Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
 • Pościg za 20-latkiem w mercedesie. Był poszukiwany
 • Prognoza pogody na wtorek 29 stycznia

Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały

Mamy obowiązek chronić obywateli - mówią władze Częstochowy i przyjmują specjalną uchwałę o nieprzyjmowaniu do żłobków niezaszczepionych dzieci. Groźba epidemii ze strony odry jest realna. Tylko w styczniu zostało potwierdzonych 140 nowych przypadków. Na Ukrainie już się mówi o epidemii.

Odra nad Odrą. Zakaz odwiedzin w szpitalach i "szczególny rygor sanitarny"

Trzydzieści przypadków podejrzeń zachorowań na odrę wystąpiło w Zachodniopomorskiem –...

Odra bije rekordy - chorych przybywa lawinowo. Tylko w tym miesiącu Główny Inspektorat Sanitarny zanotował ponad 140 zachorowań, podczas gdy w całym ubiegłym roku, który już był uznawany za rekordowy, zachorowało 339 osób. Lekarze i eksperci nie mają wątpliwości - powodem jest rezygnacja ze szczepień.

Czytaj także: Lekarz mówi, że po kontakcie z wirusem 95 procent niezaszczepionych zachoruje >>

Ryzyko zachorowania znacznie zwiększa fakt, że za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, wprost mówi się o epidemii.

- Główny nasz wysiłek sprowadza się do tego, żeby wytłumaczyć przeciętnym rodzicom, że najlepsze, co mogą zrobić dla swojego dziecka, to po prostu zaszczepić to dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień -  mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sczepienia w Polsce są obowiązkowe, a lekarze od miesięcy tłumaczą, że są też konieczne.

- Szczepionki ratują życie. Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jest niezrównoważonym osobnikiem - przekonuje Tomasz Ociepa z Kliniki Pediatrii PUM w Szczecinie. - Największe zalety szczepień są takie, że nie istnieją te choroby, które my, starzy pediatrzy, pamiętamy, a które zabijały ku naszej rozpaczy - mówi hematolog i onkolog dziecięcy profesor Alicja Chybicka.

Dwie uchwały Częstochowy

Przewodnicząca STOP NOP skazana. "Przekroczyła granice dozwolonej krytyki"

Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP przegrała w...

Mimo to, tych, co nie szczepią swoich dzieci, z roku na rok przybywa.

Dlatego samorządy biorą sprawy we własne ręce. Częstochowa przyjęła dwie uchwały. Pierwsza zakłada, że dzieci, które mają pełną książeczkę szczepień, w rekrutacji do przedszkola zdobędą więcej punktów. Druga mówi o tym, że do żłobka te niezaszczepione nie zostaną przyjęte. - Miasto ma w obowiązku chronić zdrowie swoich obywateli - tłumaczy Jolanta Urbańska wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (PO). - Jeżeli rodzice mają fanaberię, że nie szczepią swoich dzieci, to do ich dyspozycji są niepubliczne placówki - dodaje.

- Jeżeli chodzi o nasze maluszki, które przychodzą do nas od 20. tygodnia życia do trzeciego roku życia, to uważam, że to dobry pomysł, bo i my, i rodzice, będziemy się bezpiecznie czuć - twierdzi Elżbieta Gajos, dyrektor żłobka miejskiego "Reksio" w Częstochowie.

Kolejna próba, kolejne inicjatywy

Za uchwałami głosowali radni Platformy i SLD. Radni PiS-u podzielili się na pół. - My, jako radni, nie możemy rodziców zmuszać. Od tego są specjalnie powołane organy, podmioty - tłumaczy Monika Pohorecka, radna PiS.

To kolejna próba częstochowskich radnych wprowadzenia w życie takiego prawa. Uchwały z 2015 roku zakładały obowiązek przedstawiania lekarskich zaświadczeń, ale zablokował je wojewoda. By ten scenariusz się nie powtórzył, zgodnie z nowymi uchwałami rodzice będą musieli przedstawić jedynie oświadczenia.

- Z tego, co nam wiadomo, to do podjęcia takich uchwał przygotowywał się też Sosnowiec, i Poznań też ma takie plany - zdradza Marcin Kostka z Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

W najbliższych miesiącach ma też ruszyć zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma ułatwić samorządom wprowadzanie takich zapisów jak te z Częstochowy.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
iwon44
iwon44

Ta uchwała powinna dotyczyć żłobków w całej Polsce !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   obserwatorpl300
   obserwatorpl300

   ... i słusznie ... .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix