Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Nie możemy być bierni wobec zła"

27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!
27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!
Magda Łucyan | Fakty TVN
27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!Magda Łucyan | Fakty TVN

Znicze, wieńce, modlitwy, otwarcie wystawy, świadectwa więźniów - to przypomnienie faktów w dniu pamięci o ofiarach Holokaustu, oddanie hołdu ofiarom i przestroga na przyszłość. Do tych historycznych wydarzeń nawiązywał też wcześniej w Warszawie szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson.

- Nigdy więcej - te słowa amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, choć powtarzane od lat, nigdy nie stracą na aktualności. Szczególnie w dzień rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

- On mówił w imieniu narodu amerykańskiego i podkreślał to, co najbardziej istotne, że pamiętamy, że nie zapominamy - mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

- To nie jest tylko nasza polska rocznica, to jest dla nas byłych więźniów szczególnie ważne, że rocznica została uznana przez cały świat cywilizowany, jako dzień pamięci - Marian Turski, historyk i były więzień obozu Auschwitz-Birkenau.

Sekretarz Stanu USA - Rex Tillerson - jak niemal każdy ważny gość w Polsce, i jak większość prezydentów Stanów Zjednoczonych - złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta.

- To się stało stałym punktem. Wielu z nich odwiedza też nasze muzeum. My pokazujemy całą historię polskich Żydów. Nie tylko zagładę - ocenia Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Szczególny dzień

Dziś okazja jest związana z 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

- Ta okazja nam przypomina, że nigdy, przenigdy nie możemy być bierni wobec zła - mówił Rex Tillerson.

Bo Auschwitz-Birkenau i to, co się tam działo to zło w czystej postaci. Dlatego - jak mówi Marian Turski - który przeszedł przez piekło obozu - pamięć o tym, co było, jest niezbędna. Szczególnie patrząc na to, co teraz dzieje się na świecie.

- Tu nie chodzi tylko o to, by rozpamiętywać to, co było wtedy. Chodzi o to, żeby zobaczyć jak to się rodzi, jak zwykli ludzie mogą się stać współuczestnikami wielkiej zbrodni - tłumaczy Marian Turski.

Zbrodni, której dowód każdy więzień nosi wytatuowany na przedramieniu.

"Nie da się zapomnieć"

- Niestety nie da się zapomnieć. Potem była wielka radość, że wychodzi się z Auschwitz bramą, a nie przez komin krematoryjny - opowiada Bogdan Bartnikowski, były więzień obozu.

W Auschwitz zamordowano ponad milion ludzi.

Obóz początkowo był przeznaczony do osadzania więźniów politycznych i polskiej inteligencji. Niedługo potem został rozbudowany. Stworzono komory gazowe i krematoria. Stał się miejscem masowej eksterminacji.

- To było przerażające - wspomina Irena Krzemińska, była więźniarka.

- To, co było wtedy najgorsze, to nawet nie głód, nie bicie, nawet nie okrutne zimno. To była próba pozbawienia mnie godności ludzkiej - tłumaczy Marian Turski.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS