Fakty - oglądaj online

Pozwem w smog

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza". Pozywają Skarb Państwa za smog

Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem, otwierania okien i wychodzenia z domu - mówią aktorzy, którzy pozwali polski rząd za brak walki ze smogiem. To nie jest żart, to prawdziwy pozew, a przed sądem stanie między innymi Jerzy Stuhr. W imieniu wszystkich.

W smogu nawet gwiazdy się duszą. O błyszczeniu nie ma mowy, więc Grażyna Wolszczak - jako szara obywatelka - walczy o prawo do oddechu.

- Występuję jako wkurzony obywatel - tłumaczy Grażyna Wolszczak, aktorka i ambasadorka kampanii #pozywamsmog. - Problem jest znany od tylu lat, że nie musiałam się długo zastanawiać, żeby dołączyć do inicjatywy - dodaje.

Inicjatorką sądowej batalii jest inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz. - Totalnie mnie wkurzyło wystąpienie prezydenta w poniedziałek, który powiedział, że ma węgla na 200 lat - mówi.

W sądzie ze Skarbem Państwa i z władzami Warszawy spotkają się także Zofia Czerwińska, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek i Mariusz Szczygieł.

Reprezentuje ich mecenas Radosław Górski, który przygotowuje także pozew zbiorowy. Ma w nim uczestniczyć kilkuset obywateli. Jeżeli wygrają, to będą żądać zwrotów kosztów za zakupione leki, oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe.

- Skarbowi Państwa nie opłaca się utrzymywać taki stan dalszych zaniedbań. Trzeba natychmiast zacząć działać, bo jeżeli Skarb Państwa tego nie zrobi, to będzie musiał liczyć się z ogromnymi, liczonymi w milionach,  odszkodowaniami - tłumaczy radca prawny Radosław Górski.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik...

"Obywatel ma prawo do czystego powietrza"

Jakie są sądowe perspektywy? Jeden z turystów nie chciał płacić taksy klimatycznej w zanieczyszczonym Zakopanem i sprawę wygrał, ale już pozew Oliwiera Palarza z Rybnika sąd odrzucił i uznał, że dobro osobiste, jakim jest zdrowie, nie zostało naruszone, a z Rybnika można się wyprowadzić.

- Obywatel ma prawo do czystego powietrza - mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wspiera sądową walkę o czyste powietrze. - Władza musi zmierzyć się z problemem dla praw człowieka, jakim jest istnienie smogu. Będzie ponosiła odpowiedzialność w stosunku do obywateli, jeśli z tym smogiem nie będzie skutecznie walczyła - dodaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Smog zalega nad południem i w centrum Polski

Od rana w wielu regionach Polski powietrze jest niezdrowe i złe. Czystym powietrzem oddychają mieszkańcy głównie regionów północnych i zachodnich.

Konkretny problem

To nie jest abstrakcja, a konkretny problem. Oddychający zatrutym powietrzem chorują i umierają. Najwyższa Izby Kontroli wykazuje, że polskie państwo wydaje za mało, by temu zapobiec.

- Niestety dzisiaj Polska, w kontekście określonych rodzajów zanieczyszczeń, jest najbardziej zanieczyszczonym krajem spośród 28 państw UE - informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

- Nie wygląda, żeby to się mogło zmienić w najbliższym czasie, a czasu nie ma - podsumowuje Grażyna Wolszczak.

Czyste powietrze w Polsce? Minister: w perspektywie dekady

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - oceniła w środę na COP24 szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Podejście...

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lastanetaarion
lastanetaarion

Ja chętnie się przyłączę. Ale zamiast o zwrot kasy za oczyszczacze powietrza, maski, leki, zażądałbym kasy za robienie za filtr powietrza od 30 lat i coroczne opłaty za to, że moje płuca oczyszczają powietrze!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 19 maja

    Fakty z 19 maja

    Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

    Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

    Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

    Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

    Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 18 maja

    Fakty z 18 maja

    Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

    Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

    Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

    czytaj więcej »
   • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

    "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

    Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

    czytaj więcej »
   tvnpix