Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"

20.01 | Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"
20.01 | Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.01 | Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"Paweł Płuska | Fakty TVN

Właściciele siłowni i klubów fitness nie chcą i nie mogą dłużej czekać, bo w oczy zagląda im widmo bankructwa. Dlatego otworzą się 1 lutego bez względu na to, czy będzie zgoda rządu. Mają pomysł i doświadczenie, jak działać w bezpiecznym reżimie sanitarnym.

Jeszcze większość klubów fitness w Polsce jest zamkniętych. Maszyny treningowe są wygaszone, a treningi się nie odbywają. Wkrótce ma to się zmienić.

- My ruszamy 1 lutego i tutaj, jeśli mamy rozmawiać z drugą stroną (rządem - przyp. red.), to głównie o aspektach sanitarnych, bo już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru - mówi Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Branża od października miała stracić ponad dwa miliardy trzysta milionów złotych. Obie tarcze - i finansowa, i branżowa - w sumie miały zapewnić branży fitness nieco ponad 430 milionów. Właściciele klubów przypominają, że większość trenerów straciła pracę i są bez jakiejkolwiek pomocy państwa. Przedsiębiorcy mówią "weto" i to ma dać ich pracownikom nadzieję.

- Nadzieję na to, że dostaną wynagrodzenie, bo wtedy te pieniądze popłyną ode mnie, od przedsiębiorcy, który przez te niedługo cztery miesiące miał zero złotych przychodów, a 100 000 złotych kosztów miesięcznie na jeden klub fitness - wylicza Maciej Kowalski z Polskiej Federacji Fitness.

Kluby fitness mają rozpocząć działalność w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że w klubach będzie mogła ćwiczyć ograniczona liczba chętnych, zostanie zachowany dystans, będzie mierzona temperatura, będą obowiązkowe przerwy na dezynfekcję i wietrzenie. Zostaną też wprowadzone limity i odstępy między szafkami w szatniach.

Co o otwarciu siłowni i klubów fitness mówi szef rządu?

- Chcemy jeszcze cały czas poczekać do końca tego tygodnia, do początku przyszłego, żeby przedstawić, jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego. Tutaj nie wykluczamy pewnych zmian w reżimie sanitarnym - mówi Mateusz Morawiecki.

Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej.

"Nie mogliśmy dłużej być zamknięci"

Z drugiej strony przedsiębiorcy - jak sami przyznają - muszą mieć z czego żyć. Będą pozwy, albo - jak mówi wspierający branżę senator Krzysztof Kwiatkowski - rząd i PiS przyjmą jego propozycję, czyli specustawę o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw w czasie pandemii.

- Strata majątkowa to nie utracony zysk. Państwo ma zapłacić za czynsz, jeżeli lokal jest zamknięty, wynagrodzenie pracownikom, którzy pracować nie mogą czy raty leasingowe za sprzęt, który nie pracuje - wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezrzeszony.

Takie rozwiązanie byłoby tańsze i szybsze niż sądowa walka z przedsiębiorcami, którzy planują otwarcie lub już to zrobili.

- Otworzyliśmy się 17 stycznia. Nie mogliśmy dłużej być zamknięci, gdyż rachunki też były do płacenia - tłumaczy Mariusz Naczk, właściciel siłowni "MARIOGYM" w Sierakowicach.

Przedsiębiorcy zapewniają, że nie otwierają się, bo po prostu chcą, ale dlatego, że muszą.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS