Fakty - oglądaj online

Bliżej dna

Polskie rzeki wysychają. "O tej porze roku nigdy nie było tak niskiego poziomu wody"

Polskie rzeki przestają płynąć, po prostu znikają. W Narwi już prawie nie ma wody, a Noteć jest tak płytka, że unieruchomiła statek i wodny szlak przestał być szlakiem wodnym. Suszę widać coraz wyraźniej już na początku lata, a to bardzo zła wiadomość.

Polska Amazonia niedostępna. Z powodu niskiego poziomu wody

Przeprawa przez Narew jest niedostępna dla turystów po tym, jak stan wody od kwietnia spadł...

Narwiański Park Narodowy nazywany jest "Polską Amazonią". Rzeka Narew to jedna z nielicznych takich rzek na świecie, które, niczym Amazonka, płyną wieloma korytami. A raczej płynęła, bo w Narwi zabrakło wody.

Okoliczni mieszkańcy nie pamiętają, kiedy ostatnio na drugi brzeg mogli przejść niemal suchą stopą. Wody jest tak mało, że pływające pomosty, którymi turyści przeprawiali się między fragmentami trasy, osiadły na dnie.

Największa atrakcja turystyczna Narwiańskiego Parku Narodowego, czyli półtorakilometrowa spacerowa kładka nad historyczną przeprawą między Waniewem a Śliwnem, została właśnie zamknięta.

- O tej porze roku jeszcze nigdy nie było tak niskiego poziomu wody. Prowadzimy badania, notowania stałe - mówi Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego.

Susza i osuszanie

Codziennie toną ludzie. Alarmujące statystyki policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

W poniedziałek odnotowano pięć przypadków zgonów w wyniku utonięcia - poinformowało w raporcie...

Wystarczy porównać zdjęcia zrobione pierwszego dnia wiosny i pierwszego lipca. Pomiary prowadzi się od 11 lat i tak niski poziom był ostatnio pod koniec zeszłorocznego suchego lata, a nie na jego początku.

- Masakrycznie niski (stan wody - przyp. red.) tak, że aż strach. Właściwie, to raczej nie wolno w tym momencie wchodzić. Jesteśmy trochę rozczarowani, ale cóż, pogoda robi swoje - ocenia Justyna, turystka.

Przyczyną niskiego stanu wody w Narwi jest zeszłoroczna susza i brak śniegu, a więc brak dużej ilości wody z roztopów w tym roku. Dochodzi do tego osuszanie na wielką skalę podmokłych terenów na potrzeby rolnictwa.

- Gdybyśmy poprawnie napełniali rowy melioracyjne, to nie trzeba by było budować w środkowej i południowej Polsce dużych zbiorników zaporowych - mówi hydrolog prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku.

Żegluga zamarła

Jeśli w najbliższych dniach nie spadnie intensywny deszcz, to dolinę Narwi czeka susza ze wszystkimi jej konsekwencjami. - Na przykład zamykanie szlaków wodnych - ostrzega Henryk Jaros, Zastępca Dyrektora ds. Powodzi i Suszy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

To, co grozi Narwi, już się stało na rzece Noteć. Żegluga na międzynarodowym szlaku łączącym Bydgoszcz z Europą Zachodnią zamarła.

- Mówią, że to upały, ale najwięcej to jednak brak zbiorników retencyjnych i kopalnia tego węgla brunatnego - uważa Waldemar Burzyński, śluzowy na Stopniu Wodnym w Krostkowie.

To prawdopodobnie dlatego spada poziom wód gruntowych. Do i z Bydgoszczy nie popłynie teraz nawet płytko zanurzona motorówka.

Przy śluzie w Krostkowie utknął statek "Łokietek", który nie może wrócić do macierzystego portu w Nakle.

- Zamierzamy popłynąć motorówkami z młodzieżą na ten statek i spróbujemy go jakoś ściągnąć, ciągnąć właściwie do śluzy - mówi Grzegorz Nadolny, kapitan statku szkolnego "Władysław Łokietek".

Żeby Noteć stała się znów żeglowna, poziom wody musiałby się podnieść co najmniej o pół metra.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix