Fakty - oglądaj online

Od serca

Niezwykła pomoc dla ofiar nawałnic. Oddał potrzebującym swój dom

To chyba najbardziej niesamowity prezent mikołajkowy. Pan Andrzej rozebrał własny dom i przewiózł go tam, gdzie go bardziej potrzebują. Na teren potężnej letniej nawałnicy na Pomorzu, gdzie z domów nie zostało nic.

Ledwie dom postawił, a już go rozbiera. Pan Andrzej Sapieszko uznał, że jego dom z bali nie da mu tyle rozrywki, ile potrzebującym może przynieść dobra.

- Mnie się wydaje, że tam na górze taki starszy pan siedzi i on o tym decyduje, a my tylko wykonujemy - mówi pan Andrzej. Dlatego szybko nowiutki dom rozłożył na części. Jak opowiada, jego dorosłe dzieci nie chciały tu przyjeżdżać.

Dlatego pan Andrzej swoje marzenia o spokojnej emeryturze na razie odłożył i pomyślał o ofiarach sierpniowej nawałnicy, które do tej pory pozostają bez dachu nad głową.

- Po prostu są ludzie, którzy bardziej potrzebują, niż ja - tłumaczy swoją decyzję.

Z Kamieńczyka do Szynwałdu

Pan Andrzej zadzwonił do sołtysa zniszczonego przez wichurę Rytla na Pomorzu, aby ten wskazał potrzebujących. Sołtys skierował go do koleżanki zza miedzy, gdzie potrzeby są jeszcze większe.

W ten sposób dom z Kamieńczyka nad Bugiem (woj. mazowieckie) pokonał 400 kilometrów do Szynwałdu (woj. kujawsko-pomorskie).

Premia dla porządkujących lasy po nawałnicach. Nie zapłacą podatku

Pieniądze, które otrzymają osoby, zajmujące się porządkowaniem lasów, zdewastowanych przez sierpniowe nawałnice, będą zwolnione z podatku dochodowego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów, zamieszczony w poniedziałek na...

Zbiegło się pół wsi, aby pomóc rozładować solidne 12-metrowe bale ze słowackich świerków. Pomogli, bo w Szynwałdzie los czteroosobowej rodziny Wiśniewskich poruszył wszystkich. Ich stuletni domek ze ścianami wypełnionymi gliną, nie wytrzymał naporu wiatru. Zerwało kawał dachu, a deszcz dokończył dzieła zniszczenia.

9-letniemu Wiktorowi nawałnica wciąż śni się po nocach. Nie chce tu być ani dnia dłużej. - Takiego czegoś nie da się opisać. To były sekundy - wspomina Anna Wiśniewska.

Ich stary dom jest zniszczony w jednej piątej. Ze względu na jego niską wartość Wiśniewscy dostali tylko 7 tysięcy złotych na odbudowę.  I ostrzeżenie, aby zniszczony dom natychmiast opuścić.

Nowy dom spadł więc im jak z nieba. - Ten człowiek podarował tonącym nie brzytwę, tylko koło ratunkowe - tak o niezwykłym darczyńcy mówi Stanisław Wiśniewski.

"Nie wątpić w nikogo i nigdzie"

Za fundament zapłacili krewni. W środę ekipa wynajęta przez darczyńcę położyła podwaliny i pierwsze wieńce belek.

Ścigają się z czasem. Chcą na Święta położyć dach.  - Nie jeden powie, że to szaleniec, ale dla mnie to jest człowiek o wielkim sercu - mówi o całej akcji Mirosław Jankowski, stolarz.

"Żyjemy w kontenerze". Pokrzywdzeni przez nawałnice walczą z czasem

Od ponad stu dni walczą o powrót do dawnego życia. Poszkodowani w gwałtownych nawałnicach robią wszystko, żeby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia spędzić w swoich domach, a nie w kontenerach. Żywioł zerwał linie energetyczne, zniszczył drogi i...

W Szynwałdzie i okolicach jest wielu ludzi o wielkich sercach. Wichura ich zjednoczyła. Stanisław Wiśniewski, choć sam w potrzebie, tuż po wichurze uruchomił śrutownicę i uratował od głodowej śmierci zwierzęta sąsiadów.

Te Święta Wiśniewscy spędzą w czwórkę w jedynym ocalałym pokoju. Ale Wielkanoc, kto wie? - Nie wątpić w nikogo i nigdzie. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, trzeba dać tą rękę - mówi pan Stanisław.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Stefan_007

Podarowany dom zbudowany jest "ze słowackich świerków". A wokół leżą miliony drzew! Oprócz skromnej pomocy finansowej państwo mogłoby nieodpłatnie przekazać drewno z wiatrołomów na potrzeby odbudowy domów. Chociaż darczyńcy powinni dać materiał na budowę...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Isabell Fortuna

   Człowiek o wielkim sercu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     hxn

     To naprawdę coś niesamowitego :D Trudno uwierzyć, że w tych czasach znajdują się tacy ludzie. Wielki szacunek :D
     PIS ze słodkimi słowami dbałości o Polaków prawie nic nie zrobił dla poszkodowanych, zamiótł sprawę pod dywan - hańba !

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       garou

       Niesamowite. A od państwa 7 000zł - tyle co i nic. Bo jak dom za to odbudować. Cena metra kwadratowego w budownictwie to niewiele mniej.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix