Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Pieniądze dla chorych dzieci. Odbył się charytatywny mecz ku pamięci rodziny Kmiecików
  • Zielony tramwaj kursuje w Będzinie i Sosnowcu. Są w nim rośliny
Smartfonowe bóle

Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów

Stan zapalny kciuka, narośla, torbiele. To wszystko - ostrzegają lekarze - grozi tym, którzy nadużywają smartfonów.

Zapracowany i zmęczony. Kciuk jeszcze nigdy tak ciężko nie pracował: przewijał, gładził, wklikiwał.

- Przez wiele setek lat nasz mózg nie był przygotowany do takiego używania kciuka, więc mamy problemy z nieodwodzeniem kciuka, mamy problemy tworzącymi się naroślami na kciuku - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Jeśli staw jest przeciążony, gromadzi się w nim większa ilość płynu, powstaje torbiel, tzw. ganglion. Kłopotów może być więcej.

- W literaturze medycznej już nawet powstało takie określenie jak "kciuk smartfona", czyli po prostu zespół objawów, które się wiążą z przeciążeniem stawu tego palca, którym pracujemy obsługując klawiaturę telefonu komórkowego - tłumaczy ortopeda dr Konrad Słynarski z Centrum Medycznego "Gamma".

Od korzystania z telefonów komórkowych też można się uzależnić

Nomofobia to strach przed utratą telefonu. Musi on być wszędzie, zawsze, blisko i włączony. Inaczej dzieci wpadają w panikę. Tak silne uzależnienie od telefonów komórkowych zdiagnozowali i opisali ostatnio Amerykanie. Jest dość łatwe do rozpoznania.

"Niszczy kręgosłup"

Obsługujemy całymi sobą. Przed określeniem "kciuk smartfona" powstało też inne: "esemesowa szyja". - Syndrom esemesowej szyi jest epidemią na skalę światową. Przyjmując pozycję do odczytania wiadomości - esemesa - pochylamy głowę do kąta ok. 60 stopni - mówi fizjoterapeutka Paula Tomaszewska.

A z czasem to powoduje ból, nawet dyskopatię. Nic dziwnego - skoro wyprostowana głowa waży około 5 kilogramów, pochylona naciska na kręgi z siłą około 30 kilogramów. Ciężko też zrezygnować z komórki, ale są sposoby, by pomóc ciału.

- Wypadałoby podnieść telefon wyżej - tak abyśmy mieli wzrok skierowany na nasz telefon - tłumaczy fizjoterapeutka Paula Tomaszewska. Przerwy we wpatrywaniu się w ekran są konieczne, by dać ulgę także przesuszonym oczom.

- Nasza powieka rusza się o wiele rzadziej, kiedy patrzymy wąskokątnie na telefon, niż szerokokątnie. Mamy załzawione, przekrwione oczy, czerwone spojówki i tak dalej - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Nowa choroba psychiczna trafiła na listę. Zagrożenie dotyczy ponad dwóch milionów Polaków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała uzależnienie od gier wideo jako chorobę natury psychicznej. Ma to pomóc lekarzom na całym świecie w lepszym diagnozowaniu uzależnionych graczy oraz globalnej ocenie zjawiska. WHO nazwała gry...

Uzależnienie

- Nie chodzi o zabieranie komórek. Chodzi o to, żeby one gdzieś koło 20:00, 21:00 znalazły się w odpowiedniej odległości od dziecka - zaleca Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Bo inaczej dzieci nie śpią, a w każdym razie śpią za mało. Badania przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej szokują. Co trzeci nastolatek korzysta z komórki po północy. Ostatnią rzeczą jaką widzi przed zaśnięciem, jest ekran telefonu. To samo ogląda tuż po przebudzeniu. To fatalnie wpływa na jego zdrowie i funkcjonowanie.

Uzależnienie od telefonu charakteryzuje się trudnością w formułowaniu długich myśli, wielką trudnością w wysłuchaniu pytania do końca i nadpobudliwym reagowaniem na bardzo proste rzeczy. Pedagog Mariusz Jędrzejko nie radzi od razu komórki zabierać, ale określić zasady jej używania i... samemu się do nich stosować.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix