Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"

13.12.2017 | Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"
13.12.2017 | Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.12.2017 | Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"Marek Nowicki | Fakty TVN

Niezwykle wydarzenie medyczne. W środę przez internet transmitowane były operacje z kilkunastu szpitali w Europie. Wszystkie zabiegi laryngologiczne odbywały się jednocześnie, a nad całą akcją czuwali chirurdzy z Poznania. Dzięki temu lekarze mogli się razem przez internet wyszkolić.

Siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zamieniła się w środę w studio telewizyjne oraz salę wykładową dla tysięcy lekarzy z całego świata. To z tego miejsca koordynowana była internetowa relacja na żywo z dziesięciu czołowych ośrodków laryngologicznych w Europie: Poznania, Essen, Leiden, Marsylii, Luxemburga, Genui, Giessen, Cagliari i Barcelony.

Polska wszystko koordynuje, bo to polscy naukowcy wymyślili jak w jednym czasie przeprowadzić transmisję z każdego z tych ośrodków.

- To tutaj powstało rozwiązanie technologiczne na bazie którego jest ta transmisja - tłumaczył Cezary Mazurek z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Centrum Superkomputerowe zorganizowało tę sesję razem z Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Fajna jest chirurgia live, ponieważ patrzą na pana inni specjaliści z najwyższej półki. I oceniają. Co więcej, potem w dyskusji są krytyczne uwagi. I potem słyszę: Margaret dlaczego tak, a nie tak? - wskazała prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. Małgorzata Wierzbicka przeprowadziła we środę dwie operacje usunięcia nowotworu krtani. Pierwsze objawy w tego typu nowotworach to zazwyczaj kłopoty z głosem. Niestety nawet operacja nie zapewnia stuprocentowego sukcesu. - W 2014 roku zachorowałam na nowotwór krtani. Miałam usunięty prawy fałd głosowy. Potem było wszystko dobrze, do kontroli się zgłaszałam. Aż w grudniu ubiegłego roku znowu coś mi się pojawiło - mówiła inna pacjentka Lucyna Drozdowska.

"To ogromny aspekt edukacyjny"

Każdy lekarz na świecie, dzięki kamerom na wszystkich salach operacyjnych w Europie, mógł nie tylko zobaczyć trudne zabiegi otolaryngologiczne, mógł również zadać pytania gościom w poznańskim studiu i operującym chirurgom. Całość animował profesor Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Liderzy tych klinik pokazując te operacje, służą swoją wiedzą i umiejętnościami lekarzom we wszystkich krajach świata. Jest to ogromny aspekt edukacyjny dla młodych lekarzy, jak i tych doświadczonych i wyspecjalizowanych - ocenił prof. Szyfter.

Środową sesję przed komputerami śledziło 3 tysięcy lekarzy z 59 krajów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS