Fakty - oglądaj online

Kto z kim

"Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercie

W grze o Pałac Prezydencki ze strony Platformy Obywatelskiej są dwa nazwiska - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. To prezydent Poznania i "tajemniczy kandydat", o którym członkowie Platformy wiedzieli tyle, że jest. Prawybory się odbędą, a jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że na polu bitwy została tylko wicemarszałek Sejmu.

"Zgłosiłem swoją kandydaturę w prawyborach Koalicji Obywatelskiej"

Jacek Jaśkowiak poinformował, że zgłosił swoją kandydaturę w prawyborach prezydenckich Koalicji...

Gdy o północy mijał termin zgłoszeń do prawyborów prezydenckich, w Platformie Obywatelskiej wydawało się, że jest tylko jedna kandydatka - Małgorzata Kidawa-Błońska. Z taką wiedzą czołówka polityków Platformy ruszyła do Zagrzebia na zjazd Europejskiej Partii Ludowej. I to tam przewodniczący partii nieoczekiwanie ogłosił, że jest drugi kandydat.

Małgorzata Kidawa-Błońska nawet nie ukrywała zaskoczenia. - Dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest złożona kandydatura, ale nie wiem kto - mówiła.

Wśród polityków Platformy zapanowała konsternacja. Z ich spekulacji wynikało, że drugim kandydatem może być prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Bliski Grzegorza Schetyny, którego bronił po przegranych wyborach. W końcu Jacek Jaśkowiak potwierdził, że kandyduje. Pytany o powody powiedział, że przekonał go argument Donalda Tuska, że kandydatem musi być osoba nie obciążona bagażem ośmiu lat rządów PO-PSL.

To Grzegorzowi Schetynie najbardziej zależało na tym, by prawybory nie stały się fikcją z jedną murowaną kandydatką. Prawybory to był jego pomysł. Wcześniej z rywalizacji wycofali się dwaj potencjalni kandydaci - Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski.

- Doszedłem do wniosku, że Małgorzata Kidawa-Błońska ma pewne atuty, których ja nie mam. Po pierwsze jest kobietą. Może już nadszedł ten czas - tłumaczył Radosław Sikorski.

Kandydować nie chciał też Rafał Trzaskowski. - Moje ukochane miasto trafiłoby w ręce komisarza z PiS-u - wyjaśniał prezydent Warszawy.

"Jest to bardzo dobra informacja"

Kidawa-Błońska ma rywala w prawyborach. Schetyna "nie wie", kto to

Jest kolejne, poza Małgorzatą Kidawą-Błońską, zgłoszenie w prawyborach prezydenckich w Platformie...

Z informacji wynika, że Grzegorz Schetyna długo namawiał Tomasza Grodzkiego, by ten stanął do rywalizacji z Kidawą-Błońską. Nowy marszałek Senatu ostatecznie powiedział "nie", uznając, że gdyby się zaangażował w walkę prezydencką, opozycja mogłaby utracić Senat.

- Byłoby nieotropione, gdybym teraz po tygodniu powiedział, że chcę kandydować na prezydenta - tłumaczy marszałek Senatu.

W tej sytuacji we wtorek późnym wieczorem w Sejmie zbierane były podpisy pod innym kandydatem. Nieoficjalnie mówi się, że podpisy zbierano in blanco, by zachować kandydaturę w tajemnicy.

- Jest to bardzo dobra informacja. Pokazująca, że są ambitni ludzie, że jest demokracja - uważa Tomasz Siemoniak z PO.

Zaskoczona Małgorzata Kidawa-Błońska nie kryła jednak irytacji. Głównie z tego powodu, że zatajono przed nią akcję zbierania podpisów. Gdy w piątek zarząd zaakceptuje obydwie kandydatury, rozpocznie się wewnątrzpartyjna rywalizacja o nominację na kandydata na prezydenta w majowych wyborach.

Bartosz Arłukowicz zapowiada, że głównym celem będzie wygranie kampanii z obecnym prezydentem. Platforma decyzję o kandydacie ma podjąć 14 grudnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 7 grudnia

  Fakty z 7 grudnia

  Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak starli się w debacie prawyborczej zorganizowanej w Platformie Obywatelskiej. Bratobójczej walki nie było. W programie także o noblowskim wykładzie Olgi Tokarczuk, o "weekendzie cudów" Szlachetnej Paczki, a także o niezwykłym prezencie dla 10-letniego Maksa. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

  Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

  W sobotę odbyła się prawyborcza debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Oboje chcą kandydować na prezydenta. Ona mówi, że w trudnych czasach to właśnie kobieta lepiej da sobie radę. On siebie przedstawia jako twardego mężczyznę, który odniósł sukces w biznesie i samorządzie.

  czytaj więcej »
 • "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

  "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

  - Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani cudzymi decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku - powiedziała podczas wykładu noblowskiego w Sztokholmie Olga Tokarczuk. Nagroda zostanie wręczona polskiej pisarce za trzy dni.

  czytaj więcej »
 • Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

  Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

  Wydawało się, że na szczycie NATO osiągnięto pełną zgodę w sprawie planu obrony Polski i krajów bałtyckich, ale Turcja znowu domaga się uznania kurdyjskich organizacji zbrojnych w Syrii za ugrupowania terrorystyczne. - Ten plan nie zostanie opublikowany, dopóki nasz plan również nie zostanie opublikowany - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

  czytaj więcej »
 • Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

  Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

  Czy Rosja połknie Białoruś? Demokratyczna białoruska opozycja tego właśnie się boi. Władimir Putin przypiera Aleksandra Łukaszenkę do ściany, podobno traci cierpliwość, naciska i uzależnia gospodarczo. Z drugiej strony autokratyczny prezydent Białorusi nadal chce być u siebie gospodarzem i przed wyjazdem na szczyt w Soczi zapowiadał twardą walkę.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

  Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

  W niedzielę przeważnie będzie pochmurno. Wystąpią niewielkie opady deszczu - do południa na wschodzie kraju, po południu na zachodzie. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 50-70 km/h, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru osiągające prędkość 60-80 km/h. Ciśnienie spada. W południe, w Warszawie, ciśnienie wyniesie 994 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 6 grudnia

  Fakty z 6 grudnia

  Stanisław Karczewski jako senator, a potem wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł, odbywając płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora - ustalił portal tvn24.pl. W programie również o planach Senatu w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie KRS, o śledztwie w sprawie tragedii w Szczyrku, a także o sporze o historyczne tablice z Gdańska. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
tvnpix