Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty

02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty
02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamkniętyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To chyba najsmutniejszy taki oddział w Polsce. Na pediatrii szpitalu w Chełmie, obok chorych dzieci, są też przemęczeni lekarze. Z pracującej szóstki trójka to emeryci. Dyrekcja mówi, że nie ma wyjścia i wstrzymuje przyjmowanie pacjentów.

Chory Gabryś to od piątku niejedyne zmartwienie jego mamy. - To trudna dla mnie do wyobrażenia sytuacja, żeby z dzieckiem, które ma prawie 41 stopni temperatury, szukać oddziału, który by nas przyjął - mówi pani Sylwia Kuryło.

Ale to właśnie może czekać rodziców z Chełma i okolic. Ich dzieci są chore, a szpitalni lekarze zmęczeni. Pracować ponad siły już nie chcą.

- Niestety, sytuacja jest zła. Podjąłem decyzję o wstrzymaniu przyjęć na oddział pediatrii - tłumaczy Arnold Król, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

Dzieci do przeniesienia

Szpital wojewódzki, jedyny w Chełmie, od piątku na pediatrię przyjmuje tylko dzieci najciężej chore, a od 10 lutego nie przyjmie już żadnego, bo oddział zostanie tymczasowo, ale całkowicie zamknięty.

- Gdyby coś się działo, dziecko powinno mieć zapewnioną opiekę szpitalną, to jest podstawa - mówi jedna z mam dzieci na oddziale. Teraz ta podstawa dla obecnych na oddziale piętnaściorga dzieci ma wyglądać tak, że zostaną albo wypisane albo przeniesione.

- To na pewno odbędzie się w sposób bardzo łagodny. Większość dzieci, jeżeli nie będzie mogła być wypisana do domu, zostanie przeniesiona - mówi Dorota Blechar z lubelskiego oddziału NFZ.

Dzieci mogą trafić do szpitali oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od Chełma, np. w Lublinie, Krasnystawie, Hrubieszowie, Włodawie czy Zamościu.

- Mam nadzieję, że będą przetransportowane w odpowiedni sposób, jakimiś karetkami. I będą odpowiednio zabezpieczone, bo są tu dzieci, które nie mogą wychodzić na dwór. Niektóre nawet nie mogą wychodzić z sal - mówi pani Sylwia Kuryło, matka Gabrysia.

Kadry i polityka

Z siebie wychodzą przepracowani lekarze. Dlatego właśnie wypowiedzieli klauzule opt-out, które umożliwiają obsadzanie ich na dodatkowych dyżurach ponad przepisowe czterdzieści osiem godzin tygodniowo. - U nas pracuje generalnie sześciu lekarzy. Z tych sześciu trzy to są panie emerytki - mówi pediatra Grażyna Dobosz-Jastrzębska.

Prosta matematyka, ale w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie wolą politykę. - To jest wina dyrekcji szpitala i organu prowadzącego z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - wskazuje Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Bo sytuacja finansowa szpitala ma być dobra. - To co takiego się stało, że nagle mamy do czynienia z sytuacją, w której zawala się w ogóle funkcjonowanie jednego oddziału w całości? - dopytuje wojewoda. - Na tym oddziale wystarczyło dwie, trzy klauzule (wypowiedzieć - przyp. red.) i praktycznie grafik dyżurowy się zawalił - odpowiada Łukasz Dutka, przewodniczący chełmskiego oddziału terenowego OZZL.

Rozmowy w toku

Pieniądze nie wystarczą, gdy nie ma komu płacić. Dyrekcja szpitala w Chełmie szuka nowych lekarzy i rozmawia z obecnymi. - Protest rezydentów uświadomił nam, że chyba czas Judymów zakończyć - przekonuje dr Grażyna Dobosz-Jastrzębska, nawiązując do postaci doktora z powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego.

Rezydenci rozmawiają z ministrem. - Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności - informuje Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia. - Doceniamy to, że strona rządowa przyszła przygotowana - mówi Jarosława Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Będą następne spotkania, kolejne rozmowy i ta sama nadzieja. Że wszystkim chodzi o to samo, o dobrą służbę zdrowia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS