Fakty - oglądaj online

Kto z kim

"Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercie

W grze o Pałac Prezydencki ze strony Platformy Obywatelskiej są dwa nazwiska - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. To prezydent Poznania i "tajemniczy kandydat", o którym członkowie Platformy wiedzieli tyle, że jest. Prawybory się odbędą, a jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że na polu bitwy została tylko wicemarszałek Sejmu.

"Zgłosiłem swoją kandydaturę w prawyborach Koalicji Obywatelskiej"

Jacek Jaśkowiak poinformował, że zgłosił swoją kandydaturę w prawyborach prezydenckich Koalicji...

Gdy o północy mijał termin zgłoszeń do prawyborów prezydenckich, w Platformie Obywatelskiej wydawało się, że jest tylko jedna kandydatka - Małgorzata Kidawa-Błońska. Z taką wiedzą czołówka polityków Platformy ruszyła do Zagrzebia na zjazd Europejskiej Partii Ludowej. I to tam przewodniczący partii nieoczekiwanie ogłosił, że jest drugi kandydat.

Małgorzata Kidawa-Błońska nawet nie ukrywała zaskoczenia. - Dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest złożona kandydatura, ale nie wiem kto - mówiła.

Wśród polityków Platformy zapanowała konsternacja. Z ich spekulacji wynikało, że drugim kandydatem może być prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Bliski Grzegorza Schetyny, którego bronił po przegranych wyborach. W końcu Jacek Jaśkowiak potwierdził, że kandyduje. Pytany o powody powiedział, że przekonał go argument Donalda Tuska, że kandydatem musi być osoba nie obciążona bagażem ośmiu lat rządów PO-PSL.

To Grzegorzowi Schetynie najbardziej zależało na tym, by prawybory nie stały się fikcją z jedną murowaną kandydatką. Prawybory to był jego pomysł. Wcześniej z rywalizacji wycofali się dwaj potencjalni kandydaci - Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski.

- Doszedłem do wniosku, że Małgorzata Kidawa-Błońska ma pewne atuty, których ja nie mam. Po pierwsze jest kobietą. Może już nadszedł ten czas - tłumaczył Radosław Sikorski.

Kandydować nie chciał też Rafał Trzaskowski. - Moje ukochane miasto trafiłoby w ręce komisarza z PiS-u - wyjaśniał prezydent Warszawy.

"Jest to bardzo dobra informacja"

Kidawa-Błońska ma rywala w prawyborach. Schetyna "nie wie", kto to

Jest kolejne, poza Małgorzatą Kidawą-Błońską, zgłoszenie w prawyborach prezydenckich w Platformie...

Z informacji wynika, że Grzegorz Schetyna długo namawiał Tomasza Grodzkiego, by ten stanął do rywalizacji z Kidawą-Błońską. Nowy marszałek Senatu ostatecznie powiedział "nie", uznając, że gdyby się zaangażował w walkę prezydencką, opozycja mogłaby utracić Senat.

- Byłoby nieotropione, gdybym teraz po tygodniu powiedział, że chcę kandydować na prezydenta - tłumaczy marszałek Senatu.

W tej sytuacji we wtorek późnym wieczorem w Sejmie zbierane były podpisy pod innym kandydatem. Nieoficjalnie mówi się, że podpisy zbierano in blanco, by zachować kandydaturę w tajemnicy.

- Jest to bardzo dobra informacja. Pokazująca, że są ambitni ludzie, że jest demokracja - uważa Tomasz Siemoniak z PO.

Zaskoczona Małgorzata Kidawa-Błońska nie kryła jednak irytacji. Głównie z tego powodu, że zatajono przed nią akcję zbierania podpisów. Gdy w piątek zarząd zaakceptuje obydwie kandydatury, rozpocznie się wewnątrzpartyjna rywalizacja o nominację na kandydata na prezydenta w majowych wyborach.

Bartosz Arłukowicz zapowiada, że głównym celem będzie wygranie kampanii z obecnym prezydentem. Platforma decyzję o kandydacie ma podjąć 14 grudnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix