Mieszkańcy przeciw rządowej inwestycji. "Chcą nas jak stado baranów na rzeź poprowadzić"

16.04.2018 | Mieszkańcy przeciw rządowej inwestycji. "Chcą nas jak stado baranów na rzeź poprowadzić"
16.04.2018 | Mieszkańcy przeciw rządowej inwestycji. "Chcą nas jak stado baranów na rzeź poprowadzić"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
16.04.2018 | Mieszkańcy przeciw rządowej inwestycji. "Chcą nas jak stado baranów na rzeź poprowadzić"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Nie tak miało być - mówią mieszkańcy gminy Baranów. To tam ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Mieszkańcy protestują, bo nie wiedzą komu i za ile będą wywłaszczane grunty. A 120 dni na likwidację gospodarstwa to - zdaniem mieszkańców - o wiele za mało. Szykuje się referendum w sprawie lotniska.

W gminie Baranów, między Łodzią a Warszawą, powstanie komunikacyjne serce Polski. Ten gigantyczny projekt to ma być nie tylko największe polskie lotnisko, ale też węzeł drogowy i dworzec kolejowy.

Emocje w gminie sięgają zenitu. - Dla nas to jest cios. Dlatego, że my już pracy nie dostaniemy. A odbudować gdzieś, to trzeba mieć pieniądze - mówi Teresa Sykut, mieszkanka Stanisławowa, wsi w gminie Baranów.

W całej dyskusji nie tylko o pieniądze chodzi. - Budujemy port "Solidarność" w interesie wszystkich Polaków i w interesie mieszkańców okolicznych miejscowości - obiecywał we wrześniu zeszłego roki Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Brak konkretów

Ale mieszkańcy Baranowa skarżą się na brak konkretów i informacji, bo po tamtych szumnych wypowiedziach zapadła cisza, a o własny interes mieszkańcy muszą zadbać sami.

Powołali Stowarzyszenie "Zanim Powstanie Lotnisko - Centralny Port Komunikacyjny". - Po to, żeby bronić mieszkańców przed zakusami urzędników, którzy chcą nas jak stado baranów na rzeź poprowadzić - tłumaczy Wojciech Kornak, mieszkaniec Baranowa i członek stowarzyszenia.

Najwięcej zastrzeżeń mieszkańcy mają do projektu rządowej specustawy, czyli dokumentu, który ma regulować zasady wykupu przez państwo ziemi, wysiedlania mieszkańców i wypłacania odszkodowań.

Mieszkańcy twierdzą, że na wyprowadzkę dostaną cztery miesiące (120 dni), a to za mało. Że w dokumencie niejasno określono kto, ile i w jakim czasie dostanie pieniądze z likwidacji gospodarstwa. I w końcu skarżą się, że nikt nie pomyślał o rolnikach, którzy są tuż przed emeryturą.

- Wiadomym jest, że w nowym miejscu nie będą sobie organizować od podstaw gospodarstwa. Tylko trzeba zabezpieczyć dla nich pewne rekompensaty - mówi Andrzej Kolek, wójt Baranowa.

Referendum

Już trzy miesiące temu samorządowcy zgłaszali swoje uwagi do resortu infrastruktury. Część z nich, jak przyznaje wiceszef resortu Mikołaj Wild, zostanie wzięta pod uwagę. Ale zanim dokument trafi pod obrady rządu, swoje zdanie chcą wyrazić mieszkańcy.

W środę Rada Gminy Baranów zdecyduje, czy w sprawie budowy lotniska zorganizuje gminne referendum.

- Zależy, jakie będzie pytanie. Nie chcę lotniska. Chcę jak najwięcej za ziemię, żeby sobie coś normalnego kupić, a nie szukać gdzieś 500 kilometrów od Warszawy - mówi Justyna Kołodziejska-Maleta, mieszkanka Stanisławowa.

2,5 tysiąca mieszkańców zmieni adres

Rządowy pełnomocnik odpowiedzialny za budowę portu nie zdradza, ile pieniędzy przeznaczono na wykup działek. Rozmowy z mieszkańcami mają się toczyć indywidualnie.

Wstępnie szacuje się, że domy i gospodarstwa będzie musiało zmienić około dwóch i pół tysiąca ludzi.

- Negocjacje mają to do siebie, że obie strony próbują poznać swoje oczekiwania. Tak jak mówiłem, będziemy płacić godziwie. Choć nie będzie to interes życia, ale zapłacimy godziwie - przekonuje Mikołaj Wild.

Lotnisko ma być gotowe za dziewięć lat.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS