Fakty - oglądaj online

Na straży stada

Będą bronić półdzikiego stada krów. "Pokojowy protest"

Wyrok skazujący zapadł, ale obrońcy praw zwierząt nie składają broni. Chcą ocalić krowy z Ciecierzyc - 185 sztuk. Ministerstwo Rolnictwa chce je wybić. Aktywiści mówią "nie" i stają na straży stada.

Dzikie stado krów ma szanse na ratunek. "Bardzo dużo zgłoszeń"

Liczne stado krów, które zostało przeznaczone do wybicia, ma szansę na zachowanie życia, a nawet...

Na ratunek i z odsieczą krowom. Dzień i noc będą doglądać stada, które dotąd żyło ponad krowi stan.

- Dla mnie jest to protest, ponieważ czuwając przy tych krowach, będąc tutaj, wyrażam mój sprzeciw wobec planu ich zabicia bez potrzeby - mówi Dorota Żelichowska.

Aktywiści z miasta meldują się w szczerym polu i deklarują, że są gotowi na wszystko. Bronili zwierząt pisząc petycję, pod którą podpisało się 25 tysięcy osób. Aktu łaski Głównego Lekarza Weterynarii brak, więc czas na czyny.

Nadzór weterynaryjny dopuścił, by bydło przez lata rozmnażało się bez kontroli i pasło się w całej gminie na cudzy rachunek. Ten wolny wybieg właściciele krów - bracia bliźniacy Skorupowie - nazywają hodowlą ekologiczną.

- Mówią, że to są krowy święte, święte krowy tak, jak w Indiach, one wszędzie sobie chodzą - mówi Paweł Skorupa, właściciel krów.

Reakcja ministra

Na początku było ich kilkanaście, teraz już 170. Sąd wydał wyrok na zdziczałe stado bydła

Od lat chodziły samopas. Bez żadnej kontroli. Mieszkańcy skarżyli się, że stado 170 krów utrudnia...

Rolnicy doigrali się. - Wydałem polecenie służbom weterynaryjnym, że mają z tymi krowami zrobić porządek - powiedział 7 maja minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na likwidację stada minister przeznaczył 350 tysięcy złotych. Zdaniem obrońców krów, pieniądze lepiej wydać na zbadanie i ocalenie zwierząt. - To jest jakiś Armagedon - mówią.

Stado jest gotów przyjąć właściciel rezerwatu agroturystycznego w Zachodniopomorskiem. Krowy miałyby tam dożywotni wypas.

- Apeluję, żeby uratować to stado, to barbarzyństwo - apeluje Witold Bieschke, hodowca krów.

- Nie daję ani zabić, ani oddać, bo to jest moje - mówi Paweł Skorupa, właściciel krów, chociaż decyzja ministra nakazuje wybicie stada. - Ja się z tym wyrokiem kategorycznie nie zgadzam - podkreśla.

Każdy upiera się przy swoim. Tylko krowy nie mają głosu.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 czerwca

  Fakty z 19 czerwca

  Na radosnym zakończeniu roku szkolnego ciążył cień. Gdy uczniowie ze świadectwami opuszczali szkołę, nauczyciele zastanawiali się nad tym, czy kolejny rok szkolny zacznie się od strajku. Na Mazowszu na skutek błędu część gimnazjalistów otrzymała zaświadczenie o egzaminie gimnazjalnym z błędem. W programie powiemy również o decyzji komisji penitencjarnej - Jakub A., podejrzany o zamordowanie Kristiny z Mrowin, został uznany za szczególnie niebezpiecznego. Sejmowa komisja poparła ustawę, która ma odebrać miastu Gdańsku teren Westerplatte. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gorzkie zakończenie roku. Widmo strajku, podwójny rocznik i błąd w zaświadczeniach

  Gorzkie zakończenie roku. Widmo strajku, podwójny rocznik i błąd w zaświadczeniach

  Miało być tradycyjne rozdanie świadectw i nagród, kwiaty dla nauczycieli i życzenia udanych wakacji. Rok szkolny 2018/2019 kończy się jednak skandalem - tysiącom uczniów z Warszawy źle obliczono wyniki egzaminów. Dla nich, podwójnego rocznika, który wyjątkowo musi walczyć o miejsce w dobrym liceum, dla którego liczy się każdy punkt, trudno o gorszą wiadomość. Do szkół średnich idą absolwenci wygaszanych gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych. Nauczyciele nie wykluczają, że we wrześniu wznowią strajk.

  czytaj więcej »
 • Ziobro chciał pozwać prawników, ale Kaczyński go powstrzymał. "Zadziałał błyskawicznie"

  Ziobro chciał pozwać prawników, ale Kaczyński go powstrzymał. "Zadziałał błyskawicznie"

  Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego napisali krytyczną opinię o zmianach w Kodeksie karnym uchwalonych przez Sejm. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział pozew i zarzucił prawnikom kłamstwo. W poniedziałek oświadczył, że pozwu nie będzie. Teraz dowiadujemy się, że podobno na ministra wpłynął prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zadziałał błyskawicznie, sprawa została zablokowana - powiedział Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy formalnie oskarżyli Striełkowa i trzy inne osoby o zestrzelenie MH17

  Holendrzy formalnie oskarżyli Striełkowa i trzy inne osoby o zestrzelenie MH17

  Proces ma rozpocząć się w marcu 2020 roku, ale śledczy przyznają, że nieduża jest szansa, by podejrzani stawili się w sądzie. Trzej Rosjanie i obywatel Ukrainy mają zarzut zabójstwa w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu linii MH17 nad Ukrainą 5 lat temu. Zginęło 298 osób. Wśród oskarżonych jest między innymi były minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Igor "Striełkow" Girkin, który pracował dla FSB.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 20 czerwca

  Prognoza pogody na czwartek 20 czerwca

  W czwartek rano przeważnie słonecznie. W ciągu dnia rozwój zachmurzenia kłębiastego, a po południu przelotny deszcz i burze (z opadem 10-20 l/m2, porywami wiatru 60-80 km/h). Miejscami - szczególnie na Pomorzu, na Kujawach, w centrum Polski i na Śląsku - możliwy grad, a nawet trąby powietrzne. Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 996 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 czerwca

  Fakty z 18 czerwca

  Nowy zarzut dla znajomego rodziny, podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Śledczy twierdzą, że próbował on namówić do współudziału inną osobę. W programie również o sporze wokół luki VAT i możliwych kolejnych przesłuchaniach przed komisją. W "Faktach" również m.in. o wyrokach za nawoływanie do zamachu na księcia Harry'ego, maratonie bez plastiku i braku ratowników wodnych. Na program zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
tvnpix