Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"

15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W dniu Święta Wojska Polskiego, ulicami Warszawy maszerowali nasi żołnierze, ale też Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. W defiladzie udział brało dwieście pojazdów i sto samolotów - więc było na co patrzeć. Prezydent mówi, że armia ma palące potrzeby i stawia przed budżetem bardzo ambitne zadanie.

Ponad tysiąc żołnierzy, setki wojskowych pojazdów, śmigłowce i samoloty, czyli wszystko to, co w powietrzu i na ziemi polska armia ma najważniejsze. Ludzie, obserwujący defiladę, nie kryli zadowolenia. Wśród komentarzy padały stwierdzenia, że nowa lokalizacja defilady to bardzo dobry wybór.

Wielka defilada po raz pierwszy przejechała warszawską Wisłostradą. To miał być prawdziwy pokaz sił, bo piętnasty sierpnia to przede wszystkim święto żołnierzy. To właśnie dla nich tak tłumnie, warszawiacy i osoby przyjezdne, przybyli na defiladę. Prezydent Andrzej Duda dokonał dziś symbolicznego przeglądu wojska. - My Polacy jesteśmy z was, naszych żołnierzy, niezwykle dumni - zapewniał Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do rządu o możliwie szybki wzrost budżetu na armię czyli 2,5 procent PKB do 2024 roku. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebą palącą. Polscy żołnierze zasługują, by mieć broń nowoczesną - apelował prezydent.

W defiladzie maszerowali sojusznicy z batalionowej grupy bojowej NATO. W powietrzu, obok polskich, latali amerykańscy piloci. - Historia pokazuje, że Polska i Stany Zjednoczone są bardzo podobne. Mamy podobne konstytucje i jesteśmy połączeni wiekami służby ramię w ramię - mówił Amerykanin, generał Richard J. Hayes.

"Potrzebny jest nowoczesny sprzęt"

Defiladę w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wspólnie oglądali prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sł zbrojnych wręczył też, długo w wojsku wyczekiwane, generalskie nominacje. To jeszcze rok temu, z uwagi na spór z ministrem Antonim Macierewiczem, nie było to możliwe.

- Duch bojowy z roku 1920 jest tam potrzebny. Dziś nam jest potrzebna także strategia na miarę marszałka Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt - mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Dlaczego ten rząd, osobą Macierewicza, zatrzymał te wszystkie programy modernizacyjne? - pytał, w kontekście dzisiejszych deklaracji były dowódca generalny rodzaju sił zbrojnych, Mirosław Różański. Ze strony generała także wypłynęły życzenia dla żołnierzy - życzę wam mądrych polityków, kreatywnych dowódców i żołnierskiego szczęścia.

Podzielone święto?

Liderzy Koalicji Obywatelskiej Święto Wojska Polskiego obchodzili osobno. Bez udziału w oficjalnych uroczystościach. - To podzielone święto pokazuje, jak ukradziono nam wspólnotę. Chcemy w przyszłości odzyskać tę wspólnotę - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

15 sierpnia był wyjątkowy również z innego powodu. W rocznice Cudu nad Wisłą, 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ulicami Warszawy przemaszerowały setki rekonstruktorów. Jak informuje resort obrony - na żywo defiladę oglądało 120 tysięcy osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS