Fakty - oglądaj online

Wielkie zakupy

Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

To będą znacznie bogatsze Święta Bożego Narodzenia od poprzednich. Jeśli wierzyć deklaracjom Polaków, to każda rodzina wyda na nie średnio 1600 złotych. W skali całego kraju to ponad 20 miliardów złotych. Wielkie zakupy już się zaczęły, co widać doskonale w ostatni przedświąteczny weekend.

Na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym czuć już świąteczną atmosferę. Cena, by poczuć klimat Świąt, potrafi być jednak wysoka. Wrocławianie w weekend odwiedzali nie tylko jarmarki bożonarodzeniowe, ale i centra handlowe. Tam odliczaniu do Bożego Narodzenia towarzyszy już jednak przede wszystkim liczenie pieniędzy.

- To jest raz w roku, taki wydatek jest duży. Myślę, że warto, bo to zawsze daje kolorytu i atrakcyjności Świętom - mówi jeden z klientów centrum handlowego. O oszczędzaniu na Świętach nie ma więc mowy.

22 miliardy złotych na zakupy

Z raportu instytutu IBRiS dla banku Millenium wynika, że średnio polska rodzina wyda na tegoroczne Boże Narodzenie 1615 złotych. To o blisko 140 złotych więcej, niż przed rokiem. W sumie rachunek Polaków za przedświąteczne zakupy wyniesie aż 22 miliardy złotych.

Kupujesz prezenty przez internet? Oszuści tylko czekają na okazje

Gorączka zakupów online w okresie przedświątecznym to również czas obfitych plonów dla cyberprzestępców. Na "łowy" szykują się też oszuści. Rośnie ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfonów, które również mogą być źródłem cennych danych dla...

- Jest to dużo dlatego, że na przykład dochody budżetu państwa w całym roku wynoszą 340-350 miliardów złotych. 22 miliardy złotych to jest, jak łatwo można policzyć, jedna szesnasta budżetu państwa - komentuje prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Ten domowy budżet najmocniej nadszarpną przede wszystkim prezenty. - Na szczęście nie muszę wydawać na jedzenie, bo to rodzice się tym zajmują. A na prezenty wydalam już cale moje stypendium, czyli 800 złotych - mówi spotkana w centrum handlowym Monika.

To nie była jednak najwyższa kwota, o jakiej usłyszeliśmy w galeriach handlowych. - Wydam około 2 tysięcy złotych. Myślę, że na pewno moi bliscy będą zadowoleni z zakupów, ponieważ dostałem dobrą premię grudniową - mówi Ernest.

Zakup świątecznych prezentów. Oto popełniane błędy

Polacy planują przeznaczyć na święta Bożego Narodzenia średnio 882 złote. W tej kwocie, sporą część stanowią prezenty. Warto się jednak dobrze nad nimi zastanowić, bo jak wynika z najnowszego badania, co roku 16 procent osób dostaje nietrafiony...

"W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

Przy rozpakowywaniu prezentów wielkiego zaskoczenia raczej jednak nie będzie. Nadal najczęściej wybieramy kosmetyki i perfumy (45 proc.), zabawki (42 proc.) oraz książki (40 proc.). W przypadku prezentów aż połowę zakupów robimy przez internet.

- Sytuacja oczywiście wróci do normy po Świętach. Głównie dlatego, że większość z nas nadwyręży po prostu grudniowy budżet i naturalnym będzie to, że w styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa - przewiduje Agata Zamęcka, dziennikarka TVN24 BiS.

Chyba, że sprawdzą się świąteczne życzenia - te związane z pieniędzmi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix