Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi

28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi
28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersiMarek Nowicki | Fakty TVN

Na ten zabieg stać było niewiele kobiet, więc wiele żyło w strachu, badając się tak często, jak to możliwe. Teraz profilaktyczne usunięcie piersi pacjentkom z grupy poważnego ryzyka zachorowania na raka będzie finansował NFZ. To zabieg, który kilka lat temu przeszła Angelina Jolie.

Pani Monika Olbińska podpisuje ostatnie zgody na profilaktyczny zabieg usunięcia piersi. Wcześniej zgodziła się porozmawiać z "Faktami". Musi usunąć pierś, bo istnieje u niej podejrzenie nowotworu.

- Oczywiście ja się badałam. Samokontrola, badania, chodzenie na wizytę do ginekologa. Myślę, że choroba została wykryta na takim etapie, że jeszcze jest do wyleczenia - mówi pani Monika.

Teraz profilaktyczne zabiegi usunięcia piersi Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował wszystkim kobietom, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i 2. Nawet bez podejrzenia nowotworu. Udowodniono bowiem już dawno temu, że mutacje te mogą powodować raka.

- Osoby, w rodzinie u których wystąpiła ta zmiana, czyli guz piersi i które miały potwierdzone badania genetyczne, to są te osoby, które w pierwszej kolejności wydaje się są w kręgu zainteresowania - tłumaczy Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.

Oferta funduszu dotyczy niemal 300 tysięcy kobiet. Panie będą mogły od razu zażądać, aby w czasie tej samej operacji usunięcia piersi, chirurg im tę pierś zrekonstruował, czyli wszczepił implant. Tak jak pani Annie, która przyznaje, że dla niej to jest bardzo ważne.

"To musi być świadoma decyzja"

Zabiegowi profilaktycznego usunięcia piersi już kilka lat temu poddała się słynna aktorka Angelina Jolie. W Polsce profilaktycznie piersi usuwało niewiele kobiet, ponieważ zabieg nie był refundowany.

Pacjentki, nosicielki mutacji BRCA1 i 2, mogą też profilaktycznie poddać się operacji usunięcia jajników. Rozporządzenie w tej sprawie minister zdrowia wydał już kilka miesięcy temu.

Ponieważ są to zabiegi okaleczające, panie muszą być do nich długo przygotowywane.

- Zabieg obejmuje nie tylko wycięcie, ale również najpierw konsultację psychologa. To musi być świadoma decyzja kobiety. To musi być decyzja, która również odnosi się do całego życia - dodaje Zbigniew Król.

Onkolodzy liczą, że dzięki profilaktycznym zabiegom zmniejszy się w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jajników i piersi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS