"O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"

25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krystyna Pawłowicz ma być przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w środę ma orzec, czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Krystyna Pawłowicz jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości w swoich wypowiedziach podkreślała, że wejście Polski do Unii Europejskiej było bezprawne, a unijną flagę nazywała "szmatą".

W środę 28 kwietnia o godzinie 13 w Trybunale Konstytucyjnym kierowanym przez Julię Przyłębską ma odbyć się rozprawa o "obowiązku państwa członkowskiego UE polegającym na wykonywaniu środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa". Przewodniczącą składu orzekającego będzie sędzia Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz, zanim została sędzią Trybunału Konstytucyjnego, była aktywną posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Pawłowicz jako posłanka PiS nie tylko jednoznacznie opowiadała się przeciwko polskiej obecności w Unii Europejskiej, ale też nazywała unijną flagę "szmatą" i chciała, żeby zniknęła z budynku Sejmu.

"Ja osobiście w ogóle nie akceptuję naszego członkostwa w UE, o czym prezes Kaczyński wie, i co zaaprobował. Traktat akcesyjny narusza naszą konstytucję, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie był polityczny. (...) Jestem z gruntu przeciwna Unii. Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło" - powiedziała w 2013 roku Pawłowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z uwagi na wypowiedzi Krystyny Pawłowicz Rzecznik Praw Obywatelskich domagał się wyłączenia jej ze składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dotyczącej kompetencji TSUE.

- Wszyscy musimy sobie uświadomić, że tak zwana reforma sądownictwa doprowadziła do tego, że o tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz - zwraca uwagę prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Rządzący sobie wyobrażają, że mogą pozostać w Unii, a jednocześnie nie stosować się do prawa europejskiego za pomocą właśnie orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego - ocenia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Konstytucyjny, który obecnie kierowany jest przez Julię Przyłębską, ma orzec o tym, czy sędziowie TSUE mieli prawo czasowo zablokować działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Trybunał ma sprawdzić, czy taka decyzja nie narusza polskiej konstytucji.

- Konstytucja nie może być poniżej prawa wspólnotowego. Jeżeli by tak było, to byśmy nie mieli suwerenności - przekonuje Michał Wójcik, członek Rady Ministrów i poseł Solidarnej Polski.

Profesor Marcin Matczak zwraca jednak uwagę, że konstytucja "zawsze była najważniejsza". - Nie było żadnej sprzeczności w tym, co jest w konstytucji, a co jest w prawie unijnym. Dopiero kiedy Prawo i Sprawiedliwość zaczęło rządzić, to się okazało, że jest jakaś sprzeczność - dodaje Matczak.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego to polityczna decyzja, która ma odblokować pracę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- To może oznaczać, że Trybunał powie: "zaraz, drogi Trybunale (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp.red.), zgodnie z naszą konstytucją wy nie macie prawa nakazywać nam żadnych środków tymczasowych - mówił Adam Bodnar.

W składzie orzekającym w tej sprawie znalazł się też inny były poseł PiS - Stanisław Piotrowicz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Trybunał Konstytucyjny

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS