Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata

08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata
08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata
Robert Jałocha | Fakty TVN
08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świataRobert Jałocha | Fakty TVN

55-latek z rozrusznikiem serca zaatakował ósmy szczyt świata. Lekarze pozwolili, więc pokazał, że to możliwe. Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. Problem był jedynie z pogodą.

Piotrowi Głowackiemu ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła na każdym etapie jego przygotowań do wyprawy na sam szczyt Manaslu. Kluczowym momentem w przygotowaniach do wyprawy było uzyskanie prawidłowych wyników medycznych badań.

- Wyniki badania są prawidłowe. Nie ma tutaj żadnych odstępstw od normy. Takich istotnych, które by przeszkadzały panu w podjęciu wyprawy - taką diagnozę Piotr Głowacki usłyszał w lipcu od Patrycji Nowak-Majdy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Skoro lekarze nie mieli wątpliwości co do akcji serca, to przyszedł czas na akcję górską. Przed wyjazdem na ósmą najwyższą górę świata, alpinistę z Mysłowic częściej niż w domu można było spotkać na Babiej Górze. Na początku wbiegał "na lekko", ale przy kolejnych wejściach jego plecak potrafił ważyć nawet 16 kilogramów.

Po Beskidach chodził w zabójczym tempie. Odczuwała to jednak głównie ekipa "Faktów". Pan Piotr uważa, że najważniejsze w takiej wyprawie jest to, by nauczyć się nie zatrzymywać, a odpoczywać w ruchu.

Brak taryfy ulgowej

W drodze na Babią Górę Piotr Głowacki zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element. Chodzi o sposób, w jaki może w ogóle nosić plecak. By nie obciążać miejsca, gdzie znajduje się rozrusznik serca, cały ciężar musi kłaść tylko na jedną szelkę i pas biodrowy.

Droga do podjęcia wyprawy na ośmiotysięcznik zaczęła się przed wielu laty. Najintensywniejszy był oczywiście ostatni rok. W kalendarzu najczęściej pojawiały się wpisy" "trening", "wizyta u lekarza" i "kolejne, 20. wejście na Babią Górę".

W końcu pojawił się wpis dotyczący wyjazdu w Himalaje. A przecież po wszczepieniu rozrusznika Piotr Głowacki miał je tylko podziwiać w telewizji.

- Jeden z lekarzy powiedział "chłopie, siedź w domu z pilotem przed telewizorem i ciesz się, że żyjesz" - opowiadał w sierpniu 2017 Piotr Głowacki.

Jednak pan Piotr nie wziął sobie tych słów do serca i postanowił zapuścić się w najwyższe góry świata. Razem z nim znaleźli się tam Rafał Fronia, uczestnik zimowej wyprawy na K2 i Paweł Michalski, zdobywca ośmiotysięczników.

- Piotrek nie miał żadnej taryfy ulgowej, jeżeli chodzi o wyprawę. Dźwigał tyle samo, co wszyscy, pokonywał te same dystanse, tak samo pracował na rzecz wyprawy. Tutaj nie różnił się od każdego innego uczestnika - wspomina Paweł Michalski, himalaista.

Podobnie jak pozostali członkowie wyprawy, Piotr Głowacki doszedł do wysokości 7200 metrów. Na szczycie ostatecznie przez pogodę stanąć się nie udało. Byłby to pewnie najlepszy prezent urodzinowy w życiu. W bazie pod Manaslu Piotr Głowacki świętował bowiem swoje 55. urodziny.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS