Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?

30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet.  Ustawa o IPN przeciwskuteczna?
30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?
Fakty TVN
30.01.2018 | Określenie "polskie obozy śmierci" zalało internet. Ustawa o IPN przeciwskuteczna?Fakty TVN

Ustawa o IPN jeszcze nie działa, ale już jest przeciwskuteczna. Świat, tłumacząc polsko-izraelski konflikt, tłumaczy na wszystkie języki sformułowanie "polskie obozy śmierci". - To rujnuje lata pracy, między innymi Lecha Kaczyńskiego - ocenia Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Jeśli izraelskie gazety piszą po polsku do Żydów i Polaków, to znaczy, że stało się coś złego. To dowód na to, jak żywa jest obawa i podejrzenie, że nowa ustawa o IPN będzie służyła polskiemu rządowi do kneblowania badań i prawdy historycznej.

- Nasuwa się podejrzenie u osób niezorientowanych, że rząd ma coś do ukrycia. A jeśli ma coś do ukrycia, to znaczy, że zrobił coś strasznego, co teraz chce ukryć przy pomocy dziwnego prawa, które na dodatek jest prawem karnym - komentuje reżyser Agnieszka Holland. - Straciliśmy bardzo dużo i obawiam się, że straciliśmy wielu przyjaciół - dodaje.

Postępy wielu lat

Od jedenastu lat na liście UNESCO obóz w Auschwitz nosi nazwę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. - To wymagało wielkiego wysiłku dyplomatycznego. I Polacy robili to ręka w rękę ze środowiskami żydowskimi, zwłaszcza ze środowiskami i organizacjami Żydów amerykańskich - mówi Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, była minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Była minister o tej współpracy polsko-żydowskiej w tamtych czasach wie wszystko, bo już wtedy i wcześniej polska dyplomacja walczyła z określeniem "polskie obozy śmierci".

Takie stwierdzenie właściwie zniknęło z mediów, dzięki dyplomacji i edukacji. I dzięki wysiłkom wszystkich polskich rządów i prezydentów. Jeśli teraz ktoś używa stwierdzenia "polskie obozy zagłady", to w zdecydowanej większości wynika to z niedouczenia albo kalki językowej. Tak jak w Polsce się mówi getto warszawskie, chociaż nikt przy zdrowych zmysłach nie sugeruje, że getto stworzyli warszawiacy.

Fraza powszechna jak nigdy

- W ciągu ostatnich 48 godzin dzięki tej ustawie określenie "polskie obozy śmierci" pojawiło się w mediach społecznościowych i w prasie prawie milion razy. Jest to niebywały "sukces" polityki PiS, że to określenie właśnie weszło do światowego obiegu - ocenia Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu.

Z powodu projektu ustawy, która nie precyzuje, jakie konkretne stwierdzenie chce ścigać polski wymiar sprawiedliwości, i w świecie, i w Polsce, rodzi się obawa albo podejrzenie, że prokuratorzy IPN-u pod wpływem polityków zaczną decydować, kto łamie prawo, na przykład mówiąc o zbrodni w Jedwabnem.

Gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski za zbrodnię w Jedwabnem przeprosił, to prestiż Polski w świecie tylko wzrósł. A nie było mowy o konkretnych nazwiskach sprawców, tylko o zbrodni sąsiadów na sąsiadach.

Dzięki gestowi w Jedwabnem Lech Kaczyński mógł później tylko poprawiać relacje polsko-żydowskie - nie tylko polsko-izraelskie. I z biegiem lat stało się tak, że nawet jeśli ktoś rzadko mówił o "polskich obozach zagłady", to natychmiast przepraszał. Aż do teraz - do nowelizacji ustawy o IPN.

Wicemarszałek Senatu i były minister edukacji i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński (PiS) mówi, że na pewno poprawek do ustawy o IPN nie będzie zgłaszał. Spór polsko-izraelski wybuchł parę tygodni po tym, jak europoseł PiS Ryszard Czarnecki porównał działania Róży von Thun do działań szmalcowników w czasie wojny.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN