Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
  • Osiem miesięcy więzienia dla "czyściciela kamienic" z Poznania
  • Prognoza pogody na czwartek 21 stycznia
Otwarcie wkrótce

Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"

Właściciele siłowni i klubów fitness nie chcą i nie mogą dłużej czekać, bo w oczy zagląda im widmo bankructwa. Dlatego otworzą się 1 lutego bez względu na to, czy będzie zgoda rządu. Mają pomysł i doświadczenie, jak działać w bezpiecznym reżimie sanitarnym.

Branża fitness walczy o klientów. Proponuje zajęcia online

Do niedawna kluby fitness i szkoły tańca tętniły życiem. Z powodu pandemii COVID-19 zostały...

Jeszcze większość klubów fitness w Polsce jest zamkniętych. Maszyny treningowe są wygaszone, a treningi się nie odbywają. Wkrótce ma to się zmienić.

- My ruszamy 1 lutego i tutaj, jeśli mamy rozmawiać z drugą stroną (rządem - przyp. red.), to głównie o aspektach sanitarnych, bo już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru - mówi Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Branża od października miała stracić ponad dwa miliardy trzysta milionów złotych. Obie tarcze - i finansowa, i branżowa - w sumie miały zapewnić branży fitness nieco ponad 430 milionów. Właściciele klubów przypominają, że większość trenerów straciła pracę i są bez jakiejkolwiek pomocy państwa. Przedsiębiorcy mówią "weto" i to ma dać ich pracownikom nadzieję.

- Nadzieję na to, że dostaną wynagrodzenie, bo wtedy te pieniądze popłyną ode mnie, od przedsiębiorcy, który przez te niedługo cztery miesiące miał zero złotych przychodów, a 100 000 złotych kosztów miesięcznie na jeden klub fitness - wylicza Maciej Kowalski z Polskiej Federacji Fitness.

Kluby fitness mają rozpocząć działalność w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że w klubach będzie mogła ćwiczyć ograniczona liczba chętnych, zostanie zachowany dystans, będzie mierzona temperatura, będą obowiązkowe przerwy na dezynfekcję i wietrzenie. Zostaną też wprowadzone limity i odstępy między szafkami w szatniach.

Co o otwarciu siłowni i klubów fitness mówi szef rządu?

- Chcemy jeszcze cały czas poczekać do końca tego tygodnia, do początku przyszłego, żeby przedstawić, jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego. Tutaj nie wykluczamy pewnych zmian w reżimie sanitarnym - mówi Mateusz Morawiecki.

Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej.

"Nie mogliśmy dłużej być zamknięci"

Z drugiej strony przedsiębiorcy - jak sami przyznają - muszą mieć z czego żyć. Będą pozwy, albo - jak mówi wspierający branżę senator Krzysztof Kwiatkowski - rząd i PiS przyjmą jego propozycję, czyli specustawę o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw w czasie pandemii.

- Strata majątkowa to nie utracony zysk. Państwo ma zapłacić za czynsz, jeżeli lokal jest zamknięty, wynagrodzenie pracownikom, którzy pracować nie mogą czy raty leasingowe za sprzęt, który nie pracuje - wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezrzeszony.

Takie rozwiązanie byłoby tańsze i szybsze niż sądowa walka z przedsiębiorcami, którzy planują otwarcie lub już to zrobili.

- Otworzyliśmy się 17 stycznia. Nie mogliśmy dłużej być zamknięci, gdyż rachunki też były do płacenia - tłumaczy Mariusz Naczk, właściciel siłowni "MARIOGYM" w Sierakowicach.

Przedsiębiorcy zapewniają, że nie otwierają się, bo po prostu chcą, ale dlatego, że muszą.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix