Droga ochrona prezesa PiS. "On się przyzwyczaił, że ma taką gwardię"

Droga ochrona prezesa PiS. "On się przyzwyczaił, że ma taką gwardię"
Droga ochrona prezesa PiS. "On się przyzwyczaił, że ma taką gwardię"
Fakty TVN
Droga ochrona prezesa PiS. "On się przyzwyczaił, że ma taką gwardię"Fakty TVN

Skoro Jarosław Kaczyński zarządził, że ma być skromnie, to pytamy, ile kosztuje sam prezes. Na liście partyjnych wydatków PiS ochrona szefa ugrupowania jest jedną z najwyższych pozycji. Kosztuje ponad 1 600 000 złotych rocznie. Partyjne środki to pieniądze podatnika, bo partia dostaje subwencje z budżetu.

Od wielu lat Jarosław Kaczyński korzysta z prywatnej ochrony. Na przykład sześć lat temu był na parafialnym odpuście w czasie kampanii wyborczej. Z dużą ochroną. - Pożyczcie mi 100 złotych, bo portfel zostawiłem w samochodzie - prosił wówczas ochroniarzy.

Z pieniędzy z subwencji, a więc z podatków wszystkich Polaków, PiS w zeszłym roku płaciło za ochronę swojego prezesa 135 tysięcy złotych miesięcznie. Rocznie to ponad 1,6 miliona złotych. Plus ekstra wydatki za ochronę smoleńskich obchodów, gdzie i tak są setki policjantów i oficerów Służby Ochrony Państwa (dawniej Biura Ochrony Rządu), z racji obecności najwyższych państwowych urzędników.

Nikt nie pyta, czy prezesowi PiS potrzebna jest ochrona, bo jest potrzebna. Pytanie, czy musi aż tyle kosztować i czy musi w ogóle być, gdy Kaczyńskiego i innych obecnych ochraniają setki policjantów i oficerów SOP.

Cenna persona

- Osoba Jarosława Kaczyńskiego ma takie znaczenie, jest tak cenna dla całego obozu prawicy, jego wpływ i odpowiedzialność za przebieg wydarzeń są tak potężne, że na przykład po wydarzeniach w Łodzi, zasługuje on na bardzo dobrą ochronę - tłumaczy Tadeusz Cymański, poseł PiS, przywołując atak na biuro poselskie PiS w 2010 roku.

- To nie jest człowiek (Jarosław Kaczyński - przyp. red.), który sobie sam robi zakupy, a nawet drzwi od samochodu otwiera. On się przyzwyczaił, że ma taką gwardię. Tu nie chodzi o względy bezpieczeństwa - twierdzi Sławomir Nitras (PO).

Poseł Nitras w kuluarach Sejmu spotkał jednego z byłych żołnierzy GROM-u, który ochrania Jarosława Kaczyńskiego. Na dowód pokazał nagranie z telefonu komórkowego.

Prezes PiS korzysta z płatnej ochrony również w Sejmie. Zarejestrowała to kamera "Faktów". A przecież parlament chroni liczna zawodowa Straż Marszałkowska. Gdy poseł PO pytał o ochroniarzy Jarosława Kaczyńskiego, to dodatkowa, opłacana z podatków Polaków ochrona nie była konieczna, skoro Sejm wyglądał jak oblężona przez policję i służby specjalne twierdza.

Za ochronę prezesa PiS podatnicy płacą ponad 1,6 miliona złotych rocznie, chociaż korzysta z niej nawet wtedy, gdy towarzyszy mu ochrona prezydencka. Dzięki byciu w polityce, Jarosław Kaczyński ma jeszcze więcej. Z latami ma coraz większą prywatność. Na przykład już nie ma sąsiadów za ścianą.

Samoizolacja

W domach sąsiadujących z żoliborską willą Jarosława Kaczyńskiego z jednej strony jest Instytut Lecha Kaczyńskiego, powiązany ze spółką Srebrna, a z drugiej wydawnictwo Srebrna. Spółka Srebrna kontrolowana jest przez ludzi z partii, a także przez sekretarkę prezesa.

- Używa tych pieniędzy partyjnych, do tego, by być ochranianym, i tak naprawdę odseparowanym od codzienności, zwykłego szarego życia - ocenia Kazimierz Marcinkiewicz, były premier.

Podczas słynnych zakupów, na które w marcu 2011 roku prezes PiS wybrał się z Beatą Szydło oraz z dziennikarzami, też była ochrona. Kaczyński wszedł jednak do sklepu daleko od domu, w innej dzielnicy Warszawy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS