Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
  • W Polsce ma powstać największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer
  • Ostatnia prosta przed 29. Finałem WOŚP
Oblicze wirusa

Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"

Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.

Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"

Brazylijska, południowoafrykańska, brytyjska - mutacje koronawirusa to kolejne wyzwanie rzucone...

Krakowscy naukowcy będą sprawdzać sekwencje genetyczne koronawirusa. - Będziemy sprawdzali, czy wśród tych próbek znajdują się te warianty, które potencjalnie mogą być bardziej niebezpieczne – wyjaśnia profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ten sposób na świecie odkryto już setki wariantów wirusa. Cztery z nich zaniepokoiły naukowców: brytyjski, brazylijski, południowoafrykański i kalifornijski. Różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają też cechy wspólne.

- Mają pewną wspólną cechę: stały się zdolne do szybszej transmisji – tłumaczy profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Uniwersytetu Gdańskiego.

Czyli można się nimi zarazić o wiele łatwiej. To zła wiadomość, ale jest też dobra.

- Uważa się, że śmiertelność jest tutaj na takim samym poziomie, jak w przypadku tego naszego "standardowego" koronawirusa – mówi profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Jak zmutował koronawirus?

Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"

Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali...

Wyobraźmy sobie puzzle złożone z 1270 elementów, bo mniej więcej tyle aminokwasów ma białko kolca koronawirusa.

Kolec jest kluczowy, bo to on wdziera się do naszych komórek i przeciwko niemu opracowano szczepionki. Mutując, koronawirus wymienił sobie kilka "puzzli" w kolcu na inne, co oznacza, że łatwiej wejść mu do komórki.

- Tych "puzzli" mamy dużo więcej i takie kompozycje tych "puzzli", które mamy poskładane, to wobec nich ta szczepionka będzie działać – wyjaśnia profesor Marcin Drąg.

Jeśli jednak pojawi się wariant wirusa, który będzie uciekał przeciwciałom, szczepionkę da się zmodyfikować tak, by wirusa dogoniła. - Szczególnie te szczepionki oparte na mRNA. Taką cząsteczkę można w ciągu kilku tygodni przygotować w innej formie – podkreśla profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Obecna szczepionka jest oparta na kodzie genetycznym wirusa rozszyfrowanym w styczniu ubiegłego roku. Gdy zajdzie taka potrzeba, można będzie wymienić go na nowszy lub w jednej szczepionce zawrzeć kilka.

- Z syntetycznego punktu widzenia to nie jest - jak my to mówimy - żaden wielki challenge (wyzwanie –red.) – podkreśla profesor Drąg.

Wyzwaniem dla naukowców nie jest też badanie nowych wariantów koronawirusa. W Polsce miało to miejsce już latem 2020 roku. Wtedy wirus szybko rozprzestrzeniał się wśród górników na Śląsku. Gdańscy naukowcy przebadali więc ich próbki. - Było podejrzenie, że jest być może nowy wariant – mówi profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Myśmy to zbadali w przeciągu dwóch nocy – dodaje.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix