Fakty - oglądaj online

"Równi i równiejsi" w dialogu. Szef ZNP obawia się rozbicia jedności nauczycieli

- Na pewno nie siądziemy do stolika razem z ZNP - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przed poniedziałkowymi negocjacjami nauczycieli z rządem. Nauczyciele chcą podwyżek, ale należą do różnych organizacji związkowych. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przewiduje, że rząd Morawieckiego zgodnie z zasadą "dziel i rządź" podzieli środowisko protestujących. To zresztą już się dzieje. Jak ocenił sekretarz stanu w kancelarii premiera Jacek Sasin, ze strony "Solidarności" jest "chęć rzeczowej rozmowy", a ze strony kierownictwa ZNP jest "chęć, żeby podgrzewać atmosferę".

Strajk również w przedszkolach. "W jedności siła"

Nauczyciele w przedszkolach też chcą odejść od zajęć. A to właśnie opieka nad najmłodszymi jest...

Stanowisko przewodniczącego "Solidarności" wobec ZNP jest otwarcie wrogie. - Solidarność będzie się domagała autonomicznych negocjacji. Na pewno nie siądziemy do stolika z ZNP - powiedział w sobotę Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

W przeddzień długo oczekiwanych negocjacji pojawiła się też odpowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego. - My chcemy usiąść do rozmów z rządem i ze wszystkimi środowiskami - oświadczyła Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP. Jak dodała, Piotr Duda i "Solidarność" im nie przeszkadzają.

Szeregowi członkowie "Solidarności" oświatowej, którzy kolejny dzień protestują, okupując małopolskie kuratorium, nie bardzo wiedzą, jak to komentować i są chyba trochę zaskoczeni.

- Nasz przewodniczący Komisji Krajowej ma swoją strategię. Został powołany sztab protestacyjny Komisji Krajowej. Mają swoje ustalenia, swoją strategię i trudno mi w tej kwestii się wypowiadać - powiedziała Zdzisława Hacia z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku.

Szef "Solidarności": Nie siądziemy do stolika z ZNP. Chcemy osobnych negocjacji

Będziemy domagali się od przedstawicieli rządu autonomicznych negocjacji. Na pewno nie siądziemy...

Dziel nauczycieli i rządź

Do niedawna "Solidarność" oświatowa mówiła nawet o wspólnym strajku. - Liczymy się z tym, że będziemy strajkować razem z pracownikami zrzeszonymi w ZNP - mówił 21 marca Wojciech Miśko z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Wielkopolsce.

Teraz ma nie być nawet rozmowy przy jednym stole. Jak twierdzi Piotr Duda, strajk może uderzyć w uczniów, a postulaty ZNP i NSZZ "Solidarność" są inne - tyle, że oba związki domagają się głównie podwyżek. NSZZ "Solidarność" tylko nieco niższych podwyżek.

- Od dłuższego czasu przyzwyczajani jesteśmy do tego, że w dialogu są równi i równiejsi, że pan premier jedzie do "Solidarności", "Solidarność" spotyka się z panem premierem - skomentował w sobotę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP od dawna przewidywał scenariusz, w którym NSZZ "Solidarność" będzie chciała pójść na rękę rządowi i rozbić jedność środowiska nauczycielskiego, gdy rząd będzie mógł mówić o rozsądnej "Solidarności" i radykałach z ZNP.

- Żadnych ustawek nie ma, żadnych umów pod stołem nie ma - zapewniał 13 marca Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Tak zarzekali się solidarnościowcy, ale scenariusz "dziel i rządź" jest realizowany. Próbkę tego dał już Jacek Sasin.

- Ze strony "Solidarności" jest chęć jednak takiej rzeczowej rozmowy. Ze strony ZNP, niestety, a przede wszystkim (ze strony - przyp. red.) przewodniczącego, kierownictwa tego związku, bo w żadnym wypadku nie chcę tego rozciągać na nauczycieli, raczej widać chęć do tego, aby podgrzewać atmosferę - przekonywał w sobotę Jacek Sasin, poseł PiS i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Podzielić środowisko na lepszy i gorszy sort". Opozycja podejrzewa polityczny podstęp

Z jednej strony strajkujący w Krakowie nauczyciele z Solidarności, z drugiej zapowiadający...

Kolejne rozmowy

NSZZ "Solidarność" oświatowa (około 70 tysięcy zrzeszonych) jest mniej liczna niż Związek Nauczycielstwa Polskiego (około 210 tysięcy zrzeszonych), który zapowiada, że w strajku weźmie udział pół miliona osób. To może oznaczać paraliż szkół w okresie egzaminów. Wszystkich nauczycieli w Polsce jest około 700 tysięcy.

- Piotr Duda od początku zrobił z "Solidarności" przystawkę dla rządu PiS, taki koncesjonowany związek dla rządu - ocenił poseł PO Sławomir Neumann.

W poniedziałek mają odbyć się rozmowy, w których weźmie udział minister edukacji Anna Zalewska i minister pracy Elżbieta Rafalska, a także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Nie będzie samego premiera, Mateusza Morawieckiego, który w niedzielę także sprawy podwyżek dla nauczycieli nie komentował. Za to w sobotę sugerował, że przy nowych wydatkach społecznych, takich jak rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko, więcej pieniędzy nie będzie.

- Z tym sercem na dłoni daliśmy wszystko, co na ten moment jest możliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę.

Minister Anna Zalewska nie powiedziała niczego nowego - po raz kolejny wskazała palcem na pieniądze samorządów. - Minister edukacji jest odpowiedzialny za zasadnicze wynagrodzenie, natomiast pensja kształtowana jest przez samorządowców - mówiła w sobotę.

Samorządy już dawno odpowiedziały, że i tak dokładają do oświaty dziesiątki milionów złotych.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 maja

  Fakty z 19 maja

  Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

  Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

  Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

  Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

  Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 maja

  Fakty z 18 maja

  Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

  Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

  Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

  czytaj więcej »
 • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

  "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

  Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

  czytaj więcej »
tvnpix