Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat

17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schematJakub Sobieniowski | Fakty TVN

- Wara od naszych dzieci - grzmi prezes PiS. Po raz kolejny w kampanii do europarlamentu na plan pierwszy wybija wątki światopoglądowe. Nie jest to pierwsza kampania, w której sięga po schemat "obrony przed zagrożeniem". Tym razem w roli wroga przedstawiane są środowiska LGBT.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej nigdy nawet nie był posłem. Teraz jednak nawet prezydenccy ministrowie określają go mianem "jednego z liderów".

- Trudno, żeby nie komentować czy nie odnosić się do słów prezydenta Rabieja. To jednak jest wypowiedź ważnego polityka, jednego z liderów Koalicji Europejskiej - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wiceprezydent Warszawy jest nazywany przez PiS "liderem koalicji europejskiej" od wywiadu, w którym przyznał, że jest za "etapowaniem". - Nie jestem zwolennikiem zmieniania społeczeństwa na siłę, więc jestem za etapowaniem. Najpierw wprowadźmy związki partnerskie, potem równość małżeńską, a na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci - stwierdził wiceprezydent Warszawy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Tu mówimy "nie". A już w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - zareagował na słowa Pawła Rabieja Jarosław Kaczyński.

- Nikt inny jak prezes Kaczyński proponował, zdaje się, Polkom rodzenie mocno zdeformowanych dzieci, żeby można było je ochrzcić. Nikt inny jak Kaczyński nie reagował na to, co się działo w Sejmie z matkami dzieci z niepełnosprawnościami, jak je Straż Marszałkowska spychała, zasłaniała kotarami, kartonami. Gdzie był wtedy obrońca dzieci Kaczyński? - komentuje słowa prezesa PiS Bartosz Arłukowicz z PO.

"To wszystko ma kontekst wyborczy"

Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się wzbudzić gorącą reakcję.

- Wykorzystujecie w tej chwili pretekst w postaci wypowiedzi pana Pawła Rabieja, żeby nagle z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Europejską, a to wszystko ma kontekst wyborczy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Rosati, eurodeputowany PO, zwracając się do Jarosława Sellina z PiS.

- Pan udaje, że nie widzi tego, że w ramach tak zwanej miękkiej działalności, również z centrali Unii Europejskiej, wychodzą takie pomysły, że się wydziela specjalne pieniądze na specjalne fundusze, które mają promować tego typu ideologie jak ta, o której powiedział Paweł Rabiej - odpowiedział mu Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

W poglądach samorządowego polityka prezes PiS-u najpierw odnalazł zagrożenie, a jego partia wyciąga jeszcze dalej idące wnioski o "zagrożeniu płynącym z Europy". Ten schemat już PiS przetestowało w wyborczej kampanii w 2015 roku. Tylko wtedy zagrożeniem, wręcz biologicznym, byli uchodźcy. Najmocniej ostrzegał Jarosław Kaczyński.

- Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które są często i nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne - mówił w 2015 roku Jarosław Kaczyński. Dalej też były rzekome "centra", które miały powielać mapy w języku arabskim, by tysiącom uchodźców łatwiej było zalać Polskę.

- Ta mapa była rozdawana w obozach uchodźców. Tak by zachęcić ich do skierowania się w stronę Polski - mówił na antenie TV Trwam Antonii Macierewicz.

"To jest sprawa bulwersująca"

Wtedy za zagrożenie PiS uznało unijne porozumienie, zgodnie z którym Polska wyraziła gotowość przyjęcia siedmiu tysięcy uchodźców. A tylko w następnym roku, już za rządów PiS-u i to bez porozumień, pozwolenie na pobyt w Polsce dostało pięć tysięcy osób z krajów muzułmańskich, wtedy uznanych przez PiS za szczególnie groźne. Jednego później nie udało się zmienić - wrogich nastrojów. Samo słowo "uchodźca" bywa używane i traktowane jak obelga.

Dziś ideologiczna dyskusja skupia się na innych tematach. - Kwestia promocji LGBT i takiej seksualizacji dzieci. Uczenie na przykład 4-latków przyjemności dotykania się w miejscach intymnych. To jest sprawa bulwersująca i ważna dla Polaków - stwierdził Marcin Horała z PiS.

- Tematem mają być sprawy światopoglądowe, dlatego że PiS się po prostu dobrze czuje na tym obszarze. Zdaje sobie sprawę, że rozpętanie wojny ideologicznej spowoduje, że nie będziemy rozmawiać o tym, co rzeczywiście dotyka Polaków, czyli na przykład o pozycji Polski w Unii Europejskiej - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Paweł Rabiej nie kandyduje w wyborach do europarlamentu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS