O wolnych mediach
"Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"
O wolnych mediach i Polsce debatowali uczestnicy szczytu Media for Freedom. Prelegenci zwracali uwagę na istotną rolę niezależnych mediów i wyrażali uznanie dla dziennikarzy, którzy wolności bronią, jak mogą. List do uczestników wydarzenia skierowała również była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.
Ponad 90 procent Polaków wie o proteście mediów wobec planowanej daniny od reklamy, a według 72...Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
Wśród tegorocznych prelegentów znalazła się między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova, która odniosła się do sytuacji wolnych mediów w Polsce.
Media przeciwko nowej opłacie - przeczytaj list otwarty
- Walczcie i robicie to, co należy. Czasami poprzez bardzo wymowne akcje, jak pokazywanie czarnych plansz, by ludzie uświadomili sobie, co wydarzyłoby się, gdyby media miały zamilknąć. Chylę przed państwem czoła - mówiła Jourova.
Do uczestników konferencji Media for Freedom napisała także była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.
"W zbyt wielu miejscach na świecie widzimy polityków promujących teorie spiskowe i fałszywie twierdzących, że prasa jest wrogiem ludu" - możemy przeczytać w liście Albright cytowanym przez Onet.pl. Była sekretarz stanu USA sprzeciwiła się także "wysiłkom polskiego rządu zmierzającym do osłabienia niezależnych mediów".
Na szczycie głos zabrał także Bix Aliu, który po wyjeździe ambasador Georgette Mosbacher kieruje teraz w Polsce amerykańską misją dyplomatyczną.
- Cenzura ma miejsce wtedy, gdy rząd nie zezwala na wolność wypowiedzi. Macie z tym doświadczenie w Europie Środkowo-Wschodniej i wiecie, że nigdy nie prowadziło to do niczego dobrego - zwrócił uwagę Aliu.
Do sprawy wolności mediów w Polsce Aliu odniósł się także w opublikowanym na Twitterze wpisie.
"Jesteśmy zaniepokojeni, gdy mówi się o aktach prawnych zmuszającym spółki medialne do sprzedaży udziałów w celu 'dekoncentracji' mediów" - napisał w piątek.
Walka o wolne media
W czasie konferencji Media for Freedom przypomniano między innymi słowa skierowane kiedyś do dziennikarzy przez byłego premiera Słowacji Roberta Fico: "Niektórzy z was to brudne antysłowackie prostytutki".
W trakcie szczytu przyznana została nagroda imienia Jana Kuciaka słowackiego dziennikarza, który został zamordowany, gdy badał powiązania władz z mafią. Wyróżnienie otrzymał węgierski portal Telex.
Z Budapesztu do Warszawy popłynęły też rady.
- Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech. Na pewno jest wymiana informacji w tej sprawie miedzy Viktorem Orbanem a Jarosławem Kaczyńskim. Węgry są tu 10 lat do przodu - powiedział Mihaly Hardy, szef redakcji informacyjnej węgierskiego Klubradio. - Węgierski rząd wydaje prawdopodobnie najwięcej PKB w Unii Europejskiej na propagandę. To jest sprzeniewierzenie pieniędzy podatników - dodał Zoltan Varga z grupy medialnej "Central Mediacsoport".
- Polska droga jest taką hybrydą. Po pierwsze jest o tyle unikalna, że w Polsce nie nastąpiła jeszcze oligarchizacja gospodarki - ocenia Jakub Bierzyński, socjolog, prezes Fundacji Instytut Społeczeństwa Otwartego. Jednocześnie ekspert rynku medialnego dodaje, że są jeszcze spółki Skarbu Państwa, które można zmobilizować, by kupowały prywatne media. - Zniewolenie mediów, zniszczenie ich niezależności, podporządkowanie interesom partii rządzące zazwyczaj ubiera się w takie piórka patriotyzmu, nacjonalizmu, odzyskiwania jakichś wartości od obcych - dodaje Bierzyński.
Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w całym kraju
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach obyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki samolot rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło wtedy 96 osób - na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Podczas obchodów były wieńce, znicze i wspomnienia.
czytaj więcej »Co z raportem podkomisji Macierewicza? "Konieczne jest jeszcze zbadanie kilku kwestii"
Wrak i czarne skrzynki Tupolewa miały być w Polsce, miało być międzynarodowe śledztwo, miała być międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego wszystkiego jest krajowa podkomisja Antoniego Macierewicza, która wciąż nie przygotowała raportu końcowego ze swoich prac.
czytaj więcej »Wysoka liczba zgonów, coraz więcej zajętych łóżek covidowych. "Nie radzimy sobie z epidemią"
Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się liczba nowych zakażeń koronawirusem, niepokoi też liczba zgonów. W ciągu ostatniej doby zakażenie potwierdzono u ponad 24 tysięcy osób, zmarło 749. Według lekarzy to może być szczyt trzeciej fali pandemii.
czytaj więcej »"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Ostatnia droga Krzysztofa Krawczyka
W sobotę odbył się pogrzeb wokalisty i kompozytora Krzysztofa Krawczyka. - Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny - mówił podczas uroczystości przyjaciel muzyka biskup Andrzej Długosz. W łódzkiej katedrze i na cmentarzu w Grotnikach legendę polskiej piosenki żegnała rodzina, przyjaciele, fani i przedstawiciele władz państwowych.
czytaj więcej »Surowsze kary dla opiekunów i właścicieli psów
Od soboty, po zmianach przepisów, trzeba będzie bardzo się zastanowić, zanim spuści się swojego psa ze smyczy. Samowola w miejscu publicznym może sporo kosztować. Mandaty za brak odpowiedniej opieki nad zwierzętami mogą wynosić nawet 500 złotych.
czytaj więcej »"Jeśli możesz pracować skądkolwiek, dlaczego nie pracować z Grecji?"
Propozycja nie jest dla każdego, ale jest na tyle kusząca, by wszyscy, którzy mogą pracować zdalnie, rozważyli przeniesienie się na przykład do Grecji. Tamtejsze władze zachęcają i proponują między innymi potężną obniżkę podatków.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 11 kwietnia
W niedzielę w kraju będzie pogodnie. Tylko na Pomorzu wystąpi zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Po południu przelotne opady deszczu mogą się pojawić w Małopolsce i na Śląsku. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 9 kwietnia
Nie żyje książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. O śmierci monarchy poinformował pałac Buckingham. W programie powiemy również o pandemii oczami medyków, o nabywaniu odporności po podaniu szczepionki na COVID-19, a także o tym, jak wygląda współpraca samorządu z rządem w walce z pandemią. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Wielka Brytania pogrążona w żałobie po śmierci księcia Filipa. "To dla nas trudny czas"
Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Ta wiadomość w piątek obiegła cały świat. Książę Edynburga przez lata wspierał i reprezentował brytyjską monarchię - z powagą i humorem. Miał 99 lat.
czytaj więcej »Medycy na skraju wyczerpania. "Jakiś czas temu już myślałam, że zrezygnuję"
28487 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Zmarło 768 osób chorych na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej twierdzi, że jest lepiej niż się spodziewano. Tak wygląda trzecia fala pandemii oczami władzy, a jak oczami medyków?
czytaj więcej »Jeden zamiast trzynastu punktów szczepień w Warszawie? "To są już himalaje chaosu"
Po tym, jak rząd zobowiązał samorządy, by przygotowały dodatkowe punkty szczepień, nagle się zreflektował i stwierdził, że nie wszędzie są one potrzebne. Najpierw było zlecenie, dopiero potem analiza, a w efekcie znowu mamy pretensje i chaos.
czytaj więcej »Wracają pytania o działania podkomisji Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej
W sobotę 10 kwietnia mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 czołowych polityków rożnych partii, urzędników i przedstawicieli rodzin katyńskich. W sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż pojawia się wiele podejrzeń, niedomówień czy insynuacji.
czytaj więcej »Lasy Państwowe bez dyrektora generalnego. Andrzej Konieczny odwołany
Andrzej Konieczny został odwołany ze stanowiska generalnego dyrektora Lasów Państwowych. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny odwołania. Opozycja zastanawia się więc czy nie poszło o zakup przez Koniecznego domu za niecałe 10 tysięcy złotych. Domaga się, by Lasy Państwowe skontrolował NIK.
czytaj więcej »