Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zamienniki leków dla pacjentów po przeszczepach. Lekarze mówią, że to duże ryzyko

24.05.2017 | Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zamienniki leków dla pacjentów po przeszczepach. Lekarze mówią, że to duże ryzyko
24.05.2017 | Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zamienniki leków dla pacjentów po przeszczepach. Lekarze mówią, że to duże ryzyko
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.05.2017 | Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zamienniki leków dla pacjentów po przeszczepach. Lekarze mówią, że to duże ryzykoMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjenci po przeszczepach od tygodni proszą o pomoc. W środę sprawą zajęli się posłowie. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia tłumaczył w Sejmie, dlaczego mają zmienić leki na takie, których skuteczności działania nie gwarantują lekarze. Zdaniem ekspertów to ryzykowny krok.

Wiktoria przebywa w Centrum Zdrowia Dziecka. Osiem lat temu miała przeszczep wątroby. Mama dziewczynki, jak również inni rodzice dzieci po transplantacjach z tego oddziału, nie chcą zgodzić się na zamianę leków oryginalnych na zamienniki. A tego właśnie żąda ministerstwo zdrowia, bo są one tańsze od oryginałów. - Nie pozwolimy dokonywać eksperymentów na naszych dzieciach - mówią rodzice.

Z początkiem maja ministerstwo zdrowia ogłosiło nową listę refundacyjną. Ceny niektórych oryginalnych leków, zapobiegających odrzutom przeszczepów, wzrosły o sto procent. Resort zdrowia obawy pacjentów traktuje z pobłażaniem. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz zapewnia, że "absolutnie nie ma żadnego zagrożenia".

Zagrożenie jest - twierdzą także dorośli pacjenci. Przyjmowania zamienników boi się między innymi pan Leszek, będący sześć tygodni po przeszczepie nerki. Obawa się także prowadząca go nefrolog i transplantolog, dr Monika Kraśnicka, która wskazuje, że "nie ma pewności", iż zamienniki zadziałają.

Duże ryzyko

Wątpliwości mają transplantolodzy z całego kraju, między innymi z Krakowa, Zabrza czy Szczecina. - Jeżeli nikt nie zna leku, bo lek się dopiero pojawił, to jest ryzyko stosowania - ostrzega prof. Kazimierz Ciechanowski, z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie. Argumenty lekarzy u urzędników już wzbudzają irytację. Wiceminister zdrowia odsyła profesorów do ulotek opisujących leki.

"Fakty" skonsultowały tę sprawę z wieloletnim członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. - Twierdzenie pana ministra zdrowia, że identyczność substancji chemicznej oznacza identyczność leku nie jest zgodne z prawdą - mówi "Faktom" prof. Zbigniew Włodarczyk z Bydgoszczy. Tłumaczy, że przy lekach ważne są też takie elementy, jak proces produkcji, a nie tylko substancja czynna leku.

W środę wiceminister Tombarkiewicz musiał się tłumaczyć ze zmian dokonanych na liście refundacyjnej na specjalnie w tym celu zwołanym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS