Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę

07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę
07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować NikolęRenata Kijowska | Fakty TVN

Dwuletnia Nikola ma tak rzadką genetyczną chorobę, że w polskim systemie ochrony zdrowia jej przypadek nie istnieje. Istnieje za to lekarstwo, ale kosztuje 25 tysięcy złotych za jedną dawkę i w Polsce nie jest refundowane. Czy historia malutkiej Nikoli poruszy resort zdrowia i skłoni do wydania decyzji o refundacji leku?

Ministerstwo Zdrowia od dwóch lat rozważa, czy refundować najdroższy lek świata, który mógłby Nikoli i innymi dzieciom uratować życie. Jednak sama dziewczynka nie ma czasu na negocjacje. Jej nerki nie pracują wcale, a serce bije coraz słabiej.

- W każdej chwili pacjent z atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym może do nas trafić. My ten lek powinniśmy mieć w lodówce i powinniśmy mieć możliwość używania go w ostrym stanie - podkreśla Beata Leszczyńska, nefrolog dziecięcy z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chodzi o życie zaledwie dwudziestu kilku pacjentów, takich jak Nikola, dotkniętych bardzo rzadką genetyczną chorobą - zespołem hemolityczno-mocznicowym, który wyniszcza organizm, najpierw demolując nerki.

- Nie mówimy o tym, że lek poprawia trochę jakość życia, przynosi ulgę. To jest lek, który powoduje, że - jak za dotknięciem magicznej różdżki - dzieci zaczynają funkcjonować jak zdrowe. Po prostu wyłącza chorobę - tłumaczy Zofia Lisiecka ze Stowarzyszenie na rzecz chorych na a-HUS.

Ministerstwo: decyzja wkrótce

Ministerstwo Zdrowia, mimo wielu próśb, nie znalazło czasu na odpowiedź przed kamerą na pytania, czy i kiedy lek dla chorych zakupi. W nadesłanym do redakcji "Faktów" TVN oświadczeniu resort pisze, że wątpi w skuteczność leku u małych dzieci. Jednocześnie zapewnia, że wkrótce zapadnie decyzja w sprawie refundacji.

Takie zapewnienia o końcu prac ani Zofia, matka chorego na a-HUS dziecka, słyszy od dawna. - Każdy kolejny miesiąc jest ogromnym ryzykiem dla naszych dzieci. Prosimy rząd, żeby przyspieszył te działania - apeluje.

Gdyby refundacja już była, Nikola nie musiałaby być dializowana przez 16 godzin dziennie. Ratunkiem jest dla niej przeszczep nerki, ale bez podania leku narządu dostać nie może. - Nawraca choroba w nerce przeszczepionej tu po zabiegu - wyjaśnia doktor Leszczyńska.

Niemal milion złotych dla Nikoli

Dziewczynka na pierwszy miesiąc terapii potrzebuje czterech dawek leku, po 25 tysięcy złotych każda. Później - do końca życia - za leczenie trzeba płacić 50 tysięcy złotych miesięcznie. Rodziny nie stać na tak kosztowną terapię.

Dzięki ogłoszonej w Fundacji SiePomaga zbiórce wydarzył się cud. Darczyńcy już wpłacili niemal milion złotych na leczenie Nikoli. To wystarczy na półtora roku terapii. Zbiórka trwa.

- My to postrzegamy w kategoriach cudu, ale cudu, który sprawiają inni ludzie dla jednego małego dziecka. Piszą babcie, które mają wnuki w podobnym wieku, rodzice dzieci zdrowych, którzy sobie nie wyobrażają takich sytuacji - podkreśla Agnieszka Nowik z Fundacji SiePomaga.

Jednak zbiórka batalii o życie Nikoli i innych pacjentów nie kończy. W Europie leku na A-HUS nie refunduje tylko Malta, Bułgaria, Rumunia i Polska.

Informacje o tym jak pomóc Nikoli można znaleźć TUTAJ.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze, i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS