Rodzinne loty marszałka Kuchcińskiego. Są przelewy, nie ma wyjaśnień

29.07.2019 | Rodzinne loty marszałka Kuchcińskiego. Są przelewy, nie ma wyjaśnień
29.07.2019 | Rodzinne loty marszałka Kuchcińskiego. Są przelewy, nie ma wyjaśnień
Maciej Knapik | Fakty TVN
29.07.2019 | Rodzinne loty marszałka Kuchcińskiego. Są przelewy, nie ma wyjaśnieńMaciej Knapik | Fakty TVN

Napięty grafik marszałka Kuchcińskiego. 23 loty rządowym samolotem i to wraz z rodziną. Marszałek płaci 15 tysięcy złotych na cele charytatywne. Jednak to nie zamyka sprawy. To loty o specjalnym statusie. Druga maszyna czeka w pogotowiu i czyszczony jest korytarz powietrzny.

To kolejny dzień, gdy marszałek nie zabiera osobiście głosu w sprawie przewożenia swoich krewnych państwowym odrzutowcem. Do sprawy odnosi się za to rzecznik Kancelarii Sejmu.

- Mamy do czynienia z 23 połączeniami w ciągu tej kadencji Sejmu - mówi Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Dzisiaj słyszymy o 23 takich przelotach, jednak wiosną słyszeliśmy, że nie było ich wcale. Według wiedzy Centrum Informacyjnego Sejmu - w podróżach samolotami rządowymi nie towarzyszyli marszałkowi Sejmu członkowie jego rodziny - to wersja z kwietnia.

- W dobrej wierze staramy się przedstawiać wszystkie informacje, jakie posiadamy. Takie posiadaliśmy wówczas - tłumaczy Andrzej Grzegrzółka.

- Dopiero złapany za rękę pan marszałek Kuchciński przyznał się do tego, co wcześniej jego służby dementowały - uważa Andrzej Halicki z PO.

Piętnaście tysięcy złotych na Caritas i na fundację Akogo?, dzięki której powstała klinika Budzik. Są przelewy, które mają być rekompensatą za wielokrotne przeloty rodziny marszałka na trasie Warszawa-Rzeszów. Kwota wywołuje uśmiech ekspertów, którzy znają koszt za komercyjne wynajęcie takiej maszyny na godzinę, a który jest szacowany od 8,5 do 12,5 tysiąca dolarów.

"To musi ktoś zewnętrzny ocenić"

Te loty nie były komercyjne, tylko miały status HEAD, czyli najważniejszej osoby w państwie, co widać na ujawnionych dokumentach. Tam też czytamy o zapasowym statku powietrznym w MSD, czyli miejscu stałej dyslokacji. Instrukcja HEAD zakłada bowiem, że zapasowy samolot z załogą ma czekać w pogotowiu na lotnisku. Poza tym - marszałkowi oczyszczany jest korytarz powietrzny, co wiąże się z przeorganizowaniem ruchu lotniczego.

- Nie może być sędzią we własnej sprawie. To musi ktoś zewnętrzny ocenić, wycenić te usługi - uważa Sławomir Nitras z PO.

Marszałek płaci według zryczałtowanej ceny biletu poselskiego w Polskich Liniach Lotniczych LOT, czyli niecałe 600 złotych, co nijak się ma do realnych kosztów.

- Na podstawie tej prostej matematyki wychodzi kwota prawie piętnastu tysięcy - mówi Andrzej Grzegrzółka.

Zdaniem opozycji - marszałek po prostu chce piętnastoma tysiącami zamknąć skandal wokół swojej osoby.

- Ma limuzynę, lata business jetem na koszt podatnika i jeszcze do tego, jak się okazało, bierze kilometrówki, bo w poprzednim roku wziął ponad sześć tysięcy kilometrówek - wylicza Jakub Stefaniak z PSL.

"Kilometrówka" to zwrot za służbowe podróże prywatnym autem, a marszałek ma do dyspozycji służbowe auto z szoferem.

"Żadne przepisy nie zostały złamane"

- Nie może być tak, że druga osoba w państwie zachowuje się jak zwykły cwaniak - uważa Marcin Kierwiński z PO.

Opozycja chce, by Marek Kuchciński osobiście wytłumaczył się przed Sejmem. Pieniądze realne powinny wrócić do budżetu za potwierdzeniem - słyszymy.

- Już raz przekazywali, tylko nikt nie widział tego przekazania tak na prawdę. Mówię o drugich nagrodach pani premier Szydło całego jej rządu - mówi Marcin Kierwiński.

Nowe samoloty miały latać bez międzylądowania za Atlantyk. Do Rzeszowa jest nieco ponad trzysta kilometrów.

- Żadne przepisy nie zostały złamane - zapewnia Andrzej Grzegrzółka.

- Raz, to jest poświadczenie nieprawdy i dwa, używanie służbowego środka komunikacji do celów prywatnych - zauważa były premier Leszek Miller.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę zakończyła podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS