Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny

15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i WiosnyArleta Zalewska | Fakty TVN

Partia jest na scenie politycznej nowa, ale ceni się wysoko - jeśli wierzyć Adrianowi Zandbergowi. Wiosna Roberta Biedronia miała proponować partii Razem koalicję. Nie do końca oficjalną, bo bez logo Razem i jej lidera na liście. Za to za pieniądze - prawie milion złotych.

Milion złotych - to propozycja, która według lidera partii Razem, Adriana Zandberga, miała paść ze strony Roberta Biedronia, lidera partii Wiosna. Oferta zawierała jedno pierwsze miejsce na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego dla polityka należącego do Razem, ale z ramienia partii Roberta Biedronia. Był jednak jeden warunek.

- Razem miało schować swoje logo, przekazać pieniądze na kampanie prowadzoną pod logiem Wiosny - opowiada Adrian Zandberg.

Krzysztof Gawkowski zaprzecza, by w rozmowach padały jakiekolwiek kwoty. Robert Biedroń osobiście nie chciał o sprawie rozmawiać.

- Ja nie wiem, czy partia Razem kłamie, bo nie znam żadnych faktów świadczących o tym, że były rozmowy o środkach finansowych - tłumaczy Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna.

- Rozumiem, że Wiosna teraz wstydzi się tego, co zaproponowała - komentuje sytuację Adrian Zandberg.

Zgodnie z wersją Razem - do rozmów partie miały usiąść po wyborach samorządowych. Finalna propozycja miała paść na początku lutego na spotkaniu Roberta Biedronia z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk. Potem zebrał się zarząd partii Razem i propozycję odrzucił.

- To jest oferta właściwie likwidacji partii Razem za opłatą, więc podziękowaliśmy. Też nie ukrywam, że wśród wielu członków Razem to duże wzburzenie wywołało - tłumaczy Maciej Konieczny z partii Razem.

Dwie różne wersje tych samych rozmów

Politycy Wiosny bronią się, że rozmowy na różnym szczeblu były, ale bez konkretnej koalicyjnej oferty.

- To na pewno nie padło ze strony Wiosny. Nie wiem dlaczego Razem o tym mówi i jaki jest cel - uważa Marcin Anaszewicz z Wiosny.

- Skoro zarząd krajowy prowadził z Robertem Biedroniem rozmowy, no to u nas są sprawozdania, są wyniki głosowań, są protokoły. Naprawdę, nie warto kłamać - tłumaczy Adrian Zandberg.

Mamy więc dwie różne wersje tych samych rozmów pod hasłem "koalicja na lewicy". Jaki jest efekt? Koalicji nie ma, a obie partie do wyborów idą samodzielnie.

- Myślę, że przede wszystkim chęć wyeliminowania konkurencji. Jeśli to jest prawda, to to jest, powiedziałbym, gangsterski chwyt - uważa Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Spór ten nie zmienia jednak tego, że ani Wiosna, ani Razem, do otaczających i wciąż dołączających do Grzegorza Schetyny partii nie planują się dopisać.

- Jednak zbrutalizowanie, że jeżeli ktoś da milion, to może startować - Mówi Barbara Nowacka, która jest związana koalicyjnie z PO, ale w przeszłości stała ramię w ramię z Robertem Biedroniem. Nowacka dodaje także, że wiemy, jak się kończy budowanie partii, której popularność jest oparta na popularności lidera.

W sobotę decyzje o wspólnym starcie z Platformą ma podjąć SLD.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN