Fakty - oglądaj online

Alarm

"Stan zagrożenia", "bomba zegarowa". Gigantyczny wzrost liczby zachorowań na odrę

Odra atakuje. Zakażonych przybywa lawinowo, a Główny Inspektor Sanitarny mówi o dramatycznym trendzie. Wirus zdobywa kolejne przyczółki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prezydent Trump wzywa Amerykanów, by się szczepili. Każdy, kto tego unika, ma powody, by się bać.

Trump apeluje do rodziców. "Szczepienia są bardzo ważne"

Podczas spotkania z dziennikarzami przed Białym Domem prezydent Donald Trump powiedział, że...

"Zalewa" nas odra. Tak źle nie było od dawna. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, tylko w tym roku w Polsce na odrę zachorowało 1100 osób. Niektóre przypadki jeszcze nie są potwierdzone, ale to już trzy razy więcej niż w całym 2018 roku (339 przypadków) i aż siedemnaście razy więcej niż w 2017 roku (63 przypadki).

- Tysiąc sto przypadków w tej chwili to jest bardzo dużo. Wiemy, że co mniej więcej tysięczny przypadek kończy się fatalnie. To będzie albo zgon albo ciężkie powikłanie. Liczymy się z tym, że może do tego nie dojdzie, robimy wszystko. Ale jeżeli będziemy mieli taki trend, to ten trend będzie dramatyczny - ocenił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Wirus z Brooklynu

Rekordowo dużo zachorowań na odrę jest też w Stanach Zjednoczonych.

695 przypadków zanotowanych w tym roku to największa liczba zachorowań na odrę od 19 lat, kiedy amerykańskie władze ogłosiły, że odra została całkowicie wyeliminowana. Zachorowania wystąpiły już w 22 stanach. Na zachodnim wybrzeżu najwięcej zakażeń jest w stanie Waszyngton. Najgorzej jest w Nowym Jorku, zwłaszcza na Brooklynie. Zachorowało tam aż trzysta osób. Dla porównania: dwa lata temu w całym Nowym Jorku na odrę zachorowały tylko dwie osoby.

Z powodu epidemii władze dwóch uczelni kalifornijskich zarządziły kwarantannę.

- Ogłaszamy stan zagrożenia zdrowia publicznego. Na obszarze dotkniętym chorobą wszyscy muszą się zaszczepić. Uchylających się będziemy karać grzywną - oświadczył burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Jest tak źle, że Donald Trump, który kilka lat temu wyrażał sceptycyzm wobec szczepień dzieci, w piątek osobiście wezwał Amerykanów, by nie unikali szczepień. - Ludzie muszą się szczepić. Szczepienia są bardzo ważne. Powtarzam: trzeba się szczepić - powiedział.

Odra na Wyspach

Rośnie też liczba przypadków odry na Wyspach Brytyjskich. Jest to szczególnie niepokojące, bo pół miliona dzieci w Wielkiej Brytanii jest niezaszczepionych.

Zaledwie 259 przypadków odry odnotowano w Wielkiej Brytanii dwa lata temu. W zeszłym roku było już ich 966. Ten niemal czterokrotny wzrost zachorowań lekarze nazywają prawdziwą "bombą zegarową" zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu. Rząd rozważa wydalanie niezaszczepionych dzieci ze szkół, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

Odra to bardzo zakaźna wirusowa choroba wieku dziecięcego, ale zapadają na nią także dorośli. Istnieje skuteczna szczepionka przeciwko temu wirusowi. Problem polega jednak na tym, że coraz więcej rodziców - wbrew opinii lekarzy - także w Polsce odmawia zaszczepienia swoich dzieci.

- Profesjonaliści wiedzą, co mówią. Nie mamy koneksji z firmami farmaceutycznymi, to nie jest sztucznie wygenerowany problem. W momencie, kiedy pojawi się pierwsza trumna, ktoś za nią będzie odpowiadał - stwierdził Jarosław Pinkas.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix