Oddziały covidowe szybko się zapełniają. "To są, oczywiście, ludzie nieszczepieni"

10.11.2021 | Oddziały covidowe szybko się zapełniają. "To są, oczywiście, ludzie nieszczepieni"
10.11.2021 | Oddziały covidowe szybko się zapełniają. "To są, oczywiście, ludzie nieszczepieni"
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.11.2021 | Oddziały covidowe szybko się zapełniają. "To są, oczywiście, ludzie nieszczepieni"Marek Nowicki | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 18 550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 269 zgonów osób chorych na COVID-19. Szczyt czwartej fali zachorowań jeszcze przed nami. Na COVID-19 chorują niemal wyłącznie osoby niezaszczepione.

Pan Rafał Rybakowski ze Lwówka Śląskiego ma 38 lat i walczy z COVID-19. Mężczyzna trafił pod tlen do szpitala. Teraz martwi się o rodzinę i o siebie.

- Najgorzej się obawiałem, jak trafiłem już na oddział i się dowiedziałem, że mam w 80 procentach zainfekowane płuca, więc to jest bardzo dużo. Wiadomo, że człowiek myśli o dziecku i o żonie - mówi pan Rafał. Powiedział, że nie jest zaszczepiony.

W środę resort zdrowia zanotował 18 550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 269 zgonów z powodu COVID-19. W najbliższych dniach i tygodniach ma być tylko gorzej. Według Ministerstwa Zdrowia szczyt pandemii ma przypaść na przełom listopada i grudnia.

- Te badania, które mamy w tej chwili, te symulacje i prognozy w tych czarnych scenariuszach mówią o 40 tysiącach przypadków zakażenia koronawirusem dziennie - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że może to nastąpić za około 10 dni.

Jednak już teraz szpitale zapełniają się w błyskawicznym tempie.

- Od dzisiaj uruchamiany kolejny moduł, który będzie liczył 30 łóżek i za tydzień kolejne 30 łóżek zostanie uruchomionych tak, aby finalnie rozbudować nasz szpital do 160 łóżek i 40 miejsc respiratorowych - poinformował Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Jak podkreślają lekarze, szpitalne oddziały wypełniają się głównie osobami niezaszczepionymi.

- To są, oczywiście, ludzie nieszczepieni, to są osoby starsze (...), z którymi trudne są rozmowy, bo wydaje się, że do części tych osób nie dotarła informacja o potrzebie i zagrożeniu - mówi prof. Joanna Zajkowska, epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Uruchamiane są kolejne szpitale tymczasowe

W najbliższych dniach ponownie zostaną otwarte szpitale tymczasowe w Płocku i we Wrocławiu. W drugiej połowie listopada - Szpital Narodowy w Warszawie. Tymczasem już działa szpital tymczasowy w Zielonej Górze.

- Dzisiaj rano było w szpitalu tymczasowym ponad 80 pacjentów, z czego 10 osób na łóżkach respiratorowych. I w zasadzie opiekuje się nimi nasz personel, głównie anestezjologiczny, którego nam zaczyna brakować - zwraca uwagę Sylwia Malcher-Nowak ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Przez braki w kadrze Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i inne szpitale w Polsce wstrzymują planowe operacje. Na pewno we wszystkich tych placówkach przydałoby się urządzenie, którym można zbadać choremu oddech na odległość. Taki właśnie aparat opracowali naukowcy z Gdańska.

- Wpadliśmy na taki pomysł, że kierując wiązkę mikrofalową - taką bardzo słabą, nieszkodliwą - na pierś pacjenta, możemy badać odbicia tej wiązki - wyjaśnia prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.

Cyberradar przeszedł już badania kliniczne i jest gotowy do wykorzystania.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS