Fakty - oglądaj online

Pozwem w smog

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza". Pozywają Skarb Państwa za smog

Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem, otwierania okien i wychodzenia z domu - mówią aktorzy, którzy pozwali polski rząd za brak walki ze smogiem. To nie jest żart, to prawdziwy pozew, a przed sądem stanie między innymi Jerzy Stuhr. W imieniu wszystkich.

W smogu nawet gwiazdy się duszą. O błyszczeniu nie ma mowy, więc Grażyna Wolszczak - jako szara obywatelka - walczy o prawo do oddechu.

- Występuję jako wkurzony obywatel - tłumaczy Grażyna Wolszczak, aktorka i ambasadorka kampanii #pozywamsmog. - Problem jest znany od tylu lat, że nie musiałam się długo zastanawiać, żeby dołączyć do inicjatywy - dodaje.

Inicjatorką sądowej batalii jest inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz. - Totalnie mnie wkurzyło wystąpienie prezydenta w poniedziałek, który powiedział, że ma węgla na 200 lat - mówi.

W sądzie ze Skarbem Państwa i z władzami Warszawy spotkają się także Zofia Czerwińska, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek i Mariusz Szczygieł.

Reprezentuje ich mecenas Radosław Górski, który przygotowuje także pozew zbiorowy. Ma w nim uczestniczyć kilkuset obywateli. Jeżeli wygrają, to będą żądać zwrotów kosztów za zakupione leki, oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe.

- Skarbowi Państwa nie opłaca się utrzymywać taki stan dalszych zaniedbań. Trzeba natychmiast zacząć działać, bo jeżeli Skarb Państwa tego nie zrobi, to będzie musiał liczyć się z ogromnymi, liczonymi w milionach,  odszkodowaniami - tłumaczy radca prawny Radosław Górski.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik...

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza"

Jakie są sądowe perspektywy? Jeden z turystów nie chciał płacić taksy klimatycznej w zanieczyszczonym Zakopanem i sprawę wygrał, ale już pozew Oliwiera Palarza z Rybnika sąd odrzucił i uznał, że dobro osobiste, jakim jest zdrowie, nie zostało naruszone, a z Rybnika można się wyprowadzić.

- Obywatel ma prawo do czystego powietrza - mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wspiera sądową walkę o czyste powietrze. - Władza musi zmierzyć się z problemem dla praw człowieka, jakim jest istnienie smogu. Będzie ponosiła odpowiedzialność w stosunku do obywateli, jeśli z tym smogiem nie będzie skutecznie walczyła - dodaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Smog zalega nad południem i w centrum Polski

Od rana w wielu regionach Polski powietrze jest niezdrowe i złe. Czystym powietrzem oddychają mieszkańcy głównie regionów północnych i zachodnich.

Konkretny problem

To nie jest abstrakcja, a konkretny problem. Oddychający zatrutym powietrzem chorują i umierają. Najwyższa Izby Kontroli wykazuje, że polskie państwo wydaje za mało, by temu zapobiec.

- Niestety dzisiaj Polska, w kontekście określonych rodzajów zanieczyszczeń, jest najbardziej zanieczyszczonym krajem spośród 28 państw UE - informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

- Nie wygląda, żeby to się mogło zmienić w najbliższym czasie, a czasu nie ma - podsumowuje Grażyna Wolszczak.

Czyste powietrze w Polsce? Minister: w perspektywie dekady

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - oceniła w środę na COP24 szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Podejście...

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lastanetaarion
lastanetaarion

Ja chętnie się przyłączę. Ale zamiast o zwrot kasy za oczyszczacze powietrza, maski, leki, zażądałbym kasy za robienie za filtr powietrza od 30 lat i coroczne opłaty za to, że moje płuca oczyszczają powietrze!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 15 października

    Fakty z 15 października

    Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

    czytaj więcej »
   • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

    czytaj więcej »
   • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

    Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

    W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

    czytaj więcej »
   • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

    77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

    W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na środę 16 października

    Prognoza pogody na środę 16 października

    W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 14 października

    Fakty z 14 października

    Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

    PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

    PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

    czytaj więcej »
   tvnpix