Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję

05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję
05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesję
Mateusz Kudła | Fakty TVN
05.03.2017 | Ma dziewięć lat, genialny umysł i same piątki w indeksie. Najmłodszy polski student skończył sesjęMateusz Kudła | Fakty TVN

9-latek z indeksem w plecaku - Kamil na Politechnice właśnie zaliczył sesję, a w podstawówce semestr. Sterowniki ma w małym palcu, w planach - budowę teleportu. Jak dalej będzie miał taką moc, to zobaczy także uwielbiany Zderzacz Hadronów. Tata pilnuje, żeby młodego geniusza podczas pracy nie kopnął prąd, a mama przyznaje, że już nic nie rozumie.

Zabawki już dawno zamienił na rezystory, a kredki - na lutownicę. Dziewięcioletni Kamil Wroński z Lublina właśnie zdał sesję. Indeks i legitymację Politechniki Lubelskiej odebrał w październiku, kiedy jego wiedza już oscylowała na poziomie akademickim.

- Na studiach najfajniejsze zajęcia to napędy elektryczne i fizyka - odpowiada najmłodszy student w Polsce.

"Nie rozumiem, czego się uczy"

- Pierwszy mój projekt był na płytce stykowej. Zwykły układ NM555 - wspomina chłopiec, za którym rodzice ledwo nadążają.

- Nie rozumiem już tego, co Kamil robi i czego się uczy. Bardzo często organizuje dla mnie wykłady. Staje przy tablicy i zaczyna mi tłumaczyć, na czym polega prawo Ohma - przyznaje Joanna Wrońska, matka Kamila.

- Możemy to wyjaśnić tak zwanym nietypowym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego, po prostu dziecko jest bardzo zdolne - tłumaczy prof. Aneta Borkowska z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Nie jest łatwo - najmłodszy student w Polsce godzi wykłady z lekcjami w podstawówce. Zadania zaliczeniowe na studiach wymagają od niego znacznie więcej, niż szkolna praca domowa. Od ucznia podstawówki nikt nie oczekuje skonstruowania sterownik silnika BLDC.

- Tata też miał ważne zadanie. Musiał siedzieć i pilnować, żeby mi się krzywda nie stała - mówi młody naukowiec, doceniając wkład taty w realizację projektu.

Za młody na patent

Niektóre z jego wynalazków można opatentować - jednak dopiero za kilka lat. To dość zabawny problem - Kamil nie ma skończonych 13 lat. A więc nie może opatentować swojego wynalazku, jak wyjaśniał Patryk Wroński, ojciec chłopca.

Na pierwszą komunię zażyczył sobie oscyloskop. Teraz marzy o wycieczce do Genewy - marzy, aby na własne oczy zobaczyć Wielki Zderzacz Hadronów. W przyszłości natomiast chce wynaleźć teleport.

- Droga do dziadzia to trzy godziny, nie opłaca się samochodem kilka razy w roku - tłumaczy Kamil. Przed jego rodzicami kolejne wyzwanie - muszą zebrać dwa miliony złotych na części do nowego projektu ich syna, czyli... samochodu elektrycznego.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS