Fakty - oglądaj online

Protest w szpitalu

"Nie wracam do domu, głoduję tutaj". 21. dzień protestu

W Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu ponad 200 pielęgniarek jest na zwolnieniu, kilkanaście prowadzi głodówkę. Z każdym kolejnym tygodniem protestu sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Pielęgniarki domagają się podwyżek, ale wciąż słyszą, że pieniędzy nie ma.

Choć to niedziela, na korytarzu Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu tłum pielęgniarek. 13 kobiet głoduje. Panuje ogólne wzburzenie, gdyż to dwudziesty pierwszy dzień rotacyjnej głodówki. Te co nie głodują - pracują. A potem wracają na korytarz. Warunki sanitarne są fatalne.

- Po prostu tu mieszkam. Nie wracam do domu, głoduje się tutaj, to jest mój dom - mówi Bernadeta Strama. - Zamieszkałam tutaj na korytarzu. Tutaj myłyśmy się, tutaj wychodziłyśmy do pracy, tutaj piłyśmy, bo nie jadłyśmy... Jest ciężko - dodaje Ewa Buczko.

Do tego dwieście trzydzieści pielęgniarek na zwolnieniach lekarskich - to ponad jedna trzecia wszystkich pielęgniarek w tym szpitalu.

- Po 3 miesiącach chorobowego wróciłam, byłam osłabiona i znów zachorowałam. Miałam trzy tygodnie zwolnienia. To nie jest tak, że zaczął się strajk i poszłam na chorobowe - mówi Elżbieta Olbrycht.

Puste korytarze i zdezorientowani pacjenci. Trwa strajk pielęgniarek

Puste szpitalne korytarze. W Rzeszowie, Tarnobrzegu i Mielcu - ale nie tylko tam - na zwolnieniach lekarskich jest kilkaset pielęgniarek. Żądają podwyżek.

Wiec poparcia

Gorąca atmosfera w szpitalu i przed szpitalem, gdzie w niedzielę odbył się wiec poparcia dla protestujących.

Pielęgniarki domagają się takich samych pensji, jakie mają obecnie ich koleżanki pracujące w innych szpitalach województwa podkarpackiego. Pielęgniarki z innych szpitali w regionie zarabiają od niedawna więcej, bo tego lata - po protestach - wywalczyły sobie podwyżki. A Przemyśl nie wywalczył, więc teraz przyszła kolej na tę placówkę.

- W tym szpitalu zawsze musimy żebrać o swoją podwyżkę. Jakbyśmy nie głodowały, to nic byśmy nie dostały. Dziś zarabiałybyśmy tysiąc sześćset złotych na rękę - mówi Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu.

W niedzielę nikt z dyrekcji szpitala nie chciał rozmawiać z "Faktami" na temat protestu. Władze Sejmiku Województwa Podkarpackiego - do którego należy placówka - zapowiadają na wtorek ciąg dalszy negocjacji z pielęgniarkami.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Józef0jm1
Józef0jm1

Mieszkańcy Przemyśla. Daliście Polakom hipisa po zasadniczej ogrodniczej na marszałka sejmu to on teraz o Was dba. Spytajcie go co załatwił sobie, co Wam,a co Penelopa załatwiła swoim kolegom hipisom.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 21 listopada

    Fakty z 21 listopada

    Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

    czytaj więcej »
   • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

    Prognoza pogody na piątek 22 listopada

    W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 20 listopada

    Fakty z 20 listopada

    Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

    Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

    Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

    czytaj więcej »
   tvnpix