Gazeta promuje naklejki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Ambasador USA "rozczarowana i zaniepokojona"

19.07.2019  Gazeta promuje naklejki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Ambasador USA "rozczarowana i zaniepokojona"
19.07.2019 Gazeta promuje naklejki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Ambasador USA "rozczarowana i zaniepokojona"
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.07.2019 Gazeta promuje naklejki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Ambasador USA "rozczarowana i zaniepokojona"Magda Łucyan | Fakty TVN

W środę "Gazeta Polska" zapowiedziała dystrybucję wraz z tygodnikiem naklejek z napisem "Strefa Wolna od LGBT". Będzie na nich widniał przekreślony tęczowy symbol, nawiązujący do flagi ruchu LGBT. Naklejki skrytykowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zaznaczając, że jest rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promocji nienawiści i nietolerancji. - To nie jest kwestia związana z relacjami między Ameryką a Polską. Myślę, że to niepotrzebna wypowiedź - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

- Została przekroczona kolejna granica, która sposób jawny dyskryminuje osoby nieheteronormatywne. (...) Takie obrzydliwe metody były już kiedyś stosowane, jeśli sięgniemy do 1933 roku, kiedy też były wolne strefy od konkretnej grupy ludzi - tak Slava Melnyk, dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii, skomentował pomysł tygodnika "Gazeta Polska": naklejki z napisem "Strefa Wolna od LGBT".

W latach trzydziestych i czasie II wojny światowej w Niemczech i na terenach okupowanych przez Niemcy niektóre miejscowości czy dzielnice były ogłaszane jako "wolne od Żydów" (niem. Judenfrei).

Temat naklejek, za pomocą których ma być wydzielana strefa wolna od środowiska LGBT, już został podchwycone przez światowe media. Pomysł skomentowała także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

"Jestem rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promowania nienawiści i nietolerancji. Szanujemy wolność słowa, ale musimy wspólnie stać po stronie takich wartości jak różnorodność i tolerancja. #WszyscyJesteśmyRówni" - napisała na Twitterze.

Dla opozycji taka reakcja jest oczywista i konieczna. - Pani ambasador zwraca uwagę, że de facto za państwowe pieniądze, przecież ta gazeta jest finansowana przez spółki Skarbu Państwa, po prostu szczuje się na ludzi - ocenił poseł PO Sławomir Nitras.

Różne oceny, różne naklejki

Rzecznik rządu słowa ambasador USA uznał za zbędne. - Nie wiem, czy wlepki to sprawa, którą powinna się zajmować ambasador USA. To nie jest kwestia związana z relacjami między Ameryką a Polską. Myślę, że to niepotrzebna wypowiedź - ocenił Piotr Müller.

- Dyplomaci powinni być powściągliwi i raczej nie odnosić się, nie komentować, wydarzeń społecznych, politycznych w państwie, w którym pełnią swoją funkcję. To nie pierwszy raz, gdy mamy takie działanie ze strony pani ambasador - dodaje poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Jednak zdaniem polityków opozycji takie wypowiedzi polityków PiS to dyplomatyczna katastrofa.

- Traktowanie ambasador USA per noga to też świadczy, że naprawdę polska dyplomacja niczego się nie nauczyła i może się okazać, że wielki bezwizowy sen bardzo długo jeszcze będzie tylko snem - ocenia poseł PO Borys Budka.

Sprawa wlepek "Gazety Polskiej" już trafiła do prokuratury. Zgłosił ją wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Swoje zawiadomienie ma też złożyć Kampania Przeciw Homofobii.

- Symboliczna przemoc taka jak wlepki, albo deklarowanie konkretnych miejscowości wolnymi od osób LGBT, to jest jawne pogwałcenie praw człowieka - ocenia Slava Melnyk.

Kampania Przeciw Homofobii zrobiła też własne naklejki - z napisem "Strefa wolna od nienawiści".

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS