Odszkodowanie za straty sprzed lat. "Sprawiedliwość jest po naszej stronie"

08.09.2020 | Odszkodowanie za straty sprzed lat. "Sprawiedliwość jest po naszej stronie"
08.09.2020 | Odszkodowanie za straty sprzed lat. "Sprawiedliwość jest po naszej stronie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
08.09.2020 | Odszkodowanie za straty sprzed lat. "Sprawiedliwość jest po naszej stronie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Za zniszczenia w Sandomierzu sprzed 10 lat będą odszkodowania prosto ze Skarbu Państwa. Wał przeciwpowodziowy nie wytrzymał, bo był za niski i w fatalnym stanie. Przez to wiele osób straciło to, co miało.

Powódź sprzed dekady zrujnowała tysiące rodzin z okolic Sandomierza. Sąd Apelacyjny w Krakowie właśnie przyznał rację tym, którzy uważali, że winę za to ponosi nie tylko natura.

- Nie były przeprowadzone konkretne badania i remonty tych wałów. Przez kilkadziesiąt lat nie usuwano zakrzewienia - opowiada Zbigniew Rusak, przedsiębiorca poszkodowany w powodzi.

Wał przeciwpowodziowy nie wytrzymał, bo był za niski i w fatalnym stanie. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Za straty odpowiadają Skarb Państwa - reprezentowany przez Wody Polskie - i władze województwa świętokrzyskiego.

- Ten wyrok otwiera dopiero drogę do dowodzenia przez poszczególne osoby wysokości szkód, jakie wówczas poniosły - powiedział Jan Kremer z Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Pan Zbigniew stracił wtedy restaurację. Rozgoryczony przedsiębiorca, wraz z 26 innymi poszkodowanymi złożył jeden z pierwszych w Polsce pozwów zbiorowych. Jako jedni z pierwszych wygrali.

- Udowodniliśmy Polakom, że (wygrać można - przyp. red.) nawet z instytucjami państwowymi, które zaniedbują swoje obowiązki, a często grubo się do tego nie przyznają. Sąd przyznał nam rację i sprawiedliwość jest po naszej stronie - mówi Zbigniew Rusak.

- To też pokazuje, że wykonywanie władzy publicznej w każdej sferze podlega kontroli sądowej - uważa Agnieszka Trzaska-Śmieszek, adwokat i partner w kancelarii Kubas, Kos, Gałkowski - Adwokaci.

Wieloletnie zaniedbania

Możliwe, że skazana władza będzie do Sądu Najwyższego składać wniosek o kasację wyroku. Wody Polskie przyznają jednak, że ich poprzednik nie dość się starał, by chronić ludzi przed powodzią.

- My jako Wody Polskie zdajemy sobie sprawę z wieloletnich zaniedbań w ochronie przeciwpowodziowej. Dlatego tutaj realizujemy szereg projektów - zapewnia Magdalena Gala z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Rzeczniczka zapewnia, że kończy się modernizacja starych i budowa nowych wałów i przepompowni, które mają w przyszłości chronić Sandomierz. Skutki potencjalnej powodzi nie byłyby dziś tak tragiczne jak wtedy.

- Wymusiliśmy prawdopodobnie na tych instytucjach wiele różnych czynności, które akurat w tej chwili w jakiś sposób poprawiły to bezpieczeństwo - mówi Zbigniew Rusak.

Teraz wygrani satysfakcji finansowej poszukają w procesach cywilnych. Pan Zbigniew odszkodowanie przeznaczy na inwestycje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS