Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą

28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą
28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową proteząMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Pani Anna bez nogi na trzecim piętrze była jak w pułapce, ale z nową nogą w prezencie jest w siódmym niebie. W swoim życiu kiedyś widziała piekło, ale teraz widzi jak wygląda dobro. I kiedy NFZ odwrócił się do niej, widzowie "Faktów" TVN przyszli z pomocą.

Pani Anna Szałaśna, była więźniarka obozu koncentracyjnego, jest w swoim żywiole. Z zawodu i zamiłowania etnomuzykolog taniec ma we krwi. Jej lewa noga to proteza, ale tańczy.

- Proteza sobie chodzi, ja nie muszę myśleć o niej. Proteza sobie staje i już. Teraz, po tylu miesiącach przerwy, to prawa noga musi się nauczyć chodzić, bo była nieruchoma, skrzywiona, zgięta - przyznaje.

Prawie całe życie z protezą

Gdy odwiedziliśmy panią Annę po raz pierwszy, od tragedii było o krok. Była odcięta od świata, z każdym dniem traciła siły. Stara, 10-letnia proteza już tylko raniła, a na nową uzbierać ze skromnej renty nie było szans.

- Pani Szałaśna resztę swojego życia spędziłaby na wózku inwalidzkim, w budynku bez windy, bez możliwości samodzielnego opuszczenia mieszkania. Niemal jak w więzieniu - komentuje Olga Onyszkiewicz z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Nogę pani Anna straciła w wyniku rany postrzałowej na początku wojny. Przetrwała wojnę, Auschwitz, niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück i PRL. Miała wiele protez aż do tej przedostatniej, za której wymianę na nową NFZ chciał zapłacić tylko jedną trzecią.

Pomoc od ludzi dobrej woli

Zasłużonej dla polskiej sztuki i kultury kombatantce nie pomógł żaden resort. Nie zawiedli ludzie dobrej woli. Jak zwykle w podobnych sytuacjach, wyręczyli bezdusznych urzędników. Nie tylko finansowo.

- Trzeba podziękować naprawdę ogromnej rzeszy ludzi. Marcie, Stasiowi, panu Piotrowi z Instytutu, mojej mamie, którzy na co dzień przychodzą, pomagają, noszą, sprzątają, gotują, przynoszą jedzenie - wymienia Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Angażują się jak mogą i na ile mogą.

- Bardzo szybko znalazła się pani o bardzo dobrym sercu, która sfinansowała zakup protezy. Zbiórka trwała u nas nadal, natomiast była na pozostałe potrzebne pani Annie rzeczy, czyli rehabilitację, leki - mówi Dominika Zabrocka z platformy pomagamy.im.

Na horyzoncie Bieszczady

Kierowca rajdowy Rafał Sonik na dniach zacznie remont mieszkania pani Anny. - Ja nie jestem jednoznacznie krytyczny. Nie mówię, że NFZ zawalił, nie zrobił tego, co powinien był zrobić. Zrobił to, co mógł, a na szczęście znaleźli się ludzie, którzy rozumieją, że móc nieść pomoc jest przywilejem - tłumaczy Sonik, który pomaga w ramach Fundacji "Fabryka Marzeń".

Dzięki wsparciu dobrych ludzi z każdym dniem i krokiem pani Anna jest coraz bliżej tego, co lubi najbardziej - wyprawy w Bieszczady. Zawsze wolała góry niż morze. - Woda i piasek, woda i piasek, nie ma tam co robić. A w góry to się idzie raz tu, raz tam, co kawałek inna ścieżka - wyjaśnia.

Każda kolejna proteza wyznaczała w życiu pani Anny inny rozdział. Ta najnowsza również.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS