Fakty - oglądaj online

"Równi i równiejsi" w dialogu. Szef ZNP obawia się rozbicia jedności nauczycieli

- Na pewno nie siądziemy do stolika razem z ZNP - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przed poniedziałkowymi negocjacjami nauczycieli z rządem. Nauczyciele chcą podwyżek, ale należą do różnych organizacji związkowych. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przewiduje, że rząd Morawieckiego zgodnie z zasadą "dziel i rządź" podzieli środowisko protestujących. To zresztą już się dzieje. Jak ocenił sekretarz stanu w kancelarii premiera Jacek Sasin, ze strony "Solidarności" jest "chęć rzeczowej rozmowy", a ze strony kierownictwa ZNP jest "chęć, żeby podgrzewać atmosferę".

Strajk również w przedszkolach. "W jedności siła"

Nauczyciele w przedszkolach też chcą odejść od zajęć. A to właśnie opieka nad najmłodszymi jest...

Stanowisko przewodniczącego "Solidarności" wobec ZNP jest otwarcie wrogie. - Solidarność będzie się domagała autonomicznych negocjacji. Na pewno nie siądziemy do stolika z ZNP - powiedział w sobotę Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

W przeddzień długo oczekiwanych negocjacji pojawiła się też odpowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego. - My chcemy usiąść do rozmów z rządem i ze wszystkimi środowiskami - oświadczyła Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP. Jak dodała, Piotr Duda i "Solidarność" im nie przeszkadzają.

Szeregowi członkowie "Solidarności" oświatowej, którzy kolejny dzień protestują, okupując małopolskie kuratorium, nie bardzo wiedzą, jak to komentować i są chyba trochę zaskoczeni.

- Nasz przewodniczący Komisji Krajowej ma swoją strategię. Został powołany sztab protestacyjny Komisji Krajowej. Mają swoje ustalenia, swoją strategię i trudno mi w tej kwestii się wypowiadać - powiedziała Zdzisława Hacia z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku.

Szef "Solidarności": Nie siądziemy do stolika z ZNP. Chcemy osobnych negocjacji

Będziemy domagali się od przedstawicieli rządu autonomicznych negocjacji. Na pewno nie siądziemy...

Dziel nauczycieli i rządź

Do niedawna "Solidarność" oświatowa mówiła nawet o wspólnym strajku. - Liczymy się z tym, że będziemy strajkować razem z pracownikami zrzeszonymi w ZNP - mówił 21 marca Wojciech Miśko z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Wielkopolsce.

Teraz ma nie być nawet rozmowy przy jednym stole. Jak twierdzi Piotr Duda, strajk może uderzyć w uczniów, a postulaty ZNP i NSZZ "Solidarność" są inne - tyle, że oba związki domagają się głównie podwyżek. NSZZ "Solidarność" tylko nieco niższych podwyżek.

- Od dłuższego czasu przyzwyczajani jesteśmy do tego, że w dialogu są równi i równiejsi, że pan premier jedzie do "Solidarności", "Solidarność" spotyka się z panem premierem - skomentował w sobotę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP od dawna przewidywał scenariusz, w którym NSZZ "Solidarność" będzie chciała pójść na rękę rządowi i rozbić jedność środowiska nauczycielskiego, gdy rząd będzie mógł mówić o rozsądnej "Solidarności" i radykałach z ZNP.

- Żadnych ustawek nie ma, żadnych umów pod stołem nie ma - zapewniał 13 marca Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Tak zarzekali się solidarnościowcy, ale scenariusz "dziel i rządź" jest realizowany. Próbkę tego dał już Jacek Sasin.

- Ze strony "Solidarności" jest chęć jednak takiej rzeczowej rozmowy. Ze strony ZNP, niestety, a przede wszystkim (ze strony - przyp. red.) przewodniczącego, kierownictwa tego związku, bo w żadnym wypadku nie chcę tego rozciągać na nauczycieli, raczej widać chęć do tego, aby podgrzewać atmosferę - przekonywał w sobotę Jacek Sasin, poseł PiS i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Podzielić środowisko na lepszy i gorszy sort". Opozycja podejrzewa polityczny podstęp

Z jednej strony strajkujący w Krakowie nauczyciele z Solidarności, z drugiej zapowiadający...

Kolejne rozmowy

NSZZ "Solidarność" oświatowa (około 70 tysięcy zrzeszonych) jest mniej liczna niż Związek Nauczycielstwa Polskiego (około 210 tysięcy zrzeszonych), który zapowiada, że w strajku weźmie udział pół miliona osób. To może oznaczać paraliż szkół w okresie egzaminów. Wszystkich nauczycieli w Polsce jest około 700 tysięcy.

- Piotr Duda od początku zrobił z "Solidarności" przystawkę dla rządu PiS, taki koncesjonowany związek dla rządu - ocenił poseł PO Sławomir Neumann.

W poniedziałek mają odbyć się rozmowy, w których weźmie udział minister edukacji Anna Zalewska i minister pracy Elżbieta Rafalska, a także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Nie będzie samego premiera, Mateusza Morawieckiego, który w niedzielę także sprawy podwyżek dla nauczycieli nie komentował. Za to w sobotę sugerował, że przy nowych wydatkach społecznych, takich jak rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko, więcej pieniędzy nie będzie.

- Z tym sercem na dłoni daliśmy wszystko, co na ten moment jest możliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę.

Minister Anna Zalewska nie powiedziała niczego nowego - po raz kolejny wskazała palcem na pieniądze samorządów. - Minister edukacji jest odpowiedzialny za zasadnicze wynagrodzenie, natomiast pensja kształtowana jest przez samorządowców - mówiła w sobotę.

Samorządy już dawno odpowiedziały, że i tak dokładają do oświaty dziesiątki milionów złotych.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix