Czas w kolejce do lekarza określony ustawą? "Lepiej byłoby zadekretować, żeby wszyscy byli zdrowi i bogaci"

07.01.2018 | Czas w kolejce do lekarza określony ustawą? "Lepiej byłoby zadekretować, żeby wszyscy byli zdrowi i bogaci"
07.01.2018 | Czas w kolejce do lekarza określony ustawą? "Lepiej byłoby zadekretować, żeby wszyscy byli zdrowi i bogaci"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
07.01.2018 | Czas w kolejce do lekarza określony ustawą? "Lepiej byłoby zadekretować, żeby wszyscy byli zdrowi i bogaci"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

"Ustawowo zadekretować maksymalny okres oczekiwania pacjentów" - minister zdrowia przychodzi z takim pomysłem. Jednak jeżeli według Konstantego Radziwiłła w przychodniach i szpitalach kolejki dzięki temu znikną, to powinien być ministrem od cudów, a nie zdrowia.

Minister Konstanty Radziwiłł na ostatnie spotkanie z lekarzami rezydentami, które zakończyło się fiaskiem, przyszedł z nowymi propozycjami. - Ustawowo zadekretować maksymalny okres oczekiwania pacjentów. To bardzo ważne rozwiązanie, które planujemy - mówił w piątek.

- Lepiej byłoby zadekretować, żeby wszyscy byli zdrowi i bogaci - skomentował dr Marcin Kautsch, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia.

Lekarze rezydenci na pomysł ministra patrzą łaskawiej, bo - jak mówią - taki model funkcjonuje na przykład w Danii. Jest jednak jedno ale:

- Można ustawowo skrócić kolejki, tylko że będzie trzeba zagwarantować najprawdopodobniej dostęp do świadczeniodawców prywatnych, ponieważ w tej chwili, przy tak niewydolnym systemie publicznej ochrony zdrowia, bez pomocy takich podmiotów nie uda się skrócić kolejek - mówi Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Problemy nie ustają

W publicznej ochronie zdrowia są problemy kadrowe i szpitale, gdzie przez brak lekarzy zawieszane są oddziały. Bydgoskie pogotowie rozważa zlikwidowanie jednej z kilku karetek specjalistycznych, bo bywały sytuacje, że z braku lekarza, nie mogła wyjechać. To, że szpitale muszą zapewnić również nocną i świąteczną opiekę lekarską, także lekarzom pracy nie ułatwia.

- Miało to odciążyć SOR-y. Z mojej perspektywy wygląda to tak, że miałem około 20 pacjentów do zaopatrzenia, na tę chwilę jest ich około 30 - mówi Bartosz Fiałek, lekarz rezydent.

W obliczu problemu niedoboru kadry, który zna każdy pacjent, według ekspertów równie dobrze można byłoby zadekretować ustawą, że brakujących lekarzy ma nie brakować.

- Będzie kombinowanie, żeby spełnić wymogi ustawowe, a nie, żeby pacjent był zdrowy. Będziemy przyjmować ludzi hurtowo w terminie, który jest, tylko że te terminy nic nie dadzą, więc trzeba będzie znowu odesłać do kolejnej kolejki - prognozuje dr Marcin Kautsch.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS