Fakty - oglądaj online

 • Foto: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl | Video: Dariusz Prosiecki / Fakty TVN
 • Szczecińska prokuratura umarza "śledztwo koszulkowe". KOD: są dwie Polski
 • Putin na weselu szefowej austriackiego MSZ. Potem udał się do Niemiec
Wnioski z kontroli

NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe

NIK upomina się o frankowiczów. W pokontrolnym raporcie winą za ich kredytowe problemy obarcza banki i publiczne urzędy, które tym bankom pozwoliły na zbyt wiele. Pyta też, kiedy wreszcie pojawi się ustawowa pomoc. Trzy lata temu, w kampanii wyborczej, obiecywali ją wszyscy.

- Niestety instytucje państwa nie zadziałały w sposób wystarczający i odpowiedni żeby chronić klientów banków - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W sprawie frankowiczów po raz pierwszy tak ostro państwowa instytucja krytykuje publiczne urzędy, które nadzorowały system bankowy i miały chronić konsumentów.

To najkrótsze podsumowanie raportu Najwyższej Izby kontroli w sprawie osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. NIK wytyka błędy Komisji Nadzoru finansowego i Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Twierdzi, że miedzy 2005 a 2013 rokiem nadzór finansowy nie stworzył odpowiednich przepisów pozwalających karać banki za umowy kredytowe, które były niekorzystne dla klientów. Banki miały m.in nieograniczoną możliwość zmiany kursu walut. UOKiK zdaniem NIK-u w tej sprawie reagował powoli i nieskutecznie. NIK wskazuje też winnych - bankowców.

Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"

Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości.

Bez ustawy

- Postulujemy żeby wprowadzić - za naruszenie przepisów, praw konsumentów, czyli kredytobiorców - odpowiedzialność finansową tych, którzy podejmowali takie decyzje - mówi prezes NIK.

Według Izby bardzo szybko powinna powstać ustawa, która pozwoli frankowiczom dochodzić ich praw.

Zadłużeni we frankach na ustawę i pomoc państwa czekają od lat. Większość z nich wzięła kredyty miedzy 2006 a 2008 rokiem. Tyle, że już w 2006 KNF ostrzegała, że kurs franka w przyszłości może wzrosnąć. Wydano rekomendację S, która nakazywała zaproponowanie klientom w pierwszej kolejności kredytu w złotym polskim.

Rządzące wówczas PiS krytykowało tę rekomendację. Sugerowało, że ograniczenie dostępności kredytów walutowych wpłynie na zmniejszenie możliwości zakupu mieszkania przez obywateli. Sytuacja zmieniła się w 2015 - po drastycznym wzroście kursu franka.

Wyborcza zmiana retoryki

- Te kredyty mogłyby być przewalutowane po kursie w jakim były brane - mówił wtedy Andrzej Duda.

- Jeśli będę miała interes banków i interes tych ludzi, stanę po stronie ludzi - zapowiadała Ewa Kopacz.

W kampanii wyborczej politycy wszystkich partii obiecywali, że problem frankowiczów rozwiążą. Do Sejmu trafiły prezydenckie projekty ustaw, ale prace w komisji toczą się bardzo powoli.

Frankowicze walczą w sądach, ale procesy trwają długo...

- W 2012 zapadł pierwszy wyrok, czyli trzy lata trwało stwierdzenie, że w umowach są klauzule niedozwolone - przypomina Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Teraz potwierdza to raport NIK, co może pomóc frankowiczom w sądowej walce. A szczególnie wniosek, że niektóre praktyki banków były nieuczciwe. Bo z założenia banki przyjmowały, że klient ma świadomość ryzyka, które będzie go czekało, a raport wskazuje, że wcale tak nie było.

W Polsce udzielono ponad 700 tysięcy kredytów we frankach.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dawidov
dawidov

Tylko nieodpowiedzialni i pazerni brali pozyczki we frankach, to niech teraz sami sobie radza.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix