Fakty - oglądaj online

Konflikt interesów?

Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowała firmą doradzającą koncernom farmaceutycznym. Teraz objęła kierownicze stanowisko w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Anna Kordecka ma dostęp do danych o firmach, negocjacjach, polityce lekowej i ma chyba ma konflikt interesów.

Lekarze zrezygnowali, zagrożony oddział dla dzieci. "Warunki urągają godności"

Wszyscy lekarze z oddziału dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w...

W samym centrum Warszawy mieści się siedziba Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To w tym urzędzie zapadają decyzje dotyczące polskiego rynku leków refundowanych wartego ponad trzynaście miliardów złotych.

Prezesem AOTMiT jest Roman Topór-Mądry. Chcieliśmy go zapytać, dlaczego zatrudnił na stanowisku kierowniczym Annę Kordecką. Nie chciał z nami porozmawiać, chociaż prosiliśmy o to od kilku dni.

Anna Kordecka, zanim została zatrudniona w AOTMiT, kierowała firmą HTA Audit, która pracuje dla koncernów farmaceutycznych. We wrześniu prezes zatrudnił ją w agencji na stanowisku konsultanta, a już w październiku awansował ją, powierzając jej obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Nowa pani dyrektor zbyła udziały w HTA Audit, ale jej mąż kieruje inną firmą: HTA Registry. To oczywisty konflikt interesów - jednoznacznie oceniają Grzegorz Makowski, ekspert z Fundacji Batorego, Tomasz Krasucki, były wiceprezes Urzędu Rejestracji Leków, i prof. Marek Wroński, były członek Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Stanowisko kierownicze w jednym z wydziałów AOTMiT jednak daje dostęp do wielu poufnych informacji. Nie oszukujmy się, także to jest niewątpliwy konflikt interesów - mówi prof. Marek Wroński.

Brak procedur

Jest konflikt interesów, bo łatwo może w tej sytuacji dojść do przepływu służbowych informacji w okolicznościach rodzinnych.

- To nie jest możliwe, żeby nie rozmawiać o takich sprawach później w domu. (...) To, że oddzielamy sprawy służbowe od rodzinnych, to są hasła, to jest niemożliwe - uważa Tomasz Krasucki.

Przepisy sobie, rzeczywistość sobie. Uczniowie pozbawieni ustawowej opieki

Dwa miesiące po wejściu w życie przepisów o konieczności zapewnienia uczniom opieki...

Agencja odpowiada w oświadczeniu, że "żaden jej pracownik nie pozostaje w ustawowym konflikcie interesów". To prawda, bo sytuacji, w której jest Anna Kordecka, przepisy w Polsce jeszcze nie regulują.

- Liczymy tylko na indywidualną moralność tej pani - twierdzi Grzegorz Makowski. - Powinna być procedura, która wyłącza ją automatycznie z decyzji, które mogą być później podważane - dodaje.

Procedury są, ale tylko w stosunku do członków Rady Przejrzystości, nie wobec jej kierownictwa.

- Przed każdym posiedzeniem rady oczekiwano od nas podpisania informacji o braku konfliktu interesów, nie tylko osobistego, ale również członków rodziny, z dorosłymi dziećmi włącznie, i dla mnie było to oczywiste - mówi prof. Andrzej Kokoszka, były członek Rady Przejrzystości AOTMiT.

Agencja wydaje rekomendacje dla ministra zdrowia, jaki lek refundować, a jaki nie. Opiera się przy tym na raportach przygotowywanych właśnie przez firmy HTA na zlecenie koncernów lekowych. Tu nie może być miejsca na niejasności.

- Jeśli odnośnie agencji powstaje sytuacja taka, że mamy jakieś wątpliwości, czy też nasze zaufanie odnośnie przejrzystości agencji zmniejsza się, to powstaje poważny problem, bo po prostu to zaufanie jest kwestią kluczową - komentuje dr Piotr Ozierański z Uniwersytetu w Bath.

Minister zdrowia zna sprawę. Odmówił jednak wypowiedzi na ten temat.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 12 grudnia

  Fakty z 12 grudnia

  Andrzej Duda grzmi "o starym układzie" w polskim sądownictwie, a na to reaguje opozycja. Sędziowie z Katowic wysyłają zapytanie do Sądu Najwyższego i w ten sposób narażają się rzecznikowi dyscyplinarnemu. W programie powiemy także o skutkach awarii instalacji ciepłowniczej w Warszawie, a także o reakcjach na fakt odebrania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

  Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

  Dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego wysłało zapytanie do Sądu Najwyższego, czy mogą rozpatrywać sprawę rozwodową, skoro ten trzeci był opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. To kolejny przykład tego, jak wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa ma wpływ na codzienne sprawy w sądach. Sędziami, którzy wysłali zapytanie, zainteresował się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

  czytaj więcej »
 • "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

  "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

  Rozpędzony pojazd jechał w środę rano trasą S7 tak, że stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To nie była ani karetka pogotowia, ani policyjny radiowóz. To była limuzyna SOP z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który jechał na konferencję naukową. Limuzyna zderzyła się z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, ale wydarzenie wywołało lawinę komentarzy.

  czytaj więcej »
 • Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

  Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

  W Warszawie pytanie o ciepłą wodę w kranie nie jest pytaniem politycznym. W środę doszło do poważnej i spektakularnej awarii instalacji ciepłowniczej. Ciepła woda parowała nad ulicami, zamiast trafiać do domów i mieszkań. W nocy przywrócono dostawy ciepła do większości osiedli, które dotknęła awaria, ale jednak nie wszystkich. Całkowita likwidacja skutków awarii magistrali ciepłowniczej może potrwać jeszcze wiele dni.

  czytaj więcej »
 • "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

  "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

  Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Poseł Arkadiusz Mularczyk napisał, że żałuje, iż członek Akademii Szwedzkiej, który wygłosił laudację na cześć noblistki, nie przeprosił przy tym za potop szwedzki. Z kolei Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", stwierdził, że nie przeczyta książek Olgi Tokarczuk, bo woli innych polskich noblistów: "Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa". Ten drugi akurat Nobla nie dostał.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

  W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na zachodzie Polski na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, w górach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północy i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 11 grudnia

  Fakty z 11 grudnia

  Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przychyla się do apelu Małgorzaty Gersdorf. Tomasz Przesławski mówi otwarcie, że Izba będzie dalej orzekać. W programie też o odwiedzinach Olgi Tokarczuk w szkole w dzielnicy imigrantów, o awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie oraz o kolizji rządowej limuzyny. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix