Fakty - oglądaj online

Pozwem w smog

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza". Pozywają Skarb Państwa za smog

Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem, otwierania okien i wychodzenia z domu - mówią aktorzy, którzy pozwali polski rząd za brak walki ze smogiem. To nie jest żart, to prawdziwy pozew, a przed sądem stanie między innymi Jerzy Stuhr. W imieniu wszystkich.

W smogu nawet gwiazdy się duszą. O błyszczeniu nie ma mowy, więc Grażyna Wolszczak - jako szara obywatelka - walczy o prawo do oddechu.

- Występuję jako wkurzony obywatel - tłumaczy Grażyna Wolszczak, aktorka i ambasadorka kampanii #pozywamsmog. - Problem jest znany od tylu lat, że nie musiałam się długo zastanawiać, żeby dołączyć do inicjatywy - dodaje.

Inicjatorką sądowej batalii jest inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz. - Totalnie mnie wkurzyło wystąpienie prezydenta w poniedziałek, który powiedział, że ma węgla na 200 lat - mówi.

W sądzie ze Skarbem Państwa i z władzami Warszawy spotkają się także Zofia Czerwińska, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek i Mariusz Szczygieł.

Reprezentuje ich mecenas Radosław Górski, który przygotowuje także pozew zbiorowy. Ma w nim uczestniczyć kilkuset obywateli. Jeżeli wygrają, to będą żądać zwrotów kosztów za zakupione leki, oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe.

- Skarbowi Państwa nie opłaca się utrzymywać taki stan dalszych zaniedbań. Trzeba natychmiast zacząć działać, bo jeżeli Skarb Państwa tego nie zrobi, to będzie musiał liczyć się z ogromnymi, liczonymi w milionach,  odszkodowaniami - tłumaczy radca prawny Radosław Górski.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik...

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza"

Jakie są sądowe perspektywy? Jeden z turystów nie chciał płacić taksy klimatycznej w zanieczyszczonym Zakopanem i sprawę wygrał, ale już pozew Oliwiera Palarza z Rybnika sąd odrzucił i uznał, że dobro osobiste, jakim jest zdrowie, nie zostało naruszone, a z Rybnika można się wyprowadzić.

- Obywatel ma prawo do czystego powietrza - mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wspiera sądową walkę o czyste powietrze. - Władza musi zmierzyć się z problemem dla praw człowieka, jakim jest istnienie smogu. Będzie ponosiła odpowiedzialność w stosunku do obywateli, jeśli z tym smogiem nie będzie skutecznie walczyła - dodaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Smog zalega nad południem i w centrum Polski

Od rana w wielu regionach Polski powietrze jest niezdrowe i złe. Czystym powietrzem oddychają mieszkańcy głównie regionów północnych i zachodnich.

Konkretny problem

To nie jest abstrakcja, a konkretny problem. Oddychający zatrutym powietrzem chorują i umierają. Najwyższa Izby Kontroli wykazuje, że polskie państwo wydaje za mało, by temu zapobiec.

- Niestety dzisiaj Polska, w kontekście określonych rodzajów zanieczyszczeń, jest najbardziej zanieczyszczonym krajem spośród 28 państw UE - informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

- Nie wygląda, żeby to się mogło zmienić w najbliższym czasie, a czasu nie ma - podsumowuje Grażyna Wolszczak.

Czyste powietrze w Polsce? Minister: w perspektywie dekady

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - oceniła w środę na COP24 szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Podejście...

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lastanetaarion
lastanetaarion

Ja chętnie się przyłączę. Ale zamiast o zwrot kasy za oczyszczacze powietrza, maski, leki, zażądałbym kasy za robienie za filtr powietrza od 30 lat i coroczne opłaty za to, że moje płuca oczyszczają powietrze!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 23 października

    Fakty z 23 października

    PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

    NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

    Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "niestosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

    czytaj więcej »
   • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

    Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

    To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na czwartek 24 października

    Prognoza pogody na czwartek 24 października

    W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

    czytaj więcej »
   • Fakty z 22 października

    Fakty z 22 października

    Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

    Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

    Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

    czytaj więcej »
   tvnpix