Fakty - oglądaj online

Pamiętamy

Miecugow, Kmiecik, Pawłowski. Bez nich nie byłoby "Faktów", jakie znamy

Każdy był wyjątkowy, ale łączyło ich wiele. Bez nich "Fakty" nie byłby takim programem, jaki Państwo znają. Z okazji 20. urodzin "Faktów" TVN wspominamy naszych kolegów - Grzegorza Miecugowa, Dariusza Kmiecika i Marcina Pawłowskiego - których z nami już nie ma. I których nam brakuje.

Łączyła ich nie tylko redakcja. Ich trzech - trzech naszych kolegów, znakomitych dziennikarzy, którzy przez lata opisywali i opowiadali Państwu świat. Grzegorz Miecugow, Dariusz Kmiecik i Marcin Pawłowski. Opisywali ten świat tak im i nam bliski, i to, co się działo tak daleko od granic Rzeczypospolitej.

Czasami to oni gratulowali nagród innym, a czasami to oni byli nagradzani i doceniani za swoje reportaże i materiały, jak Dariusz Kmiecik za reportaż o Arturze Hajzerze.

Grzegorz Miecugow, obok wielu innych wyróżnień, dostał też nagrodę wyjątkową: fragment boazerii ze ścian redakcji Programu III Polskiego Radia. Taką, jaką założono w "Trójce", gdy to on był jej dyrektorem. - Ale mogło być gorzej, bo pierwsza rzecz, jaką wyremontowałem, to były toalety, czyli mogły tu być zupełnie inne rekwizyty - żartował, gdy ją dostawał.

Piłka w głowie

Wszystkich trzech łączyła pasja, praca, ale też piłka. To o niej mogli i potrafili nie tylko opowiadać godzinami. Dla niej mogli zrobić wiele. Choćby spędzać całe popołudnia w samochodzie, by z Katowic dotrzeć na trening w Warszawie.

W jednym z meczów charytatywnych TVN Dariusz strzelił gola. Po jego śmierci wielu zauważyło niesamowite podobieństwo zdjęć zrobionych w tamtym momencie do tych, które zrobiono kilka lat wcześniej, gdy bramkę dla drużyny TVN-u zdobywał Marcin.

A jeśli nie grali, to komentowali, sprawdzali, co się dzieje na boiskach. Jak Grzegorz, który nawet podczas prowadzenia programu musiał wiedzieć, czy wynik się nie zmienił. Strefa kibica w TVN24 też była jego. - Dobrze jest wygrywać w ogóle - mówił. Wygrywać, a przynajmniej się nie poddawać. Nigdy.

Pasja dla dziennikarstwa

- To prawda, jestem chory, a ważną częścią walki z moją chorobą jest dla mnie praca, dlatego postanowiłem do niej wrócić - mówił kiedyś na antenie Marcin Pawłowski. Marcin nie tylko wrócił, ale pracował równie ciężko, a pewnie nawet ciężej niż cała reszta z nas. Czasami znikał na dłuższą lub krótszą chwilę, by znowu stanąć przed kamerą. Może trochę odmieniony, trochę sponiewierany przez chorobę, ale wciąż z tym samym zapałem.

Bezbłędnie wiedział, co jest ważne, co trzeba pokazać, o czym opowiedzieć, na co warto w redakcji czekać godzinami, zarywając noce. Ale nie tylko z tego powodu pamiętamy Marcina. Był po prostu naszym przyjacielem, kolegą z firmy. Facetem o wyjątkowo ciepłym głosie i z wyjątkowym poczuciem humoru.

Taki sam był Darek, który jak nikt inny potrafił opowiadać o Śląsku i pokazywać jego piękno. Grzesiek, jako mistrz mowy polskiej, czuł się zobligowany do tego, by obcokrajowcom tłumaczyć zawiłości naszego języka.

Wszyscy trzej odeszli za wcześnie. I nie ma znaczenia, czy od ich odejścia mija trzynaście lat, trzy lata czy kilka tygodni. Brakuje ich tak samo.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
johhana_stanislawska

komentarz ukryty - pokaż

łza się kręci !!!!! brakuje bardzo

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   enrike3

   Wspaniali ludzie i jak zwykle niedoceniany za życia i szkoda że TVN jest telewizja uropionej platformy

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bazar

     Ludzie się rodzą i odchodza i jest to naturalne. Tak też nie ma ludzi niezastąpionych. Często się też zdarza, że na określonych posadach tkwią jak beton i nie dają szansy na rozwój dla innych młodszych od nich

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 22 lutego

        Fakty z 22 lutego

        W "Faktach" m.in. o rodzinnym dramacie w Bolesławcu, symbolicznym geście papieża Franciszka i nowym Święcie Chrztu Polski, które budzi mnóstwo wątpliwości, bo data zbiega się z rocznicą powstania ONR.Zapraszamy także do wielkiego odliczania do oscarowej gali. W programie powiemy też o bohaterskim 13-latku, któremu policja podziękowała za uratowanie człowieka, kierowcy Antoniego Macierewicza, który uprawnienia zdobył dopiero po wypadku, ale zarzutów w tej sprawie nie usłyszał. Na "Fakty" zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Zabił konkubinę, dziecko wyrzucił przez okno. "Policja go postrzeliła"

        Zabił konkubinę, dziecko wyrzucił przez okno. "Policja go postrzeliła"

        Rodzinny koszmar w Bolesławcu - nie żyje kobieta i jej 3-letnie dziecko. Partner kobiety najpierw ją zabił nożem, a później ich wspólne dziecko wyrzucił z drugiego piętra przez okno. Mężczyzna był tak agresywny, że żeby go zatrzymać, policja musiała go postrzelić. To nie był spokojny dom, ale był pod opieką kuratora i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na sobotę 23 lutego

        Prognoza pogody na sobotę 23 lutego

        Sobota będzie pogodna. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr z kierunków wschodnich, słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 21 lutego

        Fakty z 21 lutego

        W Sejmie podczas debaty o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry na tapecie niespodziewanie znalazł się Roman Giertych. Minister sprawiedliwości zaatakował adwokata, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. W programie powiemy również o obalonym pomniku ks. Henryka Jankowskiego a także o szczycie dotyczącym pedofilii w Kościele, który właśnie odbywa się w Watykanie, luce w zabezpieczeniach systemu "e-PIT", a także o byłej premier Beacie Szydło, która znów pojawiła się w mediach. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       tvnpix