Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny

15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i WiosnyArleta Zalewska | Fakty TVN

Partia jest na scenie politycznej nowa, ale ceni się wysoko - jeśli wierzyć Adrianowi Zandbergowi. Wiosna Roberta Biedronia miała proponować partii Razem koalicję. Nie do końca oficjalną, bo bez logo Razem i jej lidera na liście. Za to za pieniądze - prawie milion złotych.

Milion złotych - to propozycja, która według lidera partii Razem, Adriana Zandberga, miała paść ze strony Roberta Biedronia, lidera partii Wiosna. Oferta zawierała jedno pierwsze miejsce na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego dla polityka należącego do Razem, ale z ramienia partii Roberta Biedronia. Był jednak jeden warunek.

- Razem miało schować swoje logo, przekazać pieniądze na kampanie prowadzoną pod logiem Wiosny - opowiada Adrian Zandberg.

Krzysztof Gawkowski zaprzecza, by w rozmowach padały jakiekolwiek kwoty. Robert Biedroń osobiście nie chciał o sprawie rozmawiać.

- Ja nie wiem, czy partia Razem kłamie, bo nie znam żadnych faktów świadczących o tym, że były rozmowy o środkach finansowych - tłumaczy Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna.

- Rozumiem, że Wiosna teraz wstydzi się tego, co zaproponowała - komentuje sytuację Adrian Zandberg.

Zgodnie z wersją Razem - do rozmów partie miały usiąść po wyborach samorządowych. Finalna propozycja miała paść na początku lutego na spotkaniu Roberta Biedronia z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk. Potem zebrał się zarząd partii Razem i propozycję odrzucił.

- To jest oferta właściwie likwidacji partii Razem za opłatą, więc podziękowaliśmy. Też nie ukrywam, że wśród wielu członków Razem to duże wzburzenie wywołało - tłumaczy Maciej Konieczny z partii Razem.

Dwie różne wersje tych samych rozmów

Politycy Wiosny bronią się, że rozmowy na różnym szczeblu były, ale bez konkretnej koalicyjnej oferty.

- To na pewno nie padło ze strony Wiosny. Nie wiem dlaczego Razem o tym mówi i jaki jest cel - uważa Marcin Anaszewicz z Wiosny.

- Skoro zarząd krajowy prowadził z Robertem Biedroniem rozmowy, no to u nas są sprawozdania, są wyniki głosowań, są protokoły. Naprawdę, nie warto kłamać - tłumaczy Adrian Zandberg.

Mamy więc dwie różne wersje tych samych rozmów pod hasłem "koalicja na lewicy". Jaki jest efekt? Koalicji nie ma, a obie partie do wyborów idą samodzielnie.

- Myślę, że przede wszystkim chęć wyeliminowania konkurencji. Jeśli to jest prawda, to to jest, powiedziałbym, gangsterski chwyt - uważa Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Spór ten nie zmienia jednak tego, że ani Wiosna, ani Razem, do otaczających i wciąż dołączających do Grzegorza Schetyny partii nie planują się dopisać.

- Jednak zbrutalizowanie, że jeżeli ktoś da milion, to może startować - Mówi Barbara Nowacka, która jest związana koalicyjnie z PO, ale w przeszłości stała ramię w ramię z Robertem Biedroniem. Nowacka dodaje także, że wiemy, jak się kończy budowanie partii, której popularność jest oparta na popularności lidera.

W sobotę decyzje o wspólnym starcie z Platformą ma podjąć SLD.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS