"Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami

01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami
01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciamiMarek Nowicki | Fakty TVN

Od nas zależy, czy zachorujemy na nowotwór czy nie - podkreślają lekarze. Dlatego z Nowym Rokiem warto zmienić nasze przyzwyczajenia i zadbać o swoje zdrowie. Lekarki ze Śląskiej Izby Lekarskiej przypominają o tym w specjalnym kalendarzu, bo nie wystarczy życzyć sobie zdrowia, ale przed wszystkim trzeba o nie zadbać.

Powitanie Nowego Roku sprzyja dobrym postanowieniom. Dlatego 1 stycznia to moment, w którym możemy podjąć decyzje w sprawie swojego zdrowia.

- Trzy czwarte nowotworów zależy od nas. Zanieczyszczenia nie stanowią aż takiego wielkiego problemu, jak to, jaki prowadzimy tryb życia. Od nas zależy, czy zachorujemy na nowotwór, czy nie - wyjaśnia profesor Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarki bohaterkami kalendarza

12 lekarek ze Śląskiej Izby Lekarskiej wzięło udział w sesji, której celem jest promowanie profilaktyki chorób kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych.

Jedną z uczestniczek roznegliżowanej sesji zdjęciowej, pod hasłem "wcześnie wykryty nowotwór można pokonać" jest profesor Iwona Gisterek.

- Gdybyśmy wystąpiły w białych fartuszkach, tak po lekarsku, no to przecież nikt by nie miał ochoty powiesić takiego kalendarza na ścianie - zauważa Giesterek.

- Kalendarz ma przypominać, że warto się badać, żeby przez te 365 dni przypominać sobie o tym, że badania są ważne, że najlepiej wiedzieć wcześniej niż dowiedzieć się za późno - dodaje doktor Patrycja Sikorska-Juśko, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z pediatrii.

"To jest dobry moment"

Ryzyko zachorowania na nowotwory, nie tylko piersi, można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia stylu życia.

- To jest taki dobry moment - 1 stycznia, Nowy Rok. Podejmijmy zobowiązanie, że od Nowego Roku przestajemy palić - zaznacza doktor, onkolog Grzegorz Luboiński. - Jeżeli wszyscy przestaliby palić, to za jakiś czas te trzydzieści tysięcy osób mniej co roku by umierało - dodaje.

W sylwestra, i w Nowy Rok, i każdego innego dnia umierają w Polsce chorzy na raka. W sumie rocznie to ponad sto tysięcy osób. Dlatego warto pomyśleć o wykonaniu kilku badań, na przykład: morfologii z rozmazem, RTG klatki piersiowej, cytologii, mammografii lub kolonoskopii.

U doktor Ewy Bogackiej-Konik wykryto nowotwór, kiedy była w ciąży. Kobieta jest już po zabiegu usunięcia piersi. Jest zdrowia, jej dziecko też - Kobiety ciężarne nie wiedzą, że raka można leczyć w ciąży. Myślą, że trzeba usunąć ciążę, a to nieprawda - wyjaśnia doktor, dentystka Ewa Bogacka-Konik.

Początek nowego roku to naprawdę bardzo dobry czas, żeby zacząć podejmować prozdrowotne decyzje, bo kto pierwszy ten lepszy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Śląska Izba Lekarska

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS