Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy

28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy
28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Dla pani Anny każdy dzień jest ważny, każdy jest po coś i na każdy ma jakieś plany. Tylko, że bez protezy nogi pani Annie jest bardzo ciężko je realizować. Kolejne protezy pani Anna miała od czasów II wojny światowej, nawet w obozie koncentracyjnym. Teraz NFZ nie chce sfinansować kolejnej. A na zakup protezy z własnych środków pani Anny zwyczajnie nie stać.

93 lata, doskonała pamięć, sarkastyczne poczucie humoru, numer na ręku, który nie odebrał jej silnej woli życia i tylko jedno marzenie. Choć akurat w jej przypadku "marzenie" to za dożo powiedziane. - Marzyć to ja nie lubię, jestem skorpionem, więc konkretnie wszystko rozprawiam. Muszę mieć protezę, no! - mówi pani Anna.

Każda kolejna proteza wyznaczała kolejny okres w jej życiu. Pierwszą dostała zaraz po tym, jak zaczęła się II wojna światowa. Pociąg, którym jechała z rodzicami, został ostrzelany przez hitlerowców. Kula trafiła 13-letnią Anię w nogę. Wdała się gangrena. Tak pani Anna straciła nogę.

W Auschwitz była pierwszą osobą, którą nawet naziści potrafili potraktować wyjątkowo. - Nie musiałam stać na apelu, tylko być na bloku w widocznym miejscu - wspomina.

W efekcie dzięki protezie łatwiej było jej przetrwać obóz koncentracyjny. Teraz trudno jej żyć bez protezy na 20 metrach kwadratowych na trzecim piętrze, w bloku bez windy.

Pomagają jej uczniowie

Gdyby nie licealiści Karol i Konrad, pani Anna nie miałaby ani co jeść, ani jak wyjść do lekarza. Chłopcy dosłownie noszą ją na rękach.

- Rzeczywiście jest to dosyć, wydaje mi się, uwłaczające, żeby osoba z taką historią musiała teraz borykać się ze śmiesznymi kwotami - uważa Konrad Opałko. Bo nie chodzi o miliony, a o dziewięć tysięcy złotych. NFZ chce dać tylko 3,5 tysiąca. - Ja nic nie wiedziałam, że ja mam coś płacić za to. No, przecież ja nie byłam inwalidą z wypadku, tylko z wojny - mówi pani Anna.

Jeden urząd odsyła do drugiego

Ostatnia proteza, którą pani Anna dostała od państwa, pamięta jeszcze 2005 rok i pielgrzymkę do Jerozolimy. Staranne wykonana, doskonale dopasowana - na zdjęciach nawet nie widać, że nosi protezę. Niestety, proteza powinna być wymieniona już dziesięć lat temu. Teraz robi pani Annie tylko krzywdę. - Każdy krok jest jak na żyletkach - mówi.

A pani Anna chciałaby jeszcze i zatańczyć, i pójść na spacer po ukochanych Bieszczadach lub do Oświęcimia, na kolejne spotkanie z młodzieżą, gdzie opowiada o historii jako jej świadek.

NFZ nie zgodził się na rozmowę w sprawie protezy pani Anny. Resort zdrowia odsyła dziennikarzy do NFZ, resort obrony nie miał czasu na rozmowę, a w ministerstwie kultury i w kancelarii premiera polecono nam Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tylko ten urząd obiecał, że się sprawie przyjrzy.

Informacje na temat wsparcia dla pani Anny można znaleźć na stronie portalu pomagamy.im [LINK].

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS