Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. "Mamy zaledwie kilka procent informacji"

25.11.2020 | Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. "Mamy zaledwie kilka procent informacji"
25.11.2020 | Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. "Mamy zaledwie kilka procent informacji"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.11.2020 | Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. "Mamy zaledwie kilka procent informacji"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

We wtorek wieczorem uruchomiony został nowy model raportowania zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19. Teraz dane do systemu mają wprowadzać nie sanepidy, tylko bezpośrednio laboratoria.

Ministerstwo Zdrowia zmieniło model raportowania zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19. Dotychczas wyniki testów laboratoria przekazywały powiatowym sanepidom, one z kolei wojewódzkim sanepidom i dopiero stamtąd dane brało Ministerstwo Zdrowia.

Nowy model raportowania polega na tym, że laboratoria bezpośrednio muszą wprowadzić do systemu wyniki przeprowadzonych testów. Sanepidy nie będą już takich danych publikować.

- Proszę mi wierzyć, sanepid ma się czym zajmować, a nie składaniem ręcznych tabelek excelowych - argumentował decyzję o nowym modelu raportowania minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort zdrowia podkreśla, że dzięki udoskonaleniu systemu raportowania nie będzie już opóźnień, będzie za to szybko i przejrzyście.

- Sam system jest jak najbardziej słuszny - przyznaje Arkadiusz Szulc z Laboratorium Analiz Genetycznych Warsaw Genomics.

Eksperci jednak zwracają uwagę, że centralna, państwowa baza danych o zakażeniach koronawirusem powstaje dopiero po dziewięciu miesiącach pandemii COVID-19. Dotychczas jedyną bazę prowadził mieszkaniec Łodzi wraz z grupą wolontariuszy.

Zmiana w raportowaniu może być efektem błędu, który odkrył Michał Rogalski. 19-latek na podstawie danych z sanepidów zauważył, że w oficjalnych raportach zabrakło 22 tysięcy zakażeń koronawirusem. Niestety teraz nastolatek nie będzie miał już dostępu do danych z powiatowych i wojewódzkich sanepidów oraz ministerstwa.

- To nie jest tak, że tylko mi odcięto dane. Odcięto wszystkich obywateli i to wszyscy obywatele teraz nie będą mogli tych danych weryfikować - zaznacza Michał.

Z kolei immunolog i ekspert w dziedzinie terapii zakażeń doktor Paweł Grzesiowski ocenił, że dane na nowej stronie rządowej są "absolutnie szczątkowe". - W tej chwili mamy, można powiedzieć, zaledwie kilka procent informacji, które dotychczas można było gromadzić - dodaje Grzesiowski.

Jak wyglądało raportowanie do tej pory?

Sanepid, odpowiedni do każdego województwa, codziennie w internecie publikował dane takie jak: zgony, liczbę ozdrowieńców, liczbę testów, zachorowania w województwie i w powiatach, hospitalizacje, izolacje, kwarantanny, nadzór epidemiczny, a nawet dane o liczbie zakażonych medyków. Zgodnie z nowym raportowaniem teraz tych danych sanepid już nie opublikuje.

Na stronie rządowej mieszkańcy i samorządowcy z danego województwa znajdą jedynie dane o zgonach i zachorowaniach z konkretnego dnia.

- Bez danych nie można ani modelować epidemii, ani widzieć jak ona się rozwija, ani przewidywać skutków - twierdzi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rządowa baza danych będzie uzupełniana o dane historyczne i bieżące wykresy.

Sanepid, który dostał zadanie komunikacji z pacjentem przez internet i załatwienia jego sprawy w trzy godziny od wpłynięcia zgłoszenia, w obsłudze rządowej bazy danych będzie musiał chyba jednak jeszcze pomóc.

W przypadku danych ponad trzystu zakażonych koronawirusem z środy i z wtorku brakuje adresu, co uniemożliwia przypisanie chorych do konkretnego województwa. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że dane będzie musiał uzupełnić sanepid.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS