Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • "Nie damy się zastraszyć". Krakowscy sędziowie protestowali przed budynkiem sądu
  • Inflacja trwa, a Polski Ład raczej jej nie zatrzyma. Polacy już płacą tzw. podatek inflacyjny
Dobrze uposażeni

Była posłanka PiS zarabia ponad 130 tysięcy złotych miesięcznie. Daniel Obajtek też poprawił swoje zarobki

Małgorzata Sadurska jako posłanka PiS zarabiała miesięcznie blisko 15 tysięcy złotych. Jako członek zarządu PZU w ubiegłym roku zarobiła 1,58 miliona złotych, co średnio miesięcznie dawało jej 132 tysiące złotych. To prawie 9 razy więcej. Z kolei Daniel Obajtek jako prezes Orlenu zarabia ponad 6 razy więcej, niż zarabiał wówczas, kiedy był wójtem Pcimia.

Setki posad dla ludzi Morawieckiego, Sasina, Błaszczaka i Ziobry. "Każdy rząd ma prawo dobierać sobie współpracowników"

Z pięciu tysięcy osób na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa co najmniej 900 ma...

Zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie  mogą robić wrażenie - tak jak w przypadku Małgorzaty Sadurskiej.

Jako posłanka PiS Małgorzata Sadurska zarabiała miesięcznie niecałe 15 tysięcy złotych. Jako członek zarządu PZU tylko w ubiegłym roku zarobiła ponad 1,5 miliona złotych, co średnio miesięcznie dawało jej prawie 132 tysiące złotych - czyli prawie 9 razy więcej niż w Sejmie.

Czy w PiS-ie czasem miało nie być kolesiostwa i nepotyzmu? Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski stwierdził, że "nic mu na ten temat nie wiadomo".

Żona Krzysztofa Sobolewskiego do niedawna zasiadała w trzech radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zrezygnowała dopiero niedawno.

- To jest nie tylko bogacenie się ludzi niekompetentnych, którzy na ogół nie znaleźliby żadnej roboty w prywatnym sektorze, ale to jest również kontrola nad zasobami tych spółek - ocenił poseł KO Dariusz Rosati.

Zarobki Daniela Obajtka

Dziennikarze "Gazety Wyborczej", Radia ZET i Onetu, analizując 5 tysięcy stanowisk we wszystkich państwowych spółkach, ujawnili, że ponad 900 posad zajmują ludzie związani z politykami PiS. Politycy PiS wyjaśniają, że wszyscy zatrudnieni mają odpowiednie kompetencje.

- Ja nie widzę akurat tam takich działań, które miałyby charakter za jakieś zasługi, bez kompetencji - powiedział Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Widocznie tylu jest zdolnych ludzi merytorycznie w PiS-ie - ocenił poseł PiS Leonard Krasulski.

40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"

40 osób w państwowych spółkach jest powiązanych ministrem aktywów państwowych i wicepremierem...

Jednym z najgłośniejszych transferów z samorządu na fotel prezesa państwowej spółki jest prezes Orlenu. Daniel Obajtek, który zanim wybory wygrało PiS, był wójtem Pcimia. Zarabiał wówczas ponad 6 razy mniej niż w państwowej spółce. Daniel Obajtek według sprawozdania zarządu za ubiegły rok średnio miesięcznie zarobił ponad 107 tysięcy złotych, nie licząc premii. Jako wójt Pcimia zarabiał nieco ponad 16 tysięcy złotych miesięcznie.

- To jest skandal, to jest oburzające, szczególnie w kontekście pensji nauczycielki, pielęgniarki, pensji w budżetówce - skomentował Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Nowa linia obrony PiS

Politycy PiS przyjęli nową linię obrony, którą powtarzali w środę na sejmowych korytarzach. Dotyczy tego, że za rządów PO-PSL w spółkach Skarbu Państwa zarabiało się jeszcze więcej. W 2014 roku Orlen wypłacił swojemu prezesowi ponad 1,67 miliona złotych. Daniel Obajtek w 2020 roku zarobił prawie 1,3 miliona złotych.

To wciąż jednak gigantyczne kwoty i to prezes Jarosław Kaczyński, walcząc o powrót do władzy, zapewniał walkę z "kolesiostwem". -

Ani premier Mateusz Morawiecki, ani wicepremier Jacek Sasin, odpowiedzialny w rządzie za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, nie chcieli skomentować tematu zarobków Małgorzaty Sadurskiej i Daniela Obajtka.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix