Fakty - oglądaj online

Problem sercowy

Miał zawał, do lekarza poszedł po tygodniu. "Wszyscy mówili, że to nerwy"

Czekał tydzień z wezwaniem pomocy, choć miał typowe objawy zawału serca. To przypadek skrajny, ale lekarze uparcie powtarzają, że w przypadku zawału serca liczą się godziny, że trzeba wzywać pomoc natychmiast. Kampania społeczna ma to uświadamiać.

Pan Horst Muzykant spod Pyskowic cudem wywinął się śmierci. Dostał zawału, miał tego oznaki - bolało go w klatce piersiowej. Pomimo to zlekceważył symptomy. Liczył na to, że mu przejdzie.

- Wszyscy mówili, że są to nerwy albo od kręgosłupa. Ale co bym tak chodził do szpitala - mówi Horst Muzykant.

Nie chciał iść do szpitala, więc nie wezwał karetki ani w pierwszej godzinie, ani w drugiej. Trochę pojeździł na rowerze. Tak minął jeden dzień i drugi.

- Potem już mnie coraz bardziej cisło, no i cisło, cisło, ale godom sobie: jeszcze się uspokoi - wspomina pan Horst.

Po pierwsze nie zwlekać

Pana Horsta coraz bardziej "cisło", więc w końcu poszedł do lekarza. Po tygodniu. A powinien natychmiast wezwać karetkę - od razu po pierwszym silnym bólu w klatce piersiowej.

- Ważne jest żeby nie zwlekać z wezwaniem pomocy, bo im dłużej trwa niedokrwienie i rozszerza się obszar martwiczy, tym większe ryzyko groźnych, ostrych powikłań - przypomina dr Bartosz Hudzik ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Większe jest też ryzyko, że pacjent po prostu umrze. Nie mamy w Polsce danych na ten temat, ale lekarze podejrzewają, że nawet co piąty pacjent umiera na zawał zanim trafi do szpitala. Bo dociera tam za późno - z własnej winy.

- Dwie trzecie tego opóźnienia to jest opóźnienie ze strony pacjenta. Po prostu zbyt długo zwlekamy z telefonem na pogotowie. Przeciętna tych opóźnień - według naszych badań - to jest prawie dwie i pół godziny - mówi prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynie

Zdążyć przed zawałem - to marzenie pacjentów i lekarzy, które właśnie się ziszcza. Brytyjscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pozwala szybciej i łatwiej wykryć potencjalne zagrożenie.

"Czas to życie"

Stąd akcja edukacyjna "Zawał serca - czas to życie" wspierana przez kardiologów i prezydenta Polski. Kampania ma uświadamiać, że w trakcie zawału serce obumiera z każdą minutą z powodu niedotlenienia, a powiększająca się martwica i bóle jej towarzyszące mogą promieniować z klatki piersiowej do szczęki, lewego ramienia lub nawet przepony. Właśnie przez te objawy niektórym wydaje się, że mają problemy z trawieniem.

- Ciężko mi jakoś było na żołądku, a należę do tych ludzi, że jestem wszystkojedzący, więc myślałem, że to żołądek - opowiada Teodor Botor, pacjent po zawale.

W takiej sytuacji, bez szybkiej pomocy, pacjent skazany jest na śmierć lub trwałe kalectwo.

Grypa zwiększa ryzyko zawału serca. Aż sześciokrotnie

Najnowsze badania pokazują, że po siedmiu dniach potwierdzonej grypy aż sześciokrotnie zwiększa się ryzyko zawału serca.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
cy_wil

Miałem zawał. Lekarze określili go jako ostry. Objawy w domu były jak przy bólu kolki nerkowej. Ale zaczął mnie bolec płat mięśniowy od mostka do lewego ramienia. Ciśnienie 227/128. Żona razem z Synową natychmiast zadzwoniły p pogotowie. Przyjechało po 20 minutach. Otrzymałem natychmiastową pomoc. W szpitalu 5 dni na sali intensywnej rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 11 grudnia

    Fakty z 11 grudnia

    W Gdańsku radni wciąż nie wiedzą, co robić w związku ze skandalem wokół prałata Henryka Jankowskiego. Rada miasta nie podjęła żadnych decyzji w sprawie odebrania mu tytułu honorowego obywatela miasta. W "Faktach" TVN także Wojciech Kwaśniak i jego wyjaśnienia dotyczące działań, jakie podejmował w związku ze SKOK-iem Wołomin. Powiemy również o podwyżce cen energii i pojawiających się pytaniach - skoro spółki mają miliard oszczędności, to po co podwyżki? Urząd Regulacji Energetyki zakwestionował wnioski operatorów i czeka na wyjaśnienia. Powiemy również o "masnym" i "prestiżowym" słowie "dzban", które wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

    Prałat Jankowski wciąż honorowym obywatelem Gdańska. "Dajmy czas na refleksję"

    Radni Gdańska - jeszcze - nie pozbawili prałata Jankowskiego honorowego obywatelstwa. Mówią, że potrzebują więcej czasu na refleksję. Pomnik kapelana "Solidarności" w Gdańsku, niedawno oblany czerwoną farbą, stał się miejscem częstych demonstracji. To skutki publikacji relacji o molestowaniu seksualnym dzieci przez prałata. Kuria Gdańska po wielu dniach milczenia wydała oświadczenie wyrażające "gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy".

    czytaj więcej »
   • "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

    "Ja jestem najlepszym przykładem na to, jak z ofiary próbuje się zrobić przestępcę"

    Był pierwszym państwowym urzędnikiem, który zajrzał w dokumenty SKOK-u Wołomin. Był pierwszym, który w tej sprawie donosił do prokuratury. Był uważany za pierwszego państwowego urzędnika, który wypowiedział wojnę kryminalistom z tego SKOK-u. Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach" TVN24 tłumaczył swoje działania wobec SKOK Wołomin, kiedy był zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. PiS zarzuca mu bezczynność, ale najlepszą recenzją jego pracy są ślady na ciele, które zostawili mu wynajęci przez kierownictwo SKOK Wołomin bandyci.

    czytaj więcej »
   • PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

    PiS zarzuca KNF bezczynność. Kto rozpiął parasol ochronny nad SKOK-iem Wołomin?

    - Mam nadzieję, że opinia publiczna w którymś momencie dowie się o wszystkich sprawach związanych z działalnością tej kasy. W tej grupie przestępczej byli przedstawiciele byłych służb specjalnych, jak i świata polityki - mówił o SKOK-u Wołomin w "Faktach po Faktach" TVN24 były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak. Jedyny, który deptał bandytom po piętach. Kto ich naprawdę rozzuchwalał, rozpinając nad SKOK-ami potężny parasol ochronny?

    czytaj więcej »
   • Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

    Funkcjonariusze u dziennikarzy OKO.press. Żądali nagrań, grozili przeszukaniem

    Policjanci odwiedzili mieszkania dwóch dziennikarzy portalu OKO.press. Przyszli w sobotę i zażądali wydania filmu. Chodziło im o nagrany przez dziennikarzy protest przeciw agresji Rosji na Ukrainę, do którego doszło podczas występu chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy. Grozili przeszukaniem. Teraz policja nie potrafi przekonująco wyjaśnić, czemu tak postąpiła, chociaż chodzi o czyn, który jest najwyżej wykroczeniem.

    czytaj więcej »
   • Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

    Theresa May gra na zwłokę, ale szykuje się brexit bez umowy

    Co dalej z brexitem, co z Wielką Brytanią i co z premier May? Sporo tych znaków zapytania. Brytyjska premier wyruszyła na kontynent, by prosić unijne kraje o pomoc. Obecna umowa brexitowa w brytyjskim parlamencie nie przejdzie, a jej renegocjacji - jak mówi Unia Europejska - nie będzie. Klamka zapadła, tylko nikt nie wie, po której stronie drzwi jest Wielka Brytania. Brytyjski parlament musi podjąć decyzję do 21 stycznia. W razie braku zgody na umowę brexitową 29 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez żadnego porozumienia.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na środę 12 grudnia

    Prognoza pogody na środę 12 grudnia

    W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe opady śniegu do 1-2 cm, na Pomorzu opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północny, słaby i umiarkowany.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 10 grudnia

    Fakty z 10 grudnia

    Wiceszef KNF po ataku bandyty miał być niezdolny do pracy - tak wynika z aktu oskarżenia w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka, do którego dotarły "Fakty" TVN. W programie także burza po słowach ministra Ziobry o urzędniku kontrolującym SKOK-i, o kulisach wyjazdowego posiedzenia PiS w Jachrance, a także o wyroku na policjantów, którzy bili i szarpali 82-letnią kobietę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   tvnpix