Marynarka Wojenna będzie miała nowy okręt. Pierwszy od blisko 20 lat

25.11.2017 | Marynarka Wojenna będzie miała nowy okręt. Pierwszy od blisko 20 lat
25.11.2017 | Marynarka Wojenna będzie miała nowy okręt. Pierwszy od blisko 20 lat
Maciej Cnota | Fakty TVN
25.11.2017 | Marynarka Wojenna będzie miała nowy okręt. Pierwszy od blisko 20 latMaciej Cnota | Fakty TVN

Pierwszy od prawie 20 lat okręt dla polskiej Marynarki Wojennej - ORP Kormoran jest już niemal gotowy. W stoczni w Gdańsku niebawem ma mieć towarzystwo, ale na razie jest jedyną nową dumą i kroplą w morzu potrzeb. Polska Marynarka Wojenna ledwo utrzymuje się na powierzchni, a nowoczesny niszczyciel min ma jej dodać mocy.

ORP Kormoran przechodzi ostatnie testy przed wtorkowym wejściem do służby. To największa chluba Marynarki Wojennej - pierwszy od prawie dwóch dekad nowy okręt.

- Najnowocześniejszy okręt na dzień dzisiejszy w Marynarce Wojennej. Spowoduje to, że zdolność bojowa jednostek przeznaczonych do niszczenia min wzrośnie o 100-200 procent - mówi kpt. mar. Kacper Sterne, zastępca dowódcy ORP Kormoran.

"Kormoran" to nie tylko najnowocześniejsze wyposażenie, ale przede wszystkim niewykrywalny dla wroga kadłub. - Stal amagnetyczna, czyli materiał, z którego wcześniej nigdy w Polsce nie produkowaliśmy. Finalny efekt pozycjonuje Kormorana w czołówce światowej - wyjaśnia Piotr Dowżenko, prezes stoczni remontowej "Shipbuilding".

Uroczystość podniesienia bandery na Kormoranie zaplanowano na najbliższy wtorek, czyli w 99. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej. Do tego czasu nikt postronny nie może wejść pod pokład.

Opłakany stan

Po wejściu do służby Kormorana średnia wieku czterdziestu polskich okrętów to aż 32 lata. Bodaj najgorzej jest z okrętami podwodnymi - przejęte od Norwegów kobenny mają co najmniej 50 lat. O kupnie nowych okrętów podwodnych mówi się od co najmniej dekady. I właściwie tylko się mówi. - Kontrakt będzie podpisany na przełomie tego i przyszłego roku. Mowa o trzech łodziach podwodnych - mówił 18 stycznia Antoni Macierewicz, szef MON.

- W tej chwili, jeśli chodzi o modernizację Marynarki Wojennej, tak naprawdę nie dzieje się nic jeżeli chodzi o siły okrętowe - mówi kmdr rez. Maksymilian Dura, ekspert defence24.pl.

Były premier Leszek Miller na okręcie podwodnym odbywał służbę wojskową, właśnie wtedy, kiedy budowano służące wciąż kobenny. - Najwyższy czas, by zdobyć się na jakieś decyzje i kupić 4-5 okrętów, bo taka liczba wystarczy - ocenia.

Ewenement

Kormoran to w polskiej armii ewenement - jego wejście do służby opóźniło się "zaledwie" o rok.

Ewenement, bo modernizacja marynarki przebiega raczej tak, jak realizacja okrętu patrolowego, który powstaje od - bagatela - szesnastu lat. W tym czasie zmieniano jego przeznaczenie, zawieszano budowę i wielokrotnie przesuwano datę wejścia do służby.

- Stan floty wojennej polskiej jest katastrofalny. Ta krytyczna sytuacja może się zmienić tylko wtedy, gdy inwestycje będą bardzo duże i natychmiast - twierdzi kmdr rez. Janusz Walczak, były oficer Marynarki Wojennej.

Ze strony MON-u właśnie padła kolejna deklaracja o budowie dwóch nowych niszczycieli min. Na razie jednak to tylko kolejna deklaracja.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS