa o IPN jeszcze nie działa, ale już jest przeciwskuteczna. Świat, tłumacząc polsko-izraelski konflikt, tłumaczy na wszystkie języki sformułowanie "polskie obozy śmierci". - To rujnuje lata pracy, między innymi Lecha Kaczyńskiego - ocenia Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Jeśli izraelskie gazety piszą po polsku do Żydów i Polaków, to znaczy, że stało się coś złego. To dowód na to, jak żywa jest obawa i podejrzenie, że nowa ustawa o IPN będzie służyła polskiemu rządowi do kneblowania badań i prawdy historycznej.

- Nasuwa się podejrzenie u osób niezorientowanych, że rząd ma coś do ukrycia. A jeśli ma coś do ukrycia, to znaczy, że zrobił coś strasznego, co teraz chce ukryć przy pomocy dziwnego prawa, które na dodatek jest prawem karnym - komentuje reżyser Agnieszka Holland. - Straciliśmy bardzo dużo i obawiam się, że straciliśmy wielu przyjaciół - dodaje.

Postępy wielu lat

Od jedenastu lat na liście UNESCO obóz w Auschwitz nosi nazwę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. - To wymagało wielkiego wysiłku dyplomatycznego. I Polacy robili to ręka w rękę ze środowiskami żydowskimi, zwłaszcza ze środowiskami i organizacjami Żydów amerykańskich - mówi Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, była minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Była minister o tej współpracy polsko-żydowskiej w tamtych czasach wie wszystko, bo już wtedy i wcześniej polska dyplomacja walczyła z określeniem "polskie obozy śmierci".

Takie stwierdzenie właściwie zniknęło z mediów, dzięki dyplomacji i edukacji. I dzięki wysiłkom wszystkich polskich rządów i prezydentów. Jeśli teraz ktoś używa stwierdzenia "polskie obozy zagłady", to w zdecydowanej większości wynika to z niedouczenia albo kalki językowej. Tak jak w Polsce się mówi getto warszawskie, chociaż nikt przy zdrowych zmysłach nie sugeruje, że getto stworzyli warszawiacy.

Fraza powszechna jak nigdy

- W ciągu ostatnich 48 godzin dzięki tej ustawie określenie "polskie obozy śmierci" pojawiło się w mediach społecznościowych i w prasie prawie milion razy. Jest to niebywały "sukces" polityki PiS, że to określenie właśnie weszło do światowego obiegu - ocenia Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu.

Z powodu projektu ustawy, która nie precyzuje, jakie konkretne stwierdzenie chce ścigać polski wymiar sprawiedliwości, i w świecie, i w Polsce, rodzi się obawa albo podejrzenie, że prokuratorzy IPN-u pod wpływem polityków zaczną decydować, kto łamie prawo, na przykład mówiąc o zbrodni w Jedwabnem.

Gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski za zbrodnię w Jedwabnem przeprosił, to prestiż Polski w świecie tylko wzrósł. A nie było mowy o konkretnych nazwiskach sprawców, tylko o zbrodni sąsiadów na sąsiadach.

Dzięki gestowi w Jedwabnem Lech Kaczyński mógł później tylko poprawiać relacje polsko-żydowskie - nie tylko polsko-izraelskie. I z biegiem lat stało się tak, że nawet jeśli ktoś rzadko mówił o "polskich obozach zagłady", to natychmiast przepraszał. Aż do teraz - do nowelizacji ustawy o IPN.

Wicemarszałek Senatu i były minister edukacji i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński (PiS) mówi, że na pewno poprawek do ustawy o IPN nie będzie zgłaszał. Spór polsko-izraelski wybuchł parę tygodni po tym, jak europoseł PiS Ryszard Czarnecki porównał działania Róży von Thun do działań szmalcowników w czasie wojny.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS