Fakty - oglądaj online

Strefa bez opłat

NSA: wyznaczenie strefy płatnego parkowania nie jest wystarczające do pobierania opłat

Nie ma czegoś takiego jak płatne strefy parkowania w centrach miast. Są jedynie oznaczone miejsca postojowe, za które trzeba płacić. A to robi wielką różnicę. Ze sprawą zmierzyły się wojewódzkie oraz Naczelny Sąd Administracyjny.

Pan Grzegorz Gruca uważa, że jeśli nie widać, że parking to parking, to nikt płacić za parkowanie nie musi. - Tak sądziłem, bo trudno jest do dnia dzisiejszego precyzyjnie powiedzieć, czy stałem w miejscach nie wyznaczonych znakami - uzasadnia.

Każda jego sprawa to odwołania - od Samorządowego Kolegium Odwoławczego przez wojewódzkie sądy administracyjne po Naczelny Sąd Administracyjny. By uciąć dyskusję, sędziowie NSA przeanalizowali przepisy i uchwalili, że nie wystarczy określenie strefy płatnego parkowania, trzeba jeszcze konkretnie zaznaczyć, gdzie można auta parkować.

- Podobne stanowisko pisemne wyraził prokurator z Prokuratury Krajowej, jak i Rzecznik Praw Obywatelskich. Identyczne jak skład siedmiu sędziów, co stosunkowo rzadko się zdarza - komentuje Zastępca Przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej NSA Sylwester Marciniak.

Urzędy się uczą

Oznacza to, że w miejscu nieprawidłowo oznaczonym, kierowcę można ukarać najwyżej za zaparkowanie w miejscu niedozwolonym, a nie za brak biletu parkingowego. Do tej pory, kierowca karany był często podwójnie; za parkowanie w złym miejscu, i za brak biletu. - Gmina uznawała, że należy pobierać opłatę wszędzie, gdzie samochód się zatrzymał - podkreśla Bronisław Muszyński.

Teraz już tak ma nie być. W urzędach uchwałę NSA już studiują prawnicy. - Stwierdzimy, jakie uregulowania trzeba wprowadzić, być może jakieś zmiany w naszym regulaminie strefy płatnego parkowania, aby ta sytuacja była już zgodna z obowiązującym orzecznictwem - mówi Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

- Trzeba liczyć się z tym, że obywatele będą, posiłkując się tą uchwałą NSA, chcieli swoich praw dochodzić, mają ku temu narzędzie - ocenia Łukasz Kosiedowski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
slawek20056
slawek20056

A na bzdurną reklamę sądów wydali 9 baniek ale to znajomi pani premier

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   5
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty | 20.10.2017

    Fakty | 20.10.2017

    Po raz czwarty w ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat niezmienny - poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie. Ponadto w programie między innymi kolejne głodówki medyków w całej Polsce, atak nożownika w Stalowej Woli, początek sezonu smogowego oraz taniec na rurze, który staje się coraz popularniejszym... sportem. Na Fakty "TVN" zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

    Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

    Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński już po raz czwarty spotkali się w Belwederze. Cel - negocjacje partyjnych poprawek do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Kilka godzin przed tą rozmową na szczycie, bardzo krytycznie o tych poprawkach wypowiedziała się prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska.

    czytaj więcej »
   • "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

    "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

    - Każdy może głodować, ile mu się podoba - tak protest lekarzy rezydentów komentuje poseł PiS Stanisław Pięta. Młodzi medycy wybrali dramatyczną formę sprzeciwu, która nie szkodzi pacjentom, ale też nie wydaje się dolegliwa dla rządzących. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnia, że żądania lekarzy spełni w ciągu ośmiu lat, choć możliwe, że do tego czasu dawno przestanie być szefem tego resortu.

    czytaj więcej »
   • Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

    Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

    To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na sobotę 21 października

    Prognoza pogody na sobotę 21 października

    Pogoda w sobotę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami. We wschodniej i centralnej części kraju spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10 stopniu Celsjusza na Podlasiu do 16 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewaga kierunku zachodniego. Ciśnienie spada i w sobotnie południe wyniesie 1002 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty | 19.10.2017

    Fakty | 19.10.2017

    Negocjacje rządu z rezydentami wciąż nie przynoszą efektu. W "Faktach" też sprawie gen. Sokołowskiego przed prezydentem, którego PRL-owską przeszłość miało zataić MON, a także o tym, że w Szczecinie nastąpiła eksplozja gazu. W programie powiemy też o tym, że ważą się losy reformy sądownictwa i o zarzutach dla 25-latka, który miał zamordować swoich rodziców. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

    czytaj więcej »
   • MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

    MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

    Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

    czytaj więcej »
   • Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

    Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

    Wybuch gazu rozerwał drugie piętro bloku w Szczecinie. 40-letnia kobieta walczy o życie w szpitalu, jej sąsiedzi walczą o wyjaśnienia: dlaczego pogotowie gazowe nie zapobiegło zdarzeniu? Mieszkańcy dzwonili wcześniej po pomoc, ale fachowcy sprawdzili tylko parter i piwnicę, bo nie chcieli budzić reszty lokatorów.

    czytaj więcej »
   tvnpix