Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Rząd dopłaci do samochodów elektrycznych, ale tylko tych najtańszych
 • Namioty, jak okiem sięgnąć. Pierwsi goście zjeżdżają na Pol'and'Rock Festival
Cena słuchu

Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata

Właściwie każdego dnia któryś z pacjentów traci kontakt ze światem. Problem dotyczy niemal trzech tysięcy niedosłyszących osób. Pod skórę mają wszczepione implanty, na skórze mają procesory. Wymiana tych ostatnich kosztuje i, niestety, na to właśnie brakuje pieniędzy.

Krótsze kolejki do sanatorium? Jak to sprawdzić na stronie NFZ

Które miejsce zajmujemy w kolejce do wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe? Gdzie i jak sprawdzić...

Państwo Serafinowie zgłosili się zdesperowani do redakcji "Faktów" TVN z prośbą o pomoc. Ich siedemnastoletni syn Rafał przestaje słyszeć, bo ma popsuty procesor mowy.

Taki sam problem ma piętnastoletni Jakub i niemal trzy tysiące dzieci i dorosłych w całym kraju. Popsute procesory mowy to dla nich koniec kontaktu ze światem. Urządzenia wspomagające słuch składają się z implantu wszczepionego pod skórę i wymiennego procesora na skórze.

W dwóch czołowych ośrodkach otolaryngologicznych w Polsce, w Kajetanach i Poznaniu, na wymianę urządzenia pacjenci muszą czekać cztery lata i kolejka z każdym miesiącem rośnie.

- Ten problem narasta i nie widzimy jego rozwiązania - mówi laryngolog prof. Witold Szyfter.

Sytuacja się pogarsza od wielu lat i wszyscy urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia doskonale o tym wiedzą. Resort przeznacza na ten cel za mało pieniędzy a liczba pacjentów z wszczepionymi implantami rośnie. Problemu nie rozwiązał ani Łukasz Szumowski, ani jego poprzednik Konstanty Radziwiłł, ani żaden z wcześniejszych ministrów zdrowia.

Kwestia wydzielenia pieniędzy

Karta EKUZ. Jak ją wyrobić?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - warto o niej pamiętać wybierając się na...

- Jest za mało pieniędzy. Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii profesor Henryk Skarżyński od wielu lat przekazuje taką informację i apele do wszystkich decydentów w zakresie ochrony zdrowia - mówi dr Witold Cieśla, zastępca dyrektora ds. medycznych Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Szpitale dostają pieniądze na wszczepienia implantów ślimakowych i wymianę procesorów w jednej puli, nierozdzielone. Stąd dramatyczne wybory lekarzy: czy za te - za małe - fundusze wszczepiać implanty czy wymieniać procesory?

- Apelujemy do władz, ażeby pieniądze na procesory mowy zostały wydzielone, żeby one były osobno, żeby nie było tego dylematu, czy więcej zoperujemy i pomożemy ludziom niesłyszącym, czy więcej wymienimy procesorów mowy - tłumaczy prof. Witold Szyfter.

Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie skomentował sprawy przed kamerą. Otrzymaliśmy jedynie oświadczenie, że "podjęcie prac w tym zakresie planowane jest Ministerstwie Zdrowia w najbliższym czasie". Ta odpowiedź niedosłyszącemu Rafałowi, który za miesiąc z popsutym procesorem pójdzie do szkoły, musi wystarczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Danielbqv6
Danielbqv6

Z tego co wiem to popsuty procesor mowy z firmy MedEl
można naprawić za ok. 2300 zł- bez różnicy co się z nim stało.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   komentarz ukryty - pokaż

   Ten mały wykazuje postawę mało patriotyczną. Rządzący potrzebują środków na kupowanie głosów "lepszego sortu": żeby było narodowo, swojsko i pobożnie. Co tam słuch dzieciaka - przecież bez tego można żyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 8 maja

      Fakty z 8 maja

      8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

      Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

      Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

      czytaj więcej »
     • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

      List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

      Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

      czytaj więcej »
     • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

      "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

      Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

      czytaj więcej »
     • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

      9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

      Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

      Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

      W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 7 maja

      Fakty z 7 maja

      Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 7 maja

      Fakty z 7 maja

      Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

      czytaj więcej »
     • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

      Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

      W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

      czytaj więcej »
     tvnpix